کد خبر : 27000
تاریخ انتشار : چهارشنبه 10 دی 1399 - 12:02

آخرین وضعیت نمایشگاه کتاب تهران بررسی شد

خدمات ویژه پست برای خریداران و ناشران

خدمات ویژه پست برای خریداران و ناشران
خدمات ویژه پست برای خریداران و ناشران
 دو روز پیش بود که روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران در اطلاعیه‎ای اعلام کرد، نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد؛ نمایشگاهی که به واسطه شیوع کرونا زمان آن و نحوه برگزاری آن دستخوش تغییرات خاص شد.
 ارسال رایگان برخی کتاب‎ها
اما در خصوص نحوه اجرایی شدن اولین نمایشگاه مجازی کتاب، «ایوب دهقانکار» مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به  خدمات سامانه پست ویژه برای ارسال بسته کتاب ویژه ناشران اظهارکرد: یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های مجازی کتاب، تحقق عدالت فرهنگی و از سوی دیگر تقویت صنعت نشر است.
وی اضافه‌کرد: طی هماهنگی‌های به عمل آمده با معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد، خریداران بابت ارسال محموله‌های خریداری شده در نمایشگاه، هزینه‌ای پرداخت نکنند. ضمناً در خصوص محموله‌هایی که قیمت خالص آنها و قیمت مندرج در فاکتور کمتر از ۵۰ هزار تومان باشد ناشران هزینه‌ای بابت ارسال پرداخت نخواهند کرد.
دهقانکار ادامه داد: بنابراین هزینه ارسال برای خریدار صفر است اما با عنایت به اینکه با توجه به ماهیت نمایشگاه مجازی کتاب، ارسال کتاب براساس پشت جلد در کتاب‌های ارزان  برای ناشران صرفه اقتصادی ندارد، مقرر شده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یارانه مورد نیاز برای ارسال کتاب‌ها را طبق  شرایطی همچون ارائه خدمات سرویس سفارشی با کیفیت سرویس پیشتاز، ارسال محموله‌های با قیمت فاکتور کمتر از ۵۰ هزار تومان به صورت رایگان، ارسال هر بسته تا ۲ کیلوگرم با حدود ۷۰درصد تخفیف و پرداخت مبلغ ۵ هزار تومان، ۲۵ درصد تخفیف در هزینه ارسال بیشتر از ۲ کیلوگرم و عرضه کارتن ویژه ارسال کتاب با قیمت تمام شده و بدون سود در شعب و دفاتر پست، تامین کند.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران خاطرنشان کرد: طبق هماهنگی با شرکت ملی پست ایران مقرر شده خدمات سرویس سفارشی برای ارسال کتاب‌های ویژه نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حد کیفیت پیشتاز ارتقا یابد. همچنین شرکت ملی پست ایران کارتن‌های ویژه‌ای برای ارسال کتاب طراحی و تولید کرده و طی توافق به عمل آمده این کارتن‌ها به قیمت تمام شده بدون سود در شعب و دفاتر پستی به ناشران عرضه می‌شود.

 هیچ چیز جای نمایشگاه فیزیکی را نمی‌گیرد
معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران هم در خصوص پلتفرم نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهارکرد: پلتفرم نمایشگاه مجازی کتاب استان تهران مانند نمایشگاه مجازی کتاب جنوب استان کرمان است و تنها جنبه فروشگاهی این دو با هم تفاوت دارد.
حسین صفری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران اضافه کرد: باتوجه به وسعت و ملی بودن این نمایشگاه، یارانه نمایشگاه مجازی کتاب استان تهران به طلاب دانشجویان و اهالی قلم اختصاص می‌یابد؛ از این رو با تمام دانشگاه‌های سراسر کشور برای دریافت لیست دانشجویان مکاتبه کردیم. فعالیت‌های سامانه‌ای برای دریافت بن کارت به محض ثبت نام دانشجویان برای دریافت آن  فعال خواهد شد. همه دانشجویان می‌توانند این بن کارت را دریافت کنند.
وی اظهار کرد: اگر کرونا دست از سرتمام دنیا بردارد، نمایشگاه فیزیکی برگزار خواهد شد و نمایشگاه مجازی جایگرین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیست، بلکه نمایشگاه مجازی کتاب تنها یک طرح حمایتی مانند طرح پاییزه است. با این تفاوت که در نمایشگه مجازی کتاب از ناشران حمایت می شود. هیچ چیز جای نمایشگاه فیزیکی را نمی‌گیرد. تورق کتاب به وسیله مخاطبان کتاب و وجود شور حال موجود در نمایشگاه از ویژگی‌های منحصربه فرد نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.
معاون فرهنگ و اقتصاد موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ادامه داد: هرکدام از رویداد‌های ادبی جایگاه خود را دارد؛ از این رو نمی‌توان تمام طرح‌های حمایتی  را با هم ترکیب کرد.
وی یادآورشد: نمایشگاه مجازی استان تهران برای حمایت از ناشران برگزار می‌شود. همه ناشرانی که پروانه نشر معتبر و ضوابط حضور در نمایشگاه را داشته باشند می‌توانند در نمایشگاه مجازی کتاب استان تهران شرکت کنند. از جمله این ضوابط می‌توان به ثبت نام در بانک عامل و به روزرسانی کتاب هایشان اشاره کرد. جا ماندن از حضوردر یک نمایشگاه مجازی باعث نمی‌شود،ناشر از حضور در نمایشگاه مجازی کتاب استان‎های دیگر محروم شوند، برای همین ناشران جامانده از حضور در نمایشگاه مجازی کتاب جنوب استان کرمان می توانند در نمایشگاه مجازی کتاب استان تهران شرکت کنند.حمایت

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.