کد خبر : 27591
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 دی 1399 - 12:09

وزیر بهداشت تشریح کرد

دلایل علمی مخالفت با واردات واکسن‌های آمریکایی

دلایل علمی مخالفت با واردات واکسن‌های آمریکایی
دلایل علمی مخالفت با واردات واکسن‌های آمریکایی
وزیر بهداشت گفت: چطور ممکن است کشوری که به‌دلیل تحریم‌ها مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند؟
سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در مازندران درباره واردات واکسن کرونا اظهار کرد: در این راستا مقام معظم رهبری فرمایشاتی داشتند، در فرمایش ایشان دو نکته بود؛ یکی این‌‌که از آمریکا و انگلیس واکسن کرونا نخرید؛ من علت این امر را عرض می‌‌کنم.  ما در این ایام، سختی‌‌های زیادی کشیدیم؛ در کشورهای مختلف پول داشتیم ولی آمریکایی‌‌ها اجازه ندادند، ما برای بیمار مستأصل، کودک و جوان و پیر این مملکت، دارو جابه‌‌جا کنیم. شما می‌‌بینید که به‌رغم نوسانات قیمت برخی از کالاهای ضروری، ما در رابطه با دارو تنش اساسی نداشتیم، ولی نمی‌‌دانید بر ما چه گذشته است که این دستاورد در کشور حاصل شده است.

   ممانعت آمریکا از فروش رپید تست به ایران
وی ادامه داد: ما روز و شب‌‌های سختی گذراندیم و 99 درصد این سختی‌‌ها به‌دلیل ظلمی است که آمریکایی‌‌ها به ما کردند. ما وقتی می‌‌خواستیم از کره جنوبی که پول ما در آن‌جا بلوکه شده است، رپید تست بیاوریم، امروز و فردا کردند و در نهایت هم گفتند آمریکایی‌‌ها به ما اجازه نمی‌‌دهند این تست‌‌ها را به شما بدهیم.
وزیر بهداشت با اشاره به پیوستن ایران به کووکس گفت: در این سازوکار کووکس، ما قرار بود قسط اول را که 52 میلیون دلار است بفرستیم؛ یک ماه و نیم برای چرخش این حساب معطل ماندیم. شما نمی‌‌دانید ما چه خون دلی خوردیم که این پول جابه‌جا شود؛ حالا چطور ممکن است کشوری که مظلوم واقع شده است، رهبرش باور کند آمریکایی که برای بیمار ما اجازه واردات و گردش پول برای دارو نمی‌‌داد، برای افراد سالم ما واکسن کرونا هدیه کند؟ کدام عقل سلیمی باور می‌‌کند کسی که برای بیمار ما از پول خود ما اجازه حمل‌ونقل دارو نداده است حالا برای افراد سالم ما واکسن هدیه کند؟ این امر با عقل جور در نمی‌‌آید. نمکی با ابراز این‌‌که مقام معظم‌رهبری گزارش‌‌های متعددی در عرصه سیاست، اقتصاد و مسائل مختلف کشور دریافت می‌‌کنند؛ گفت: یکی از این گزارش‌‌ها، گزارشی علمی در حوزه واکسن کروناست. واکسنی که به‌روش «mRN» دارد ساخته می‌‌شود، مقالات زیادی درباره‌‌اش وجود دارد که تردید‌‌هایی درباره‌‌اش اعلام می‌‌کنند؛ ساخت واکسن در جهان به‌هرصورت روندهایی را می‌‌طلبد که در رابطه با کووید19 به‌دلیل موج سنگین بیماری و زیاد بودن تلفات کرونا این روندها را کوتاه کرده‌‌اند؛ در رابطه با ام‌آران‌ای، سال‌‌های پیش مقالاتی چاپ شد که گفته شد در ایمونوتراپی سرطان می‌‌تواند مؤثر باشد و بعدها مشخص شد که در ساخت واکسن نیز می‌‌تواند مؤثر باشد. اما هرگز فاز چهارم کارآزمایی بالینی شروع نشده است. نمکی ادامه داد: در خود آمریکا، مقالاتی چاپ شد که گفته شد mRNA می‌‌تواند عوارضی از جمله ایجاد بیماری‌‌های خودایمنی داشته باشد. ممکن است ام‌‌آران‌‌ای با دستکاری سیستم ایمنی آن را به‌هم بریزد و بسیاری از افراد در خود آمریکا و اروپا این واکسن را به‌دلیل تشکیکی که ایجاد شده است نمی‌‌زنند. وزیر بهداشت افزود: فرمایش رهبری مبنی بر منع ورود واکسن از برخی منابع، متکی بر دیرینه شیطنت‌‌آمیز کشورهای آمریکا و انگلیس در مسائل ما و جنبه‌‌های علمی است.

    شناسایی ۴ مورد جدید کرونای انگلیسی
نمکی همچنین از شناسایی چهار مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران خبر داد و گفت: چهار مورد جدید از ویروس موتاسیون یافته و جهش یافته انگلیسی یا اروپایی می توانیم در کشور گزارش کنیم که تایید شده است.
وی افزود: بعد از موردی که قبلا از ویروس جهش یافته کرونا اعلام کردم، در ردیابی‌هایی که برای ویروس جدید انجام می‌دهیم، یک خانواده ایرانی که مسافرتی به اروپا داشتند و به کشور بازگشتند، علامت پیدا کردند. گرچه که مسافران با PCR منفی وارد کشور می‌شوند، اما با سامانه‌ای مرتب رصد می‌کنیم و این افراد در خانه‌ها قرنطینه می‌مانند و به محض شروع علایم نمونه‌گیری می‌کنیم.

   کنترل مبادی ورودی کشور
وزیر بهداشت همچنین اظهار کرد: با توجه به گسترش ویروس جهش یافته در بیشتر کشورهای اروپایی، تاکید کرد: تمامی مسافرانی که از مقصد اروپا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی وارد کشور می‌شوند، ضروری است علاوه بر تست مجدد در مبادی ورودی، به مدت مناسب و منطبق با پروتکل‌های مربوطه در محل سکونت به صورت قرنطینه به سر برند. گفتنی است، نمکی در نامه‌ای خطاب به علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی را مکلف به اجرای تمامی دستورالعمل‌های مربوطه دانسته است.
اجرای فاز دوم طرح شهید سلیمانی
رییس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا گفت: فاز دوم طرح حاج قاسم سلیمانی با هدف به صفر رساندن میزان مرگ ناشی از کرونا در کشور اجرا می شود. حمید سوری افزود: در فاز یک طرح بیماریابی شهید حاج قاسم سلیمانی هدف این بود که بار بیماری را به حداقل برسانیم. این کار با بیماریابی خانه به خانه انجام شد و نتایج بسیار خوبی هم داشت و باعث شد تا حد زیادی موارد بروز بیماری کووید۱۹ در کشور کاهش یابد. وی ادامه داد: در فاز دوم این طرح که از ابتدای سال ۱۴۰۰ شروع می شود. هدف گذاری این است که به صفر مورد مرگ ناشی از کرونا در کشور برسیم و یک چشم انداز صفر مورد مرگ در بیماری کووید۱۹ در کشور برای فاز دوم این طرح پیش بینی شده است.

زمان تزریق همگانی واکسن ایرانی کرونا
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: هفت داوطلبی که تاکنون واکسن روی آن‌ها تست شده است، هر روز ویزیت می‌شوند و تاکنون هیچ عارضه‌ جدی‌ در آن‌ها مشاهده نشده است.مینو محرز با بیان اینکه با بررسی میزان اثربخشی واکسن کرونا می‌توانیم متوجه شویم که هیچ عارضه جانبی نداشته است، افزود: بعد از تزریق واکسن به این ۵۶ نفر اواسط اسفندماه وارد مرحله دوم تزریق می‌شویم و پایان خردادماه تزریق عمومی واکسن صورت خواهد گرفت.وی با بیان اینکه در صورتی که همه چیز خوب پیش رود تمامی اطلاعات به سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهد شد، ادامه داد: در صورت ابلاغ مجوز توسط کمیته، مجوز تزریق برای داوطلبان دیگر صادر خواهد شد.محرز تصریح کرد: در مورد واکسن تا زمانی که همه چیز خوب پیش نرود تأییدیه به مردم اعلام نخواهد شد.

شناسایی ۵۹۶۸ بیمار جدید
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پنج هزار و ۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که مجموع بیماران به یک میلیون و ۲۸۶ هزار و ۴۰۶ نفر رسید. سیما سادات لاری تاکید کرد: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۱۷۱ نفر رسید.وی افزود: تا کنون یک میلیون و ۷۴ هزار و ۸۸۷ نفر از بیماران، بهبود یافته‌اند. لاری گفت: ۴۶۶۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.به‌گفته وی، در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۷ شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

پیشنهاد تعطیلی ۲هفته‌ای آموزش مجازی
وزیر آموزش و پرورش درباره درخواست برخی خانواده ها و معلم ها برای تعطیلی دو هفته ای آموزش مجازی به علت خستگی ناشی از کار با وسایل و ابزار هوشمند گفت: به همکارانم ماموریت دادم که این پیشنهاد را بررسی کنند. محسن حاجی میرزایی افزود: این پیشنهاد از مناطق مختلف به ما داده شده و خواستیم که همکاران اختیارات قانونی ما را برای این کار بررسی کنند. با کلیت آن موافق هستیم باید ببینیم می توان شرایط آن را ایجاد کرد یا خیر؟.وی درباره بازگشایی مدارس از اول بهمن‌ماه نیز بیان کرد: در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه اول و دوم دایر هستند.حاجی میرزایی اظهار کرد: مدارسی که تعداد دانش‌آموزان در کلاس‌های درس بیش از 10‌نفر است با مدیریت شورای مدرسه در روزهای هفته  توزیع می‌شوند

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.