کد خبر : 28539
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 9:23

مهدی خورسند

خدعه دموکرات ها برای اخذ امتیاز از تهران!

خدعه دموکرات ها برای اخذ امتیاز از تهران!
خدعه دموکرات ها برای اخذ امتیاز از تهران!
WhatsApp Image 2020 12 22 at 4.40.20 AM
در حالی تیم بایدن از سیاست یک بام و دوهوا همچنین عدم شفافیت نسبت به بازگشت به برجام بهره می‌برد اما هوچیگری هم‌پیمانان عبری-عربی واشنگتن بیانگر آن است که بایدن و تیمش به شدت به برجام نیاز دارند ولی با سیاست مبهم خود، در تلاشند زمینه را برای امتیازگیری بیشتر از تهران فراهم کنند.
«جو بایدن» رییس‌جمهور جدید آمریکا هنوز به صورت صریح و شفاف سیاست خود درباره بازگشت آمریکا به برجام را مشخص نکرده است. او و مشاورانش گفته‌اند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان سکویی برای همکاری با متحدان واشنگتن جهت تقویت این توافق هسته‌ای بهره بگیرند. در این میان، برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و امارات خواسته‌اند دولت آمریکا درباره بازگشت به برجام با آنها مشورت کند. بایدن قبل از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری طی یادداشتی در سی‌ان‌ان نوشته بود: من مسیر معتبری برای بازگشت دیپلماسی با ایران به تهران پیشنهاد خواهم کرد. اگر ایران به پایبندی موشکافانه بازگردد، آمریکا به عنوان نقطه آغازی برای مذاکرات متعاقب، به این توافق بازخواهد گشت. با آنکه جو بایدن گفته به توافق هسته‌ای با ایران برمی‌گردد، اظهارات او و تیمش درباره روند این بازگشت و ارتباط آن با مذاکرات متعاقبی که گفته شده هدف آن «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» برجام است هنوز چندان روشن نیست. این عدم شفافیت، زمینه را برای گزافه‌گویی صهیونیست‌ها فراهم کرده است.
در همین رابطه، «مایکل اورن» سفیر سابق رژیم صهیونیستی در آمریکا و نماینده سابق کنست این رژیم، درباره هرگونه بازگشت دولت بایدن به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. به گزارش پایگاه خبری «تایم اسرائیل»، وی در سخنانی مدعی شد: اگر دولت بایدن به برجام بازگردد، در واقع هیچ چیزی برای گفت‌وگو درباره آن با آمریکا وجود ندارد. وی ادعا کرد: آنها می‌گویند که با اسرائیل رایزنی خواهند کرد اما ما را دور می‌زنند و به دنبال بازگشت به برجام هستند. سفیر سابق رژیم صهیونیستی در ادامه ادعاهایش تصریح کرد: از دیدگاه اسرائیل، برجام اساسا معیوب بوده و هرگونه بازگشت به آن حتی با برخی تغییرات ظاهری، مشکلی واقعی برای ما به شمار می‌آید. اورن در پاسخ به سوالی در این باره که چرا کابینه نتانیاهو رویکرد تقابلی با دولت بایدن را انتخاب کرده، گفت: اسرائیل به دنبال جنگ نیست اما امنیت ملی ما مطرح است.

 هشدار مقامات آمریکایی به بایدن
البته صهیونیست‌ها، بایدن را در حالی از بازگشت به برجام برحذر می‌دارند که مقامات آمریکایی، نسبت به ادامه سیاست ترامپ علیه ایران در دوران بایدن هشدار جدی می‌دهند. در همین رابطه، «کریس مورفی» نماینده دموکرات مجلس سنای آمریکا سیاست فشار حداکثری «دونالد ترامپ» علیه ایران را «شکست فاجعه‌بار» توصیف کرد. وی در حساب کاربری خود در فضای مجازی درباره سیاست موسوم به فشار حداکثری که دولت ترامپ پس از خروج از برجام علیه ایران به کار گرفت، نوشت: کارزار فشار حداکثری ترامپ شکست فاجعه‌بار از آب درآمد اما جنگ‌طلب‌ها علیه ایران کماکان پشیمان نیستند. آنها حالا می‌خواهند نظراتشان درباره اعضای تیم بایدن را به او دیکته کنند و کسانی را که از دیپلماسی حمایت می‌کنند خطرناک توصیف می‌کنند. مورفی در ادامه نوشت: تئوری جنگ‌طلب‌ها این بود که اگر ما از توافق هسته‌ای خارج شویم و به تحریم و ناسزاگویی رو بیاوریم ایران برای گفت‌وگو نه فقط در موضوع هسته‌ای بلکه مسائل موشکی، حقوق‌بشر، تروریسم و غیره پای میز مذاکره خواهد آمد. ترامپ این تئوری را آزمود. ۴سال تمام را به آن اختصاص داد. کارگر نبود. اصلاً. سناتور دموکرات آمریکایی در توضیح درباره مصادیق ناموفق بودن سیاست ترامپ علیه ایران نوشت: هیچ کشور دیگری با تحریم‌های جدید ما همراه نشد. در عوض، شریکان برجامی ما مفرهایی ایجاد کردند تا اقتصاد ایران را روپا نگه دارند. ضمن آنکه ایران، بخش‌های متوقف‌شده برنامه هسته‌ایش را از سر گرفت و بار دیگر شروع به تیراندازی به سمت سربازان آمریکایی در عراق کرد.

 نجات برجام یکی از مسائل فوری امروز است
اما به نظر می‌رسد فشار صهیونیست‌ها و نق زدن رژیم‌های مرتجع عرب منطقه درباره حضور در بخشی از توافق، سیاستی باشد که تیم بایدن برای مدیریت فضای بازگشت خود به برجام در پیش گرفته تا امتیازات بیشتری از تهران بگیرد. چیزی که البته دیگر طرف‌های برجام بخصوص روسیه تلاش کرده ضمن رد آن، خواهان شفافیت واشنگتن نسبت به برجام باشد و احیای برجام را یک ضرورت عنوان کند. این دیدگاه در دیدار «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود نیز مطرح شد. لاوروف در این دیدار اعلام کرد: نجات دادن توافق هسته‌ای ایران (برجام)، در حال حاضر یکی از مسائل فوری است.
وی تصریح کرد: هم ما و هم ایران به شدت علاقه مند به بازگشت کامل کشورهای امضاکننده برجام به اجرای تعهداتشان طبق توافق هستیم. لاوروف در دیدار با همتای ایرانی خود همچنین تاکید کرد که دو کشور همچنین حامی برقراری گفت‌و‌گو میان کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همچنین حل بحران در افغانستان هستند. همچنین موافقت‌نامه همکاری ایران و روسیه در حوزه امنیت اطلاعات به امضای وزرای امور خارجه دو کشور رسید.

 توپ در زمین آمریکاست
این در حالی است که مقامات کشورمان نیز با علم بر سیاست دوپهلوی آمریکا، اذعان دارند که سیاست تهران نسبت به برجام همان چیزی است که به صورت رسمی اعلام شده و ایران درباره توافق هسته‌ای مذاکره نخواهد کرد. در همین رابطه، مجید تخت‌روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه ان.بی.سی.نیوز که بخش‌هایی از آن پخش شده، درباره برجام گفت: این امر کاملاً به دولت بایدن بستگی دارد. ریچاد اِنگِل، خبرنگار این شبکه از تخت‌روانچی پرسید: ایران می‌خواهد چه گام‌هایی برای از سرگیری مذاکرات بردارد تا توافق کارایی خود را بازیاید؟ تخت‌روانچی در پاسخ گفت: توپ در زمین آمریکاست. آمریکا سال۲۰۱۸ در دوره دولت ترامپ از توافق خارج شد؛ بنابراین بر عهده آمریکاست تا تصمیم بگیرد که آیا دولت قصد دارد همان سیاست پشت پرده دولت قبلی را دنبال کند یا دولت جدید می‌خواهد فصل جدیدی بگشاید. این کاملاً به دولت جدید بستگی دارد، بنابراین به محض اینکه به تعهدات خود عمل کنند، ایران همانطور که بار‌ها گفته است به اجرای کامل تعهدات خود بازخواهد گشت. خبرنگار ان.بی.سی.نیوز در ادامه گفت‌وگو با تخت‌روانچی درباره واکنش ایران به اقدام آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همراهانش پرسید: آیا ایران قصد دارد این تهدید‌ها را عملی کند و یک مقام بلندپایه آمریکایی را ترور کند؟ تخت‌روانچی در پاسخ گفت: همانطور که گفتم این جنایت نمی‌تواند بدون مجازات بماند، چون جنایتی واقعی علیه کسی بود که در مبارزه با سازمان‌های تروریستی مؤثر بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، علی ربیعی سخنگوی دولت هم در نشست خبری روز گذشته خود در خصوص تماس و گفت‌وگوی احتمالی بین ایران و دولت بایدن، اظهار داشت: در حال حاضر هیچ گفت‌وگو یا تماسی با دولت جدید آمریکا نداشته‌ایم. همچنان منتظر مواضع رسمی دولت آمریکا در نحوه بازگشت به تعهدات این کشور و لغو تحریم‌های غیرقانونی به عنوان جزء جدایی‌ناپذیری از این تعهدات هستیم. وی تاکید کرد: البته آمریکا تا ابد زمان نخواهد داشت و پنجره فرصت نه تنها برای آمریکا بلکه برای اعضای اروپایی برجام نیز در عمل به تعهداتشان بسیار محدود است. ربیعی درخصوص به زمان محدودیت سطح دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هم گفت: براساس زمان ابلاغ قانون مجلس، اولین قدم‌های محدودسازی بازرسان مربوط به پروتکل الحاقی در هفته اول اسفند ماه آغاز خواهد شد.
نکته پایانی اینکه که موضع قاطعانه تهران در قبال بازگشت آمریکا به برجام نباید با خدشه روبرو شود و از داخل کشور باید یک صدای واحد بیرون بیاید. آمریکایی‌ها در تلاش هستند با ابزارها و بازوان اجرایی خود یعنی محور عبری-عربی و همچنین پروپاگاندای سنگین، تهران را دچار خطای محاسباتی کرده و به پای میز مذاکره بکشانند که دولتمردان ما باید مراقب این خدعه و حیله باشند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.