کد خبر : 28625
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 9 بهمن 1399 - 9:38

سوئیفت ملی راه اندازی شد

خیز ایران و اوراسیا برای حذف دلار

خیز ایران و اوراسیا برای حذف دلار
خیز ایران و اوراسیا برای حذف دلار
یکی از مهمترین مزایای پیمان پولی و حذف دلار از مبادلات مالی، کاهش تاثیر تحریم کشور‌های ثالث است. هرچند این مساله در سال های گذشته مورد تاکید قرار داشته با این وجود گام های برداشته شده در این مسیر کوتاه بوده است. روز گذشته یک مقام مسئول از حرکت ایران و اوراسیا برای حذف دلار از تبادلات مالی خبر داد و با اشاره به راه اندازی سوئیفت ملی گفت: بانک چینی قابلیت کار در دوره تحریم را دارند.
در حال حاضر در قالب نظام سنتی بانکی و پولی کشور، نیازهای توسعه مناسبات قابل تأمین نیست. عزیز منصوری روز گذشته در پنل تعاملات بانکی همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: انتظار می‌رود موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و اوراسیا به مرور زمان به موافقتنامه تجارت آزاد میان ایران و این اتحادیه تبدیل شود، این در حالی است که در توافقنامه تجارت آزاد، حجم مبادلات به چندین برابر و حتی تا ده برابر افزایش خواهد یافت؛ اما ملزومات پولی و بانکی نیز در این رابطه باید فراهم شود.
رئیس اداره همکاری‌های چندجانبه تجاری مالی وزارت امور خارجه در این خصوص گفت:  باید در این زمینه انعقاد پیمان‌های پولی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به ویژه روسیه و ارمنستان را در دستور کار قرار داد. به گفته این مقام مسئول، حجم مبادلات تجاری برخی از کشورها با ایران به دلیل تحریم افت یافته است؛ در حالی که ما شاهد رشد روابط تجاری خود با روسیه و ارمنستان بودیم پس اگر اراده وجود داشته باشد، در بدترین شرایط هم می‌توان مبادلات را افزایش داد.
وی اظهار داشت: باید از مرحله حذف دلار حرکت کرد و البته این دلار زدایی مربوط به ایران و چند کشور نیست؛ بلکه اکنون بسیاری از کشورهای دنیا به دنبال اجرای پروژه حذف دلار از اقتصاد خود هستند؛ چراکه جنگ ارزی در دنیا شکل گرفته و رقابت‌هایی در این حوزه بین کشورهای مختلف شکل گرفته؛ ضمن اینکه بر اساس گزارشات منتشر شده از سوی اوراسیا، ۴۱.۶ درصد ذخایر ارزی به صورت دلار در اوراسیا نگهداری می‌شود؛ به نحوی در کشوری مثل قزاقستان سهم ۶۰ درصدی و در روسیه ۲۲ درصدی بابت استفاده از ذخایر دلاری به ثبت رسیده است.
به گفته وی، ۱۵ درصد درآمدهای صادراتی اوراسیا به صورت روبل و ۶۰ درصد آن به صورت دلار است؛ در حالی که ما دلار زدایی را در این اتحادیه در حال پیگیری داریم اما هنوز هم ۶۰ درصد درآمدهای صادراتی به صورت دلاری است.
این مقام مسئول ادامه داد: جدای از سوالات درستی که در حوزه دلار زدایی مطرح می‌شود، اما در حوزه اجرا نیز انتظار داریم شرکای ما در اتحادیه اوراسیا اقدامات جدی انجام دهند. وی افزود: سوئیفت های ملی نیز در بسیاری از کشورها در حال فراهم سازی است؛ چراکه آمریکا به عنوان ابزار از سوئیفت استفاده می‌کند؛ اکنون سوئیفت چینی و روسی فعال است و در این رابطه سوئیفت ایران نیز راه اندازی شده است.
به گفته این مقام مسئول، ۱۲ بانک در چین شناسایی شده که در شرایط تحریم حتی تبادلات ایران از طریق آنها قابل انجام است؛ به نحوی که این بانک‌ها ممکن است سهامدار آمریکایی نداشته و یا حتی قبلاً تحریم شده باشند؛ چراکه ترس از تحریم ندارند. وی اظهار داشت: ابزار دیگری که می‌تواند بین دو طرف ابزار مبادله تجاری باشد، طلا است چراکه روسیه جزو بزرگترین کشورهایی است که ذخایر طلای زیادی دارد و در دنیا، می‌تواند جریان ساز باشد، بنابراین مبادلات کالا با طلا و واسطه قرار دادن طلا می‌تواند ابزار نوین باشد که می‌تواند استفاده شود.

   دلار باید از تبادلات اوراسیا حذف شود
رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در این خصوص گفت: با توجه به اینکه تجارت منطقه ای میان کشورهای اوراسیا در جریان است می توان انتظار داشت که کشورهای عضو برای تجارت دیگر وابسته به دلار نباشند.
مسعود خوانساری که در همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا شرکت کرد گفت: در طول دهه های گذشته حجم تجارت مشترک میان کشورهای مختلف جهان زیر سایه بهبود تکنولوژی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و امروز توسعه روابط اقتصادی به حدی رسیده موضوعات امنیتی نیز در دل تجارت مشترک دنبال می شود.
وی با بیان اینکه شکل گیری اتحادیه های اقتصادی در توسعه تجارت اهمیت فراوانی دارد تشریح کرد: اتحادیه اروپا یکی از قدیمی ترین اتحادیه های فعال در این حوزه به شمار می رفت، با وجود آنکه در این سال ها مشکلاتی مانند جنگ یا بحران های اقتصادی به وجود آمد این اتحادیه توانست به فعالیت خود ادامه دهد که قطعا در وضعیت اقتصادی کشورهای عضو تاثیرگذار است.
به گفته رئیس اتاق بازرگانی حتی در شرایط رقابت اقتصادی میان چین و آمریکا نیز نمی توان انتظار داشت که ارتباط میان دو کشور قطع شود و قطعا همکاری های اقتصادی میان آنها نیز ادامه خواهد داشت. خوانساری با اشاره به اهمیت شکل گیری ارتباط جهانی در اقتصاد اظهار کرد: اصلی ترین و ابتدایی ترین نتیجه این موضوع دسترسی مردم به کالاهای ارزانتر و با کیفیت تر است. از این رو ما می توانیم با حضور در اتحادیه های مختلف اقتصادی فضای رقابت را افزایش دهیم که پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا یکی از این گام های مثبت است.
رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: این اتحادیه اقتصادی ظرفیت بسیار بالایی برای صادرات کالا و همچنین تعیین نیازهای وارداتی کشور دارد. هر یک از اعضای این اتحادیه دارای مزیت هایی است که ایران می تواند در همکاری با آنها تجارت خود را گسترش بدهد و باید تلاش کنیم در این حوزه به یک استاندارد مشترک برسیم.
وی با اشاره به بحث هایی که در رابطه با حذف دلار و رسیدن به یک ارز جایگزین در اتحادیه ارواسیا صورت گرفته بیان کرد: اینکه تلاش کنیم تجارت از انحصار دلار خارج شود قطعا به نفع کشورها خواهد بود. اینکه در آینده جایگاه دلار چه باشد یک بحث دیگر است اما اینکه ما در منطقه برای تجارت از ارز دیگری جز دلار استفاده کنیم یا برایش یک رقیب دیگر به وجود بیاوریم قطعا اهمیت فراوانی دارد و امیدواریم که اوراسیا این موضوع را نیز پیگیری کند.

    مذاکرات برای رشد تبادلات پولی
رییس نمایندگی بازرگانی فدراسیون روسیه نیز از رشد روابط تجاری ایران و روسیه علیرغم تحریم خبر داد و گفت: یک بانک روسی هفته گذشته در تهران بود تا تبادلات پولی را با ایران گسترش دهد.
رستم ژیگانشین در پنل تعاملات بانکی همایش فرصت‌های اقتصادی ایران و اوراسیا گفت: ایران و روسیه از طریق میربیزینس می‌توانند روابط بانکی را برقرار و مراودات بانکی را ادامه دهند؛ ضمن اینکه چند بانک روسیه نیز می‌توانند به این مسیر بپیوندند.
وی افزود: ضمن اینکه یک بانک دیگر نیز در حال حاضر مذاکراتی را در تهران آغاز کرده تا بتوان سطح همکاری‌ها را گسترش داد. عزت الله ملکی، مقام مسئول درنظام بانکی نیز که در این همایش حضور داشت گفت: یکی از عمده مشکلات ما نبود تسویه وجوه مبادلات و ارتباط بانکی است و اگر این دو مورد در موافقت نامه بین ایران و اوراسیا دیده شود بسیاری از مشکلات از بین می‌روند. وی افزود: طبق مذاکراتی که بین رؤسای بانک‌های مرکزی ایران و اعضای اوراسیا صورت گرفته مقرر شد در اولین فرصت نظرات به دبیرخانه اتحادیه نسبت به ایجاد نهاد فرعی همکاری‌های بانکی ارائه شود؛ در صورت ایجاد این نهاد قدم بسیار بزرگی برای حل مشکلات و نحوه تسویه وجوه برمی‌داریم.
ملکی گفت: همچنین برای تسهیل مبادلات تجاری باید نشست‌های رودررویی بین همکاران بانکی ایران و اتحادیه اوراسیا برگزار شود و از ظرفیت بانک‌های دو طرف استفاده شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.