کد خبر : 30788
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 اسفند 1399 - 12:24

اینفلوئنسرها و هنرمندان هم مالیات می‌دهند

استقبال از توسعه پایه‌های مالیاتی در بودجه ۱۴۰۰

استقبال از توسعه پایه‌های مالیاتی در بودجه ۱۴۰۰
استقبال از توسعه پایه‌های مالیاتی در بودجه ۱۴۰۰
مجلس درصدد افزایش پایه های مالیاتی در بودجه 1400 است و در این مسیر اخذ مالیات از خانه های لوکس بالای 10 میلیارد تومان، ماشین های بالای یک میلیارد تومان، هنرمندان با درآمد سالانه بیش از 200 میلیون تومان و همچنین کاربران فضای مجازی دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده مصوب شده و در صورت تایید نهایی گفته می شود که جرائم سنگینی برای متخلفان در نظر گرفته شده است. این اقدام با استقبال همراه شده و البته به گفته کارشناسان شرط موفقیت آن افزایش پلکانی مالیات است.
مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه ۱۴۰۰ در صحن مجلس، ماده‌ای را برای دریافت مالیات از اینفلوئنسرهایی که بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده دارند مصوب کردند. بر اساس این مصوبه مجلس درآمدهای کاربران دارای حداقل ۵۰۰ هزار دنبال کننده در رسانه‌های کاربرمحور از محل تبلیغات مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود. سازمان امور مالیاتی مکلف است ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون بودجه، دستورالعمل اجرایی مربوط را تهیه و به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی برساند. سازمان امور مالیاتی همچنین مکلف است لیست مؤدیان مالیاتی و خوداظهاری تهیه شده توسط آنها را تهیه و در سایت سازمان در منظر عموم قرار دهد.

 اخذ مالیات از کاربران با دنبال کننده بالا
مکانیزمی که مجلس برای دریافت این مالیات دیده است، مکانیزم خود اظهاری است، یعنی شخص اینفلوئنسر باید درآمد خودش را اعلام کند و سازمان امور مالیاتی با کسب رضایت از مودی این عدد ادعا شده را برای همه آشکار کند.
در این زمینه حمیدرضا سحری، پژوهشگر اقتصادی با اشاره به ابتکار مجلس برای دریافت مالیات از اینفلوئنسرها، گفت: شناسایی درآمدهای حاصل از تبلیغات برای کاربران حرفه‌ای شبکه‌های اجتماعی، قدمی مهم در معرفی این فعالیت‌ها به عنوان یک کسب و کار نوظهور است؛ چراکه مانند هر کسب و کاری این فعالیت‌ها نیز درآمد دارند و باید مالیات‌های مرتبط با پایه مالیاتی درآمدی را پرداخت کنند. از طرفی این مالیات بستری برای تعامل دولت با این قشر است که هر دو گروه خواسته‌ها و مطالباتی دارند از جمله شفافیت درآمدی و پرداخت مالیات از سوی دولت و به رسمیت شناختن و حمایت‌های حقوقی و تأسیس صنف از سوی کاربران حرفه‌ای.
وی ادامه داد: مکانیزمی که مجلس برای دریافت این مالیات دیده است، مکانیزم خود اظهاری است، یعنی شخص اینفلوئنسر باید درآمد خودش را اعلام کند و سازمان امور مالیاتی با کسب رضایت از مودی این عدد ادعا شده را برای همه آشکار کند. از آنجایی که دارایی
اینفلوئنسر ها وجهه شان است، بنابراین دوست ندارند با خود اظهاری دروغین و فرار مالیاتی چهره خود را خراب کنند به دلیل اینکه این خود اظهاری باید در سایت برای همه قرار داده شود مردمی که در فضای مجازی پیگیر و دنبال کننده این افراد هستند قضاوت کننده خواهند بود؛ بنابراین الزام اجرای صحیح این طرح، خود مردم هستند و به نوعی خود کنترلی و نظارت جمعی اجرا می‌شود. در صورت بروز تخلف نیز این خود اینفلوئنسرها هستند که در معرض از دست دادن محبوبیت و کاربران دنبال کننده خود که مهمترین سرمایه آن‌ها است، قرار می‌گیرند.
وی گفت: اینفلوئنسرهای خارجی طبق قوانین کشور خود، مالیات بر تبلیغات پرداخت می‌کنند و در صورت عدم پرداخت این مالیات، مشمول مجازات فرار مالیاتی می‌شوند.

 مالیات ستانی از هنرمندان
همچنین به گفته محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مالیات از هنرمندان در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس از خوانندگان، بازیگران و در مجموع هنرمندانی که طبق قرارداد در یکسال درآمد بیش از 200 میلیون تومان داشته باشند برای اولین بار مالیات اخذ می شود.

 اخذ مالیات از خانه های بالای 10 میلیارد و خودروهای بالای یک میلیارد تومان
از سویی دیگر اخذ مالیات از خانه های لوکس نیز از دیگر اقدامات مجلس در راستای افزایش پایه های مالیاتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.   فرمول تعیین ‌شده مجلس برای مالیات‌ستانی از خانه‌های لوکس به این ترتیب است: رقم یک در هزار برای خانه‌های از ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان، رقم دو در هزار برای خانه‌های از ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان، رقم سه در هزار برای خانه‌های از ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان، رقم چهار در هزار برای خانه‌های از ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان و رقم پنج در هزار برای خانه‌های بالای ۶۰ میلیارد تومان. البته مالیات مسکن لوکس، پیش از این در قالب مالیات بر عایدی بر سرمایه نیز مطرح شده بود و حالا به نظر می‌رسد که در صورت تصویب نهایی، این امکان برای مالیات‌ستانی از خانه‌های گران‌قیمت فراهم شود. وحید شقاقی شهری، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی در این خصوص گفت: تاکنون در ایران موضوعی به نام مالیات بر ثروت وجود نداشته و ۲۰ سال است که مالیات بر ثروت در اقتصاد کشور تصویب نشده است اما موضوعی که اخیرا مجلس به آن پرداخته اخذ مالیات از خانه‌های لوکس و خودروهای گران‌قیمت است که اگر فردی مالک مسکن بالای ۱۰ میلیارد تومان و خودروی بیش از یک میلیارد تومان است باید مالیات پرداخت کند.وی افزود: این اقدام مجلس برای شروع کار خوب است اما باید به صورت پلکانی و با نرخ فزاینده انجام شود. شقاقی ادامه داد: به عنوان مثال قیمت مسکن اگر تا یک میلیارد تومان ارزش داشته باشد نرخ مالیات آن صفر محاسبه شود اگر ارزش مسکن از یک تا ۳ میلیارد تومان باشد با نرخ یک دهم و اگر نرخ آن از ۳ تا ۵ میلیارد تومان شد با نرخ ۲ دهم و از ۷ میلیارد تا ۱۰ میلیارد تومان ۲۵ صدم درصد و همین‌طور به صورت پلکانی و با نرخ تصاعدی این محاسبه انجام شود.
کارشناسان توسعه پایه های مالیاتی و اقدام مجلس در این خصوص را گامی مثبت ارزیابی می کنند اما معتقدند سازو کار آن به صورت کامل اجرایی و به صورت پلکانی اجرایی شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.