کد خبر : 31118
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 اسفند 1399 - 15:10

چالش های بازار سرمایه ادامه دارد

رمز ارزها رقیبی جدی برای  بورس

رمز ارزها رقیبی جدی برای  بورس
رمز ارزها رقیبی جدی برای  بورس

چالش های بازار سرمایه ادامه دارد و اگرچه در بازه های زمانی کوتاه این بازار روند رو به رشد نسبی را تجربه می کند، اما تدوام ریزش نمادها و قرمز پوش بودن آنها موجب شده تا این روزها بازارهای موازی به ویژه بازار رمز ارزها به گرینه ای قابل تامل برای برخی  سرمایه گذاران تبدیل شود. آنچه که این موضوع را مطرح می کند که آیا به زودی رمز ارزها به رقیبی برای بازار بورس تبدیل خواهند شد؟

 به نظر می رسد اگر چه افراد زیادی ریسک سرمایه گذاری در بازار رمزدارها را نمی پذیرند، اما به نوعی در یک روند نه چندان پیش بینی شده، رمز ارزها در حال تبدیل شدن به رقیبی برای بازار سرمایه کشور هستند. آنچه که موجب شده تا محمد علی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس به مردم توصیه کند که به جای رمزارزها در بورس سرمایه‌ گذاری کنند.

در این میان باید گفت، اگرچه همانطور که اشاره شد بازار رمزدارها حداقل تا به امروز چندان داغ نشده که بتواند بخش قابل توجهی از دارایی، سرمایه گذاران را به سمت و سوی خود سوق دهد، اما به طور قطع افزایش بهای آن در بازارهای جهانی می تواند با توجه حال و روز ناخوش این روزهای بازار بورس به تدریج آن هم به رغم وجود ریسک های فراوان توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کند.

 

تداوم سرخ پوشی نمادها و ۵۰ هزار دلاری شدن بیت کوین

به هر حال می توان اینگونه عنوان کرد که افزایش سرمایه‌های جدید ورودی به بازار رمزدارها موجبات افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی را فراهم آورده تا به آنجا که امروز اعلام شد بیتکوین ۵۰ هزار دلاری شده است. براین اساس کمپانی چینی میتو نیز اعلام کرد ۴۰ میلیون دلار در این بازار سرمایه گذاری کرده است که ۱۷.۹ میلیون دلار آن به خرید بیت کوین اختصاص یافت و ۲۲.۱ میلیون دلار نیز برای خرید اتریوم هزینه شد. در این میان اما خبر دیگری نیز به داغ شدن این بازار رقم زد، اینکه شرکت کوین فلیپ در آمریکا عنوان کرد، از رمز ارز دوج کوین در خودپردازها خود پشتیبانی می کند. البته در این باره باید گفت که پیش تر نیز حدود ۱۸۰۰ دستگاه این شرکت از بیت کوین پشتیبانی می کردند. چنین اخباری در کنار شرایطی که این روزها بازار بورس کشور دارد و تداوم سرخ پوش شدن نمادها موجب شده تا هر روز رغبت افراد به آن کاهش یابد، می تواند محرک و انگیزه ای برای فکر کردن بسیاری از سهامداران کنونی بازار سرمایه برای کوچ به این بازار باشد. زیرا که واقعیت این است که بازار سرمایه که پیش تر به یکی از پررونق ترین بازارها تبدیل شده بود، در روند معاملات خود در سال جاری نه تنها برای سهامدارانش سودآور نبود بلکه تداوم ضرردهی در آن و ریزش شاخص ها موجب شد تا بسیاری از افراد خارج کردن سرمایه خود بیاندیشند و این امر نیز صف های فروش را طویل تر و ارزش سهام ها را باز هم کمتر کند. البته برخی دیگر از سرمایه گذاران حقیقی نیز که در توان مالی خود مبلغ قابل توجهی را راهی این بازار کرده بودند هم افت دارایی هایشان موجب شد تا برای خروج از آن کمی تعلل کنند، شاید که کمی از زیان هایی که دیده اند جبران شود، با این وجود ولی بورس همچنان در وضعیت رکودی قرار دارد و وعده و وعیدها برای سبزپوش شدن آن هم تا به امروز به سرانجامی نرسیده است. نتیجه آن نیز باز هم طویل تر شدن صف های فروش بود، به طور نمونه روز گذشته در بازار سهام ۴۲۶ نماد در صف فروش و فقط ۳۰ نماد در صف خرید قرار داشتند.

 

عرضه اولی ها همچنان قرمز پوش

هرچند که امروز بازار سرمایه پس از هفته ها ریزش تا حدی سبز پوش شد و بعضی  از کارشناسان تلاش کردند تا این دلگرمی را به سهامداران دهند که روند ریزشی شاخص بورس متوقف شده است و این احتمال زیاد است که در روزهای پایانی سال جاری، همچنین روزهای ابتدایی سال آینده هم سبز بماند. با این وجود اما با نگاهی به صف های خرید و فروش، تداوم قرمز پوشی بسیاری از نمادها از جمله عرضه اولیه ها، مانند، بپیوند، ثامید، وسپهر و … همچنین دارا دو یا همان پالایش به نظر می رسد؛ این امر تنها نگاهی خوش بینانه به بازار سرمایه است.

همه این موارد موجب شده تا کارشناسان بیان کنند؛ اگر این ریسک در بازار سرمایه کاهش پیدا نکند و روند موجود ادامه داشته باشد، سهامداران از بورس خارج شده و سرمایه خود را به سایر بازارهای موازی مانند رمزارزها وارد خواهند کرد. موضوعی که شکور علیشاهی، کارشناس بازار سرمایه هم به آن اشاره کرده است.

 

 

افزایش خرید سهام در صندوق ها و خرید از صف های فروش

در این میان البته تلاش شده تا با اتخاذ و اجرایی شدن برخی تصمیم ها تا حدی به این بازار سرو سامان داده شود، به طور مثال می توان به تصمیم جدید سازمان بورس در خصوص افزایش سهم خرید سهام در صندوق ها و خرید از صف های فروش توسط آنها اشاره کرد، آنچه البته اگرچه اقدامی خوب به شمار می رود ولی باید ابتدا به این پرسش پاسخ داده شود که در حال حاضر صندوق های مذکور شروع به انجام معامله کرده اند.همچنین به نظر می رسد دستورالعمل خرید از صف های فروش توسط این صندوق ها نیز نکته ای مثبت است. به اعتقاد علیشاهی نیز در صورتی که این صندوق ها به صورت بلوکی معامله کنند، این روند فقط به سود شرکت ها خواهد بود که سهام خود را واگذار کرده اند. اکنون اما در روند عنوان شده باید از سهامداران این خریدها را صورت گیرد که اقدامی قابل توجه و مفید خواهد بود. هرچند که به رغم آنچه که وی به آنها اشاره کرده است اما به نظر می رسد بازار سرمایه واکنش جدی و قابل توجهی به دستورالعمل های عنوان شده نشان نمی دهد، این موارد چندان اثری بر شرایط کنونی بورس نگذاشته است.

 

پیش بینی روند مثبت برای هفته آینده

با این وجود البته محمود کلانتری، کارشناس بازر سرمایه پیش بینی می کند که با توجه به اصلاحاتی که در بازار سرمایه صورت گرفته می توان امیدوار بود که بازار مذکور روند مثبتی را در هفته آینده در پیش بگیرد. به اعتقاد وی روزهای آینده نیز سهم های کوچک بازار قفل در صف فروش خواهند بود و بنابراین بازار نیازمند حمایت از این سهم ها است. در این میان وی تاکید دارد که با باز شدن دامنه و بیرون آمدن آنها از صف فروش، که تعدادشان بیش از ۴۷۰ نماد است، بازار می تواند به سمت تعادل حرکت کند. با این وجود ولی علیشاهی براین باور است که بعضی از سهم ها در حال حاضر نیز گران هستند و بهای آنها باید پایین تر بیایند تا به نقطه تعادلی برسند. آنچه که به طور قطع بازار را برای سهامداران حقیقی خسته کننده کرده و  و آنها را به سمت خروج دارایی هایشان سوق خواهد داد. آنچه که پیامدش  هجوم به سمت بازارهای موازی مانند طلا، ارز، حتی رمزارز ها خواهد بود.  البته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مواجه به چنین اظهار نظرهایی تاکیددارد که بازدهی بازار سرمایه از همه بازارهای موازی بیشتر است، سخنی که البته به نظر می رسد حداقل این روزها چندان قابل قبول نیست. با این وجود اما به دهقانی دهنوی به این موضوع اشاره کرده است که بررسی‌هایی که در بازه زمانی یک دهه انجام شده، گویای این مطلب است که به جز دوره‌ای که بهای جهانی طلا چند برابر شد، بازدهی بورس از دیگر بازارها بیشتر بوده است.

 

ممنوعیت مبادله رمز ارزها در کشور

از کنار همه این اظهار نظرها که بگذریم اما واقعیت این است که سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند اگر دارایی خود را به بازار رمزدارها ببرند، نه تنها این امر موجب خواهد شد که سرمایه آنها با رمزارزها از کشور خارج ‌شود. بلکه شاید تضمیم چندان پر و پا قرصی نیز در این زمینه حداقل تا به امروز برای دارایی های آنها وجود نداشته باشد. زیرا که به گفته محمدرضا مانی یکتا، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، طبق قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیات دولت در سال ۹۸ مبادله رمز ارزها در کشور ممنوع است. وی همچنین تصریح کرده که مردم باید از این موضوع مطلع باشند که خطرهای این رمز ارزها بسیار زیاد بوده و پرونده‌های بسیاری در زمینه کلاهبرداری، سرقت از کیف پول و مسدود شدن کیف پول رمز ارزها تشکیل شده است.

 

در خواست رئیس سازمان بورس از بهارستان نشینان

به رغم این هشدار ها ولی به نظر می رسد؛ بازاررمزارزها به تدریج در کشور در حال داغ شدن است، آنچه که البته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار علتش را وجود برخی تبلیغات در زمینه سرمایه گذاری در رمزارزها در کشور می داند. براین اساس وی از بهارستان نشینان در خواست کرده است به ماجرای تبلیغ رمزارزها وارد شود، زیرا که رمزارز در کشور غیرقانونی است. غیرقانونی بودنی که براساس اظهارات دهقانی دهنوی؛ عده‌ای به راحتی از درگاه بانکی آن را خرید و فروش می‌کنند. وی این را هم گفته است که برخی براین باورند رمزارزها بزرگترین حباب تاریخ مالی جهان است و اکنون تبدیل به کانالی برای خروج سرمایه از کشور شده است.

 

یک سئوال مهم

اما به واقع در اینجا یک سئوال مطرح می شود، اینکه اگر همه این اظهارنظرها را بپذیریم، ولی مهمترین نکته اکنون این است که چرا باید نبود نظارت و مدیریت در بازار سرمایه شرایطی را فراهم آورد که برخی از سهامداران عطای آن را به لقایش ببخشند و تمایل به خروج سرمایه های خود و رغبت بیشتر برای سپردن دارایی هایشان به بازار رمزدارها داشته باشند؟ آن هم اقدامی که با توجه به اظهارات مانی یکتا غیر قانونی است، آیا نبود نظارت، وعده های بی سرانجام، ریزش مستمر شاخص ها، متضررر شدن تعداد قابل توجهی از سهامداران و مواردی از این قبیل بستر را برای پذیرش این اقدام غیر قانونی یا ممنوع در کشور نیاورده است؟ آن هم در بازاری که در ابتدا مسئولان حتی رئیس جمهور برای جذب سرمایه وعده های خوش رنگ و لعابی را به مردم داده بودند.

به هر حال باید گفت چالش های بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و تدابیراتخاذ شده در این زمینه نیز تا به امروز گره گشا نبوده است، ضمن اینکه هرچند که در بازه های زمانی کوتاه این بازار روند رو به رشد نسبی را تجربه کرده ولی تدوام ریزش نمادها و قرمز پوش بودن آنها باعث شده به تدریج سرمایه گذاران در بازار بورس نگاهی جدی تر به بازار رمزدارها داشته باشند و براین اساس شاید در آینده ای نه چندان دور این بازار با وجود همه هشدارها و ممنوعیت ها به رقیبی جدی برای بازار سرمایه کشور تبدیل شود.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.