کد خبر : 31906
تاریخ انتشار : جمعه 13 فروردین 1400 - 17:45

یک پژوهشگر ارتباطی تأکید کرد:

لزوم ایجاد “موزه کرونا” و نامگذاری “روز جهانی مبارزه با کرونا”

لزوم ایجاد “موزه کرونا” و نامگذاری “روز جهانی مبارزه با کرونا”
لزوم ایجاد "موزه کرونا" و نامگذاری "روز جهانی مبارزه با کرونا"

یک پژوهشگر ارتباطی با هدف انتقال تجارب و دستاوردهای دوران کرونا به آیندگان بر لزوم نامگذاری “روز جهانی مبارزه با کرونا” و ایجاد “موزه کرونا” تآکید کرد.

مریم سلیمی  گفت: دوران کرونا تجارب و دستاوردهای بسیاری برای همه ما از ابعاد مختلف داشت که لازم است تا این تجارب ثبت و ضبط شده و به آیندگان منتقل شوند.

سلیمی گفت: موزه کرونا می تواند شکل بیان واقع نمایی و مستندنگاری داشته باشد و از آن با کارکردهای مختلف آموزشی، هنری، فرهنگی، ارتباطی و سبک زندگی، سیاسی، اجتماعی و حتی تفریحی و سرگرمی بهره گرفت.

این فعال رسانه ای اظهار داشت: در این موزه بسته به کارکردهای مختلف هر بخش می تواند شکل و بیان متفاوتی داشته باشد.

وی اضافه کرد: به طور مثال در بخش تفریح و سرگرمی آن می توان همه بازی های تولیدی در ایام کرونا، حتی بازی های خبری با همین رویکرد را عرضه کرد و اجازه تجربه مبتنی بر سرگرمی بازی های دوره کرونا را به بازدیدکنندگان از موزه داد.

سلیمی عنوان کرد: در این موزه همه پروتکل ها، دستورالعمل ها، انواع ماسک‌ها با اهداف و کارکردهای مختلف و عکس ها و یادبودهایی از شهدای خدمت، عکس هایی از حرکت‌های زیبا و ابتکاری و انسان دوستانه و … می توانند به نمایش درآیند  .

وی افزود: از دیگر بخش‌های این موزه، تاریخ شفاهی کرونا و واحد مستندنگاری و تجارب، روایت ها، خاطرات، تجارب سازمانی و… می تواند باشد.

این مدرس دانشگاه مطرح کرد: از بعد آموزشی در این موزه می توان از همه ابزارها و شیوه های آموزشی کرونا بهره گرفت از آثار گرافیکی و اینفوگرافیکی، فیلم، انیمیشن، مستند، موشن گرافیک و… تا اختصاص بخش‌هایی به تجارب علمی کرونا در بخش‌های مختلف پیشگیری، قرنطینه، درمان، بهبود و… حتی نمونه های نمایشی از انواع واکسن.

سلیمی ابراز داشت: بخش هنری این نمایشگاه انواع نمونه های هنری با مضامین و کرونا را با معرفی صاحبان آثار در خود حفظ خواهد کرد         .

وی ادامه داد: بخشی از این موزه می تواند به واحد ارتباطی و سبک زندگی اختصاص یابد و در آن سیری از تحولات ارتباطی، زبان بدن، ارتباطات بصری با ماسک، تلاش‌های بشری برای ایجاد ارتباط با وجود ماسک و محدودیت‌های موجود متأثر از پروتکل‌ها و… عرضه و روایت شوند.

این دکترای علوم ارتباطات اظهار داشت: دستاوردها و تجارب رسانه ای و ارتباطی، دستورالعمل‌ها و منشورهای رسمی و غیررسمی، نوشته شده و نانوشته ارتباطی و… موجود در این حوزه، راه‌های مقابله با اخبار و تصاویر جعلی و اطلاعات گمراه کننده، راهکارها در دوره اینفودمی و… همگی قابل عرضه در بخش ارتباطی هستند.

سلیمی گفت: دستاوردهای حوزه ارتباطات سلامت نیز در همین بخش قابل ثبت و نگهداری هستند.

وی خاطرنشان کرد: تحولات حوزه فضای مجازی، دیجیتال، یاری فناوری‌ها و هوش مصنوعی و… با رویکرد ارتباطی در همین بخش قابلیت عرضه می یابند.

این پژوهشگر ارتباطی اضافه کرد: بسیاری از تجارب همه‌گیری‌های جهانی در گذشته به ویژه از ابعاد ارتباطی از دست رفته اند و انتظار می رود این موزه حافظ گنجینه های تجارب بشری باشد که برای آن جان‌های بسیاری فدا شده و عده زیادی قربانی شده یا از تبعات آن صدمات روحی، جسمی و… دیده اند.

سلیمی یادآور شد: گر چه هر دوره از زندگی بشر ملاحظات و شرایط خاص نسلی، تکنولوژیکی و… خود را دارد ولی عموماً تجارب گذشته با همه تفاوت ها هموارکننده مسیر هستند.

روز جهانی مبارزه با کرونا

وی با بیان این که روزهای ملی و جهانی وسیله ای برای تأکید و توجه بخشی اذهان به یک موضوع مهم، ارزشمند و با اهمیت است، گفت: روزهای زیادی در تقویم جهانی وجود دارد، سازمان بهداشت جهانی می تواند روزی را در تقویم جهانی به نام روز جهانی کرونا به ثبت برساند تا فرصتی برای گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان، جانفشانی های کادر درمان و… فراهم شود. در عین حال فرصتی باشد برای انتقال بسیاری از تجارب و آموزه های این همه گیری.
این دکترای علوم ارتباطات خاطرنشان کرد: با این انتخاب در روزگاری که کرونا برود، بسیاری از فداکاری‌ها و جان‌فشانی‌ها از یاد تاریخ جهان نخواهد رفت.

سلیمی پیشنهاد کرد: روزی مستقل یا روز سعدی می تواند روز جهانی کرونا نام گیرد، از این رو که مظاهر فداکاری‌ها و جان‌فشانی‌های دوران کرونا مصداق عینی این شعر زیبای سعدی است:

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی

وی با بیان این که این شعر زیبای سعدی آموزه‌های ارتباطی بسیار دارد، افزود: این شعر زیبای سعدی می تواند به نشانه حفظ ارتباطات اجتماعی بشر با همه بحران‌ها از جمله کرونا بر سردر موزه مذکور نصب شود.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.