کد خبر : 31933
تاریخ انتشار : شنبه 14 فروردین 1400 - 9:57

4 گام برای مانع زدایی از تولید

4 گام برای مانع زدایی از تولید
4 گام برای مانع زدایی از تولید
رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال « تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری کردند. با مرور دهه پایانی قرن چهاردهم ملاحظه می شود که در نام‌گذاری هر سال، اقتصاد و تولید محور اصلی در انتخاب شعار و نام سال بوده‌اند و در تبیین و تشریح نام و شعار سال، تولید و اشتغال، حمایت از کالای ایرانی،‌ رونق تولید و جهش تولید به عنوان کلید اصلی حل مشکلات اقتصادی کشور معرفی شده اند و امسال نیز در آخرین سال قرن چهاردهم، تولید شعار اصلی و محوری کشور انتخاب شده است. تولید را می‌توان مهم‌ترین رکن و اساسی‌ترین مسئله در اقتصاد یک کشور برشمرد و افزایش و رونق تولید را می‌توان مهم‌ترین عامل در پیشرفت و تعالی کشور دانست. اما متاسفانه تغییر مداوم قیمت‌ها، موانع قانونی، عدم اصلاح نظام مالیاتی و جهت گیری نامناسب سیاست‌های پولی و مالی از جمله مهم‌ترین موانع تولید در کشور بوده است.
اقتصاد ایران در دهه‌های گذشته و به عبارتی در قرن گذشته با یک مشکل اساسی به نام تورم مواجه بوده است. عمده ترین دلیل این مساله مشکلات بانکی و همچنین اشکالات ساختاری بودجه است که آسیب های زیادی به تولید وارد کرده است. اگر در کشور تولید افزایش یابد و رونق بگیرد، درآمد دولت از محل درآمدهای مالیاتی افزایش خواهد یافت و کسری بودجه یا به طور کامل رفع خواهد شد و یا تاحدود زیادی کاهش خواهد یافت و در نتیجه تورم کاهش خواهد یافت.
همچنین بهبود وضعیت تولید منجر به کاهش بیکاری می شود. بیکاری در حال حاضر یکی از چالش‌های مهم امروز کشور است و با وجود اهداف در نظر گرفته در اسناد بالادستی، همچنان شاهد نرخ بیکاری دو رقمی هستیم.  علاوه بر این رفع موانع از تولید و رونق آن موجب افزایش صادرات غیرنفتی، خارج شدن از اقتصاد تک محصولی و نتیجتا خنثی سازی تحریم ها می شود.

   تورم و قوانین سختگیرانه بلای جان تولید
برای یک تولید کننده، پیش بینی اقتصاد و بازار آینده کشور و امنیت سرمایه ‌گذاری یکی از مولفه‌های مهم برای سرمایه‌گذاری است. هر چه اقتصاد و بازار یک کشور قابل پیش بینی‌تر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری در آن کمتر و در نتیجه جذابیت بالاتری برای تولیدکنندگان خواهد داشت. اقتصادی قابل پیش‌بینی و دارای امنیت بالایی در سرمایه‌گذاری است که اقتصاد کلان و نیز قوانین و مقررات آن باثبات باشند، تغییرات سیاست‌ها، قوانین و مقررات در آن قابل پیش‌بینی باشد، اطلاعات مورد نیاز کسب وکارها برای همه شفاف باشد. متاسفانه در سال‌های اخیر به سبب وابستگی اقتصاد کلان ایران به نرخ ارز و نوسانات زیاد در قیمت ارز و تاثیر و تاثر یافتن بالای اقتصاد ایران از تحولات سیاسی درونی و بیرونی، با نوسانات و تکانه‌های زیادی مواجه بوده است و در کنار آن قوانین و مقررات زاید و بروکراسی اداری باعث شده است جذابیت سرمایه‌گذاری در ایران کاهش یابد.
این امر موجب شده است برخی از تولید کنندگان داخلی با تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانجات خود، در کشورها دیگر از جمله کشورهای همسایه سرمایه گذاری نمایند.
مجتبی اسلامیان، پژوهشگر اقتصادی  در خصوص مشکلات تولید در کشور گفت: وجود محدودیت‌های ناشی از کرونا هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را به کشور تحمیل کرده است و در اغلب حوزه‌ها مانع از رشد شده اما تا زمانی که تولید در کشور رونق نگیرد وضعیت عمومی معیشت برای اقشار مختلف مطلوب نخواهد شد.
وی افزود: نشانگرهای مختلف اقتصادی مثل اشتغال و دستمزد به طور مستقیم با تولید مرتبط هستند و با بهبود وضعیت تولید آن‌ها هم ارتقا پیدا می‌کنند. با افزایش تولید و گردش سرمایه از رکود خارج شده و رونق در بازارهای مختلف ایجاد می‌شود اما موانعی برای رشد تولید در کشور وجود دارد که رفع این موانع ضروری است.
اسلامیان در تشریح مهم ترین موانع تولید در کشور گفت:  افزایش مداوم قیمت‌ها از مهم‌ترین موانع رونق تولید در کشور است. وی  ادامه داد: تورم بسیار سنگین ایران و جهش‌های متوالی نرخ ارز باعث شده است که هزینه راه‌اندازی کسب‌وکار برای بخش خصوصی زیاد شود و مطلوبیت راه اندازی و ادامه کسب وکار کاهش یابد؛ در حالی که ارزش پول هر روز کمتر می‌شود. سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد در شرایط نوسانات شدید بازار سرمایه خود را به سمت بازار سکه، طلا، ارز و خودرو ببرد.
وی با بیان اینکه در اقتصادی که تورم وجود داشته باشد سرمایه‌ها به سمت تولید حرکت نمی‌کند، گفت: در این شرایط هر بازاری سود بیشتری به سرمایه‌گذار بدهد، مد نظر قرار می‌گیرد. هر دوره ممکن است بازار سفته بازی یک کالا داغ شود روزی بازار خودرو و روزی دیگر بازار ارز اما این بازارها نامولد هستند و صرفا جهت کسب سود آن ها وارد می شوند و با کاهش موجودی باعث آشفتگی می‌شوند.
این پژوهشگر اقتصادی مانع دیگر رشد تولید در کشور را موانع قانونی دانست و گفت: بخش مهمی از بیکاری در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه افراد تحصیل کرده در کشور به دلیل انحصارهای ایجاد شده بوسیله ساختار قانونی و فرایند اخذ مجوزهاست.
اسلامیان سیاست‌های پولی و مالی را از دیگر موانع تولید در کشور دانست و گفت: سال‌هاست تامین اعتبار از سیستم بانکی و یا بازار سرمایه در کنار ثبات قیمتی بازارها از دغدغه‌های مهم تولید کنندگان است و انتظار می‌رود امسال نیز از این مهم استثنا نباشد.
این پژوهشگر اقتصادی تاکید کرد: اصلاح نظام مالیاتی از دیگر اقدامات لازم برای رشد تولید، حمایت و مانع زدایی محسوب میشود. در کشور حجم فرار مالیاتی بسیار زیاد است که از ۳۵ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

  الزامات پشتیبانی از تولید
مهم‌ترین پشتیبانی از تولید در رفع موانع عنوان شده که در سطور بالا به آن اشاره شد، قرار دارد و اگر این موانع برطرف گردند، تولید داخلی و تولیدکنندگان داخلی، مسیر درست تولید را پیدا خواهند کرد. با این حال حاکمیت در کنار رفع موانع، سیاست‌های پشتیبانی‌‌ از تولید همچون اعطای مشوق‌های مالیاتی و صادراتی هدفمند ، کمک به تولید از طریق تسهیل بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت به منظور حل روزآمد چالش‌ها و مشکلات تولید و استفاده از ظرفیت‌های صنایع نظامی در ارتقا توان تولید  به منظور سرعت بخشیدن به رشد و رونق تولید اتخاذ کنند.
محمدرضا میرتاج الدینی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این خصوص گفت: تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها تنها نسخه شفابخش اقتصاد کشور است و مجلس با اصلاح و قوانین جدید موانع را باید از سر راه تولیدکننده بر دارد. وی  ادامه داد: سیستم بانکی ما متاسفانه معیوب است و در جهت حمایت از تولید روان و آسان و سهل نیست، اگر ۱۰ درصد نقدینگی یا ۲۰ درصد مستقیم به بخش تولید اختصاص می‌یافت، جهش فوق‌العاده‌ای را در عرصه تولید شاهد می‌بودیم.
میرتاج‌الدینی اضافه کرد: رشد نقدینگی متاسفانه ایراد دارد و موجب تورم می‌شود و زمانی که نقدینگی ایجاد می‌شود اگر ۲۰ درصد آن را به سمت تولید ببرند، کارآفرین که خط تولیدی را می‌خواهد راه اندازی کند با موانع کمتری روبرو خواهد بود.
عضوکمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در بخش حمایت و پشتیبانی‌ها در کنار بخش نظام مالی و اصلاح سیستم بانکی؛ موضوع صادرات نیز مهم است و وقتی رونق تولید را شاهد باشیم خروجی‌های تولید قابلیت صادرات هم پیدا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه اگر صادرات رونق داشته باشد، شاهد جهش تولید خواهیم بود، گفت: مقام معظم‌رهبری هم فرمودند حدود ۱۵ کشور همسایه داریم و جمعیت زیادی در این کشور‌ها وجود دارد و باید سهمی از این بازار‌ها را به خودمان اختصاص دهیم.
دولت و مجلس می‌توانند در شرایطی که کشور به دلیل درگیری با تحریم به منابع مالی محدودی دسترسی دارد و بدون صرف هرگونه هزینه اضافی و تنها با تصحیح سازوکار قانونی از تولید حمایت و طبق برآوردها بیش از نیم میلیون شغل در زمان کوتاهی ایجاد کند.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.