کد خبر : 32754
تاریخ انتشار : شنبه 28 فروردین 1400 - 9:22

رییس قوه‌قضاییه در نشست هم‌اندیشی با اصحاب تولید:

هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه‌ها شود

هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه‌ها شود
هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه‌ها شود
رییس قوه‌قضاییه گفت: ما مصمم هستیم امری که رهبر انقلاب فرمودند و نیاز راهبردی کشور است، یعنی «حمایت از تولید» تحقق پیدا کند و تحقق هم پیدا خواهد کرد.
 آیت‌الله رئیسی در بیست و سومین نشست رمضانی با نخبگان کشور، میزبان تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید بود تا در جلسه «هم‌اندیشی با اصحاب تولید» به بررسی «نقش دستگاه قضایی در رفع موانع تولید» بپردازند.
رییس قوه‌قضاییه در این نشست با اشاره به شعار سال و تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت همه‌جانبه از تولید گفت: تولید و حمایت از آن باید مسأله اصلی و اساسی همه بخش‌ها باشد و کارآفرینان و قانونگذاران و مدیران اجرایی و دست‌اندرکاران امر قضا باید باقدرت، شجاعت و جدیت آن را پیگیری کنند.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: هر جا به مردم و کسانی که در میدان کار و تلاش هستند اعتماد کردیم موفق بوده‌ایم و یقیناً در عرصه تولید هم با حضور نیروی انسانی بااراده، خلاق و کارآمد و امکاناتی که در کشور وجود دارد، به نقطه مطلوب خواهیم رسید.
رییس قوه‌قضاییه حمایت از تولید را عنصری محوری در تولید قدرت دانست و اظهار داشت: اقتصاد تولیدمحور از عوامل مؤثر در رفع گره‌ها و مشکلات اقتصادی کشور است که در عزت و اقتدار روزافزون ملت ایران نیز نقش اساسی دارد.
آیت‌الله رئیسی همچنین حمایت از تولید را یکی از حقوق عامه عنوان کرد و متذکر شد «رونق تولید و حمایت از آن از محور‌های مهم سند تحول قضایی و برنامه‌های امسال دستگاه قضاست و همه بخش‌های نظارتی و قضایی مأمور به رفع موانع تولید هستند».
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تأثیر فرآیند قیمت‌گذاری بر حوزه تولید، گفت: در فرآیند قیمت‌گذاری باید هم از تولید حمایت شود، هم باید به حقوق مصرف‌کننده توجه داشت و این کار نیازمند مدیریت دقیق و صحیح چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالاست.
آیت‌الله رئیسی افزود: قیمت‌گذاری درست می‌تواند کیفیت کالا‌ها و بهره‌وری را ارتقا دهد و قیمت‌گذاری نادرست به‌ویژه در نقاطی که شبکه و کانال تعریف‌شده برای توزیع نداریم می‌تواند موجب رانت و فساد شود.
رییس قوه‌قضاییه همچنین بر لزوم تأمین امنیت اقتصادی برای تولیدکنندگان تأکید کرد و گفت: مهم‌ترین کار برای تأمین امنیت اقتصادی در نظام تولید تثبیت مقررات و تصمیم‌گیری‌هاست. آیت‌الله رئیسی افزود: تصمیم‌گیری لحظه‌ای و تصمیمات متزلزل نظام تولید را متزلزل و مختل می‌کند و اجازه نمی‌دهد تولیدکننده ما با خیال آسوده به فعالیت سالم اقتصادی بپردازد.
رییس دستگاه قضا نقش‌آفرینی نهاد‌های تنظیم‌گر در مدیریت چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا را ضروری دانست، اما درعین‌حال متذکر شد سطح مداخلات این نهاد‌ها باید به نحوی باشد که با مانع آفرینی برای تولیدکننده، به‌نظام تولید ضرر نزند.
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: نهاد‌های تنظیم‌گر باید همه جوانب را بسنجند تا نتیجه تصمیمات آن‌ها نظام تولید را ارتقاء داده و نظام توزیع را سامان بخشد و به نفع همه بخش‌ها باشد و این کار قطعاً از مداخلات مشکل‌آفرین در این حوزه هم پیشگیری خواهد کرد.
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سود تسهیلات بانکی برای اصحاب تولید پرداخت و با اشاره به «رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور» در این زمینه، به بانک‌ها هشدار داد در دریافت سود‌های بانکی تابع مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشند.
آیت‌الله رئیسی گفت: مرجع رسمی و قانونی تعیین نرخ سود بانکی فقط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است و اگر هر بانکی بخواهد با تشخیص خودش از تولیدکننده سود بگیرد و وقتی هم نتوانست سودش را بگیرد کارخانه را تعطیل کند، چرخه تولید مختل می‌شود.
رییس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه هیچ واحد تولیدی نباید تعطیل شود و هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه‌ها شود، تصریح کرد: اگر فردی تخلف کرده، باید تحت تعقیب قرار گیرد، اما کارخانه و کارگاه نباید مجازات شود و کارگرانش بیکار شوند.
آیت‌الله رئیسی افزود: همه بانک‌ها و کسانی که با نظام تولید مرتبط هستند بدانند که چراغ واحد‌های تولیدی باید در کشور روشن و پرفروغ باشد و تولید ارتقاء پیدا کند و اگر هم مشکلی هست باید به طریق اصولی برطرف شود.
رییس دستگاه قضا به همکاران خود در دادسرا‌ها و دادگاه‌ها نیز متذکر شد که بر اساس بخشنامه ابلاغی و رأی دیوان عالی کشور اجازه ندارند در رسیدگی به دعاوی بانک‌های دریافت‌کننده سود بانکی خارج از نرخ مصوب ضامن اجرای امر غیرقانونی شوند.
آیت‌الله رئیسی گفت که این کار موجب ثبات در نظام تولید می‌شود چراکه تولیدکننده اطمینان پیدا می‌کند سودی را باید پرداخت کند که قانونی است نه سود‌های خارج از ضابطه که با افزایش ناگهانی چرخه تولید را مختل می‌کنند.
رئیس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی تأکید کرد و گفت: شفافیت در همه بخش‌ها جلوی رانت و فساد را می‌گیرد و این از دغدغه‌های جدی است که چند نفر دلال نتوانند با سوداگری به سرمایه‌های مردم دست‌اندازی کنند.
آیت‌الله رئیسی افزود: مدیریت بر چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا می‌تواند مانع دلالی شود و مقام معظم رهبری هم فرمودند نباید وضعیت به‌گونه‌ای باشد که هم تولیدکننده، هم مصرف‌کننده ناراضی باشند و این مسأله با قطع دست دلالان درست می‌شود.
رییس دستگاه قضا با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در جهت تسهیل ثبت شرکت‌ها، اظهار داشت: باید با اعتبارسنجی درست مانع از ثبت شرکت‌های صوری و کاغذی شد، اما شرکت‌های واقعی که دنبال فعالیت سالم اقتصادی و ارائه خدمت هستند، نباید در ثبت شرکت با مشکل مواجه شوند.
اصلاح آیین‌نامه تبدیل وضعیت فعالیت شرکت‌ها از دیگر نکات مورداشاره رییس قوه‌قضاییه بود که در رفع مشکلات مربوط به تغییر کارکرد شرکت‌ها پس از اعلام ناتوانی در ادامه فعالیت‌هایشان تأثیر زیادی خواهد داشت.
آیت‌الله رئیسی همچنین با اعلام حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: امروز صاحبان تخصص و تعهد فراوانی در کشور داریم که هرکجا بروند می‌توانند منشأ خدمات درخشانی باشند که این مسأله باید با جدیت پیگیری شود.
رییس قوه‌قضاییه با اشاره به سفر‌های استانی خود گفت که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این سفر‌ها بررسی و حل مشکلات تولیدگران و واحد‌های تولیدی است و ادامه داد: اگر می‌خواهیم مشکلات واحد‌های تولیدی حل شود باید به میدان برویم و حرف‌ها و درد دل‌های اصحاب تولید را بشنویم و با کمک همدیگر مسائل را حل کنیم.
آیت‌الله رئیسی افزود: ما مصمم هستیم فرمان مقام معظم رهبری در حمایت از تولید و رفع موانع برای رونق تولید را اجرا کنیم و اطمینان داریم در کشور چهره‌های مصممی هستند که این امر به دست آن‌ها تحقق می‌یابد‌
رییس قوه‌قضاییه افزود: در برخی از استان‌ها که ما با کارآفرینان جلسه می‌گذاریم و می‌بینیم که مشکلات همانجا حل می‌شوند، اینکه به برخی کارخانه‌ها وارد می‌شویم به‌صورت نمادین است، آقایان دیگر اقدام کنند و بخش‌های دیگری که فعال نیست را فعال کنند. برخی آقایان به این بخش‌هایی که فعال‌شده اعتراض می‌کنند، اما ما از آن‌ها می‌خواهیم که آن‌ها هم به‌جای ناراحتی از این مساله و اعتراض، کارخانه‌ای که مدتی است خوابیده و کارگرانش بیکار شده‌اند را فعال کنند.
رییس قوه‌قضاییه حل مساله تولید و مشکلاتش را ناظر به اقدام مصداقی و میدانی دانست و گفت: حل این مشکلات با یک‌حرفی که امثال بنده اینجا می‌زنیم حل نمی‌شود، باید در میدان رفت و کنار کارآفرین نشست، حرفش را شنید و مشکلش را حل کرد. برخی استان‌ها وقتی با کارآفرین صحبت می‌کنیم می‌گوید این مشکل اگر حل بشود من کارخانه را شش‌ماهه راه‌اندازی می‌کنم، مساله‌ای که در هماهنگی با مسئولان همان استان هم قابل‌حل است. باید یک‌به‌یک و مصداقی مساله را حل کرد.
آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: ما مصمم هستیم امری که رهبر انقلاب فرمودند و نیاز راهبردی کشور است، یعنی «حمایت از تولید» تحقق پیدا کند و تحقق هم پیدا خواهد کرد چراکه در کشور هم چهره‌های مصممی می‌بینیم که امیدوار می‌شویم این مساله تحقق پیدا خواهد کرد و آینده روشنی در پیش خواهد بود.
وی تصریح کرد: دشمن همواره دنبال مانع آفرینی است، اما بااراده قوی ملت ایران گره‌های بسیار بزرگی را در کشور بازکرده‌ایم و این بار هم حتماً دشمن را وادار به عقب‌نشینی خواهیم کرد و آینده روشن خواهد بود.
رییس دستگاه قضا در بخش پایانی سخنانش از کارآفرینان و تولیدگران خواست که گزارش‌های خود درباره مسائل مشکلات حوزه تولید و راهکار‌های رفع آن‌ها با سازمان بازرسی کل کشور و همچنین دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی قوه‌قضاییه در دادستانی کل کشور در میان بگذارند.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اهمیت موضوع شناسی برای کشف حقیقت و تصمیم‌گیری درست اعلام کرد که به بازپرس‌ها، دادیاران و قضات در سراسر کشور توصیه‌شده در پرونده‌های اقتصادی ازنظر تخصصی کارشناسان اقتصادی بهره ببرند. گفتنی است پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، تعدادی از اصحاب تولید نیز در این جلسه به بیان دیدگاه‎ها و دغدغه‎ها و راهکار‌های پیشنهادی خود برای بهبود وضعیت تولید و صنعت کشور پرداختند. گفتنی است؛ رییس قوه‌قضاییه در دو سال گذشته در ماه مبارک رمضان جلساتی را به‌منظور هم‌اندیشی با نخبگان برگزار کرده که در ادامه این نشست‌ها، این نشست با اصحاب تولید، بیست و سومین نشست رمضانی آیت‌الله رئیسی با اقشار مختلف نخبگانی به شمار می‌رود.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.