کد خبر : 32846
تاریخ انتشار : یکشنبه 29 فروردین 1400 - 9:22

جزییات تعرفه‌های پزشکی سال ۱۴۰۰ اعلام شد

مشوق تعرفه‌ای برای نسخه‌نویسی الکترونیک

مشوق تعرفه‌ای برای نسخه‌نویسی الکترونیک
مشوق تعرفه‌ای برای نسخه‌نویسی الکترونیک
تعرفه‌های پزشکی، دارو و تجهیزات در این حوزه برای سال ‌جاری در شرایطی عنوان شد که در این زمینه تلاش شده تا زمینه برای تشویق پزشکان به نسخه‌نویسی الکترونیک نیز فراهم آید.
 افزایش5/28 درصدی تعرفه‌ها
حدود دو هفته قبل بود محسن مصلحی، دبیر شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور از پیشنهاد این سازمان برای افزایش تعرفه‌های بخش خصوصی پزشکی در سال ۱۴۰۰ بر داد و گفت که حداقل ۵۵ درصد به صورت کلی بوده که این میزان افزایش بر اساس شرایط سیاسی و اقتصادی و اجتماعی جامعه بوده است.
وی این توضیح را نیز داد که هم شورای عالی بیمه سلامت و هم هیات وزیران 5/28 درصد افزایش تعرفه را تصویب کرده است. این در حالی بود که پیش‌تر به عبارتی دی‌ماه گذشته محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور تاکید کرده بود؛ باید افزایش تعرفه به دلایل تورمی و هزینه‌ای به سرعت محقق شود و بعد تعرفه سال ۱۴۰۰ روی این افزایش موجود سوار شود. توضیحی که در آن زمان در این باره داده شد این بود که با محاسبه هزینه های تورم در بعد فنی یعنی هزینه‌های خرید اجناس، قیمت دلار و تجهیزات پزشکی و در بعد حرفه ای با توجه به میزان‌افزایش حقوق و دستمزد، افزایش یابد. در این خصوص اما سرانجام روز گذشته جزییات تعرفه‌های پزشکی سال ۱۴۰۰ اعلام شد و بر این اساس همانطور که پیش‌تر مصلحی بیان کرده بود، رشد تعرفه‌های امسال در کل حدود 5/28 درصد بود که در اجزای مختلفی مانند ویزیت، جزء فنی، جزء حرفه‌ای، هتلینگ، دارو و دندان‌پزشکی تقسیم شده است.

 تغییرات قیمت ارز در بخش دارو
از سوی دیگر در بخش دارو همچنین لوازم و تجهیزات پزشکی نیز طبق اظهارات سجاد رضوی، دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت همانطور که قبل از این افزایش حدود ۱۵ تا ۲۰ درصدی دیده شده بود این میزان لحاظ شد.
البته وی این را هم گفت که از آنجایی که تغییرات قیمت ارز در بخش دارو، حداقل در 6 ماه سال ۱۳۹۹ با کمک‌هایی که شد تغییری نداشت، زیاد در بهای دارو تغییر نداشتیم و در حد همین ۱۵ تا ۲۰ درصد بود. اما در زمینه لوازم و تجهیزات از آنجایی که پوشش ارزی‌شان تغییر کرده ۳۰ تا ۴۰ درصد تغییر قیمت در نظر گرفته شد.
 تفاوت تعرفه‌گذاری امسال
در این میان اما مهمترین تفاوت در تعرفه‌گذاری‌های امسال توجه به مقوله  اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک است. در این موضوع البته  اوایل سال جاری محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور بیان کرده بود که در تعرفه‌های سال ۱۴۰۰ این موضوع را دیده شده است و براین اساس افرادی که نسخه الکترونیک را تولید می‌کنند، هم تعرفه مناسب‌تر داشته باشند، هم پرداخت‌شان بروز باشد و هم میزان پرداختی بیمه‎ها را هم می‌بینیم که بار هزینه‌ای برای مردم کمتر شود. اکنون نیز رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت در این باره اعلام کرده است که طبق سیاست‌گذاری‌های مدنظر در تعیین تعرفه‌های امسال مقرر شده تا با توجه به الزام اجرای نسخه‌الکترونیک در کشور که در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال ۱۴۰۰ آمده است و در سال ۱۳۹۹ هم بر اجرای آن تاکید شده بود، سهم اصلی افزایش تعرفه ویزیت با این شرط اعمال شود که نسخه نویسی به صورت الکترونیک انجام شود.
بر این اساس ویزیت در بخش دولتی و خصوصی تقریبا ۳۰ درصد افزایش یافت. البته این افزایش در صورتی است که با نسخه الکترونیک باشد، اما اگر نسخه الکترونیک نباشد، افزایش ویزیت ۱۰ درصد خواهد بود.
وی در این زمینه مثال دقیق‌تری نیز زده است. اینکه تعرفه ویزیت پزشکی عمومی در بخش دولتی در صورت اجرای نسخه الکترونیک ۱۹۴ هزار ریال است، اما بدون نسخه الکترونیک ۱۶۴ هزار ریال است.
اما روند افزایش تعرفه‌ها در قسمت دندان‌پزشکی چگونه است؟ در این زمینه باید گفت که در  حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش در حوزه دندان‌پزشکی داریم که به گفته متولیان امر به وضعیت فنی و لوازم و تجهیزات رشته دندان‌پزشکی بازمی‌گردد. این در حالی بوده که بخش مهم و اصلی درمان بیماران در این بخش تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار ندارد، به عبارتی می توان اظهار کرد که اکنون ۱۴ خدمت دندان‌پزشکی تحت حمایت بیمه پایه است و در این زمینه البته خدمات دیگر این بخش تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی هستند، هرچند که واقعیت این است که بسیاری از مردم کشور اکنون تحت پوشش هیچ بیمه تکمیلی نیستند و این امر موجب شده نه تنها در حوزه دندانپزشکی بلکه در سایر حوزه‌های درمانی نیز تعداد زیادی از اشخاص در مواجه به هزینه‌های موجود با مشکل مواجه شوند. آنچه که ضرورت حمایت بیش‌تر بیمه‌های پایه از اقشار مختلف به‌ویژه دهک‌های پایین جامعه را گوشزد می‌کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.