کد خبر : 33203
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 2 اردیبهشت 1400 - 9:23

 برای عموم مشترکان خانگی اعمال می شود

افزایش ۷ درصدی تعرفه آب و برق

افزایش ۷ درصدی تعرفه آب و برق
افزایش ۷ درصدی تعرفه آب و برق
افزایش ۷ درصدی تعرفه آب و برق از روز گذشته برای عموم مشترکان خانگی اعمال می شود اما مشترکان پرمصرف، علاوه بر این افزایش ۷ درصدی، شاهد افزایش ۱۶ درصدی تعرفه از ابتدای خرداد و افزایش مجدد ۱۰ درصدی در تابستان خواهند بود.
بر اساس مصوبه هیئت دولت در سال 97، امسال برای سومین سال متوالی از ابتدای اردیبهشت ماه، تعرفه آب و برق عموم مردم اضافه می شود. این افزایش تعرفه که برای عموم مردم خواهد بود، برای مشترکان پرمصرف، از ابتدای خردادماه با افزایش 16 درصدی تکرار می شود. در واقع مشترکان پرمصرف نیز همچون دیگر مشترکان، از دیروز با افزایش تعرفه 7 درصدی مواجه می شوند اما به این رشد 7 درصدی، از ابتدای خردادماه 16 درصد اضافه می شود و مشترکان پرمصرف با رشد 23 درصدی تعرفه نسبت به گذشته مواجه خواهند شد.
از سوی دیگر، مصوبه هیئت دولت در سال 99 در خصوص آب و برق امید، فرصت شش ماهه ای را به مشترکان پرمصرف داد تا نسبت به بهینه سازی مصرف خود اقدام کرده و از قرارگیری در زمره مشترکان پرمصرف خارج شوند که این فرصت نیز دیروز به پایان رسید و مشترکانی که از این پس، مصرف آب و برق آنها، در زمره مشترکان پرمصرف قرار گیرد، علاوه بر رشد 7 درصدی تعرفه از ابتدای اردیبهشت و رشد 16 درصدی تعرفه از ابتدای خرداد، با رشد 10 درصدی تعرفه در تابستان نیز مواجه می شوند که در مجموع، مشترکان پرمصرف شاهد رشد 33 درصدی تعرفه مصرف آب و برق خواهند بود.
محمد حسن متولی‌زاده، مدیرعامل توانیر با بیان اینکه افزایش بهای برق طبق مصوبه دولت در چند سال اخیر انجام می‌شود گفت: با توجه به طرح برق امید، مشترکین برق به سه گروه تقسیم می‌شوند که شامل کم مصرف‌ها، خوش مصرف‌ها و مشترکین پرمصرف است که پس از اجرای طرح برق امید 7 میلیون مشترک کم مصرف مشمول تخفیف صددرصدی شدند و 6 درصد نیز از تعداد مشترکین پرمصرف کاسته شد.
وی  با بیان اینکه مشترکین پرمصرف می‌توانند با اقدامات ساده میزان برق مصرفی خود را کاهش دهند ادامه داد: قیمت برق از سال‌های گذشته به صورت پلکانی محاسبه می‌شود به نحوی که اگر مشترک از الگوی مصرف تجاوز کند قیمت برق به صورت پلکانی و تصاعدی افزایش خواهد یافت، اما اگر اقدام به کاهش مصرف کند با شیب تندی قیمت کاهشی می‌شود.
مدیرعامل شرکت توانیر افزود: به ازای هر 10 درصد کاهش تا 30 درصد میزان بهای برق کاهش می‌یابد البته مشترکین پر مصرف میتوانند با نصب پنل‌های خورشیدی مقداری از برق مصرفی خود را تامین کنند تا از فشاری که بر دوش مابقی مشترکین وارد می‌کنند کاسته شود.

  رشد 40 درصدی اوج بار در فروردین
افزایش قیمت برق در شرایطی است که در فروردین امسال با رشد 40 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته روبه رو بودیم.  بر اساس گزارش وضعیت شبکه برق کشور مندرج در تارنمای شرکت مدیریت شبکه برق ایران اوج بار مصرف برق در آخرین روز فروردین ماه سال 1400 به 43 هزار و 739 مگاوات رسید. این در حالی‌ست که در 31 فروردین ماه سال 1399، اوج بار تنها 34 هزار و 233 مگاوات بود. در حقیقت اوج بار 31 فروردین ماه سال جاری نسبت به سال گذشته با افزایش نجومی 28 درصدی را تجربه کرده است. در شرایطی در انتهای فروردین ماه سال 1400 مصرف برق در یک ساعت از 44 هزار مگاوات نیز عبور کرد که سال گذشته در انتهای اردیبهشت ماه شاهد رسیدن اوج بار به 44 هزار مگاوات بوده‌ایم.
بررسی افزایش اوج بار مصرف در فروردین ماه سال جاری نسبت به فرودین ماه سال گذشته، اخبار بحرانی مرتبط با افزایش مصرف را به آخرین روز این ماه محدود نمی‌کند. بر اساس آمار مذکور رشد اوج بار نسبت به سال گذشته حتی از 28 درصد نیز فراتر رفته و در تاریخ 29 فروردین ماه سال 1400 شاهد افزایش 40 درصدی اوج بار نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.
این در حالی ‌است که رشد اوج بار در در فروردین سال 99 نسبت با فرودین ماه سال 98 عمدتا کمتر از 10 درصد بوده و در مقاطعی نظیر 17 و 18 فروردین 99 نسبت سال گذشته روند کاهشی را نیز تجربه کرده است.
در همین راستا، محمد پورحمید، کارشناس حوزه انرژی ضمن اشاره به شرایط بحرانی مصرف برق در سال جاری گفت: متاسفانه در سال 1400 شاهد رشد نجومی اوج بار نسبت به سال گذشته هستیم و این رشد با ارقام 40 درصدی نسبت به سال 1399 رسیده است.
این کارشناس حوزه انرژی در بیان اینکه سیاست‌های مدیریت تقاضا از همین الان باید اعمال شود تا شاهد افزایش نامتعارف اوج بار در سال 1400 نباشیم، گفت: علاوه بر افزایش قابل توجه مصرف انرژی برق در سال 1400، شرایط کم بارشی زمینه خارج شدن نیروگاه‌های برق‌آبی را فراهم کرده و زمینه تشدید وقوع بحران خاموشی در ماه‌های پیش رو تشدید می‌شود.
همچنین با توجه به کاهش ۴۱ درصدی بارش‌ها نیز پیش بینی شده که وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر آب در سال جاری نداشته باشیم.
مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۲۳۵ میلی متر بارندگی در حوزه عملکرد استان تهران به ثبت رسیده که این میزان بارش در مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۰۱ میلی متر بوده و اکنون استان تهران با کاهش ۴۱ درصدی بارش ها مواجه است. محمد شهریاری با بیان اینکه وضعیت منابع آبی در سدها نیز چندان مطلوب نیست، اظهار کرد: در حال حاضر ۷۴۸ میلیون متر مکعب آب در سدهای پنجگانه استان تهران ذخیره شده است که نسبت به روز مشابه سال گذشته کاهش ۳۴ میلیون متر مکعبی را نشان می‌دهد.

  کاهش برق ادارات در دستور کار دولت
در چنین شرایطی که شاهد رشد نجومی اوج بار در سال 1400 نسبت به سال گذشته هستیم، اهمیت بهینه‌سازی مصرف برق و اصلاح الگوی مصرف اهمیت دوچندانی پیدا خواهد کرد.
در این رابطه سخنگوی صنعت برق در بیان راهکارها مورد استفاده به منظور مدیریت رشد اوج بار در سال 1400 گفت: در سال جاری علاوه بر اقدامات مدیریت تقاضای که در گذشته انجام می‌شد، برنامه کاهش 50 درصدی مصرف برق بخش عمومی کشور که عمده آن ادارات دولتی و بانک‌ها هستند در دستور کار قرار می‌گیرد، علاوه بر آن از مردم تقاضا داریم با مدیریت مصرف برق شرایط را برای گذر از بحران پیش رو مهیا کنند.
وی در بیان دلایل افزایش مصرف برق در سال 1400 نسبت به سال گذشته، تاکید کرد: افزایش 5 درجه دما نسبت به سال گذشته منجر به روشن شدن زودهنگام وسایل سرمایشی بخش خانگی شده و از سوی دیگر کم بارشی زمینه روشن شدن چاه‌های کشاورزی یک ماه زودتر از سال گذشته را فراهم کرده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.