کد خبر : 35609
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 خرداد 1400 - 12:12

احتمال آغاز واکسیناسیون همگانی از شهریورماه

احتمال آغاز واکسیناسیون همگانی از شهریورماه
احتمال آغاز واکسیناسیون همگانی از شهریورماه
مطالعات مربوط به واکسن کووایران برکت در تهران انجام شده و در چند روز آینده در برخی از شهرهای دیگر کشور نیز این روند آغاز خواهد شد. براین اساس مسئولان نظام بهداشت و درمان نیز از احتمال آغاز واکسیناسیون همگانی از شهریورماه سخن گفته‌اند.
آنگونه که جدول زمان‌بندی برای تولید واکسن کووایران برکت نشان می‌دهد؛ قرار است در ماه جاری سه میلیون دوز از این واکسن تولید شود و در تیرماه نیز ظرفیت تولید ارتقاء یابد تا شهریورماه به بیش از ۱۸ میلیون دوز برسد. آنچه که موجب شده تا علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کند؛ امید می‌رود تا از اول شهریورماه وارد واکسیناسیون جمعیت عادی به عبارتی واکسیناسیون همگانی شویم، ضمن اینکه از تیر ماه حجم قابل توجهی واکسن ایرانی و وارداتی در اختیار خواهیم داشت.

    میزان اثربخشی روی ویروس‌های جهش یافته
در این میان اما به نظر می‌رسد؛ اثربخشی واکسن روی گونه هندی و آفریقایی با توجه به دلنگرانی‌هایی که درباره ویروس‌های موتاسیون یافته وجود دارد، موضوع مهمی است که در این زمینه باید به آن توجه داشت. آنچه که حسن جلیلی، مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و مسئول تیم تولید واکسن کووایران برکت درباره‌اش بیان کرده است؛ واکسن روی گونه انگلیسی اثر داشت. درباره مطالعه روی نمونه آفریقایی و هندی هنوز نمونه خالصی که بتوانیم در آزمایشگاه رشد دهیم دریافت نکردیم و درخواست کرده‌ایم؛ اگر نمونه خالصی هست در اختیار ما بگذارند. ما این آمادگی را برای مطالعه روی گونه های دیگر داریم.

    درخواست صدور مجوز اورژانسی تزریق عمومی
از سوی دیگر مینو محرز، محقق تیم پژوهش واکسن کووایران برکت از وزارت بهداشت درخواسته است با توجه به ایمنی بخشی واکسن برکت، مجوز اورژانسی برای تزریق عمومی صادر شود. اظهار نظری که می‌تواند احتمال عنوان شده از سوی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص واکسیناسیون همگانی را قوت بخشد.

    تزریق واکسن روی داوطلبان 4شهر دیگر
اما واکسن کووایران برکت در حال حاضر در کدام مرحله قرار دارد؟ در این خصوص باید عنوان کرد مطالعات در تهران انجام شده و در چند روز آینده در شهرستان‌ها هم مطالعات آغاز خواهد شد. آنچه که حامد حسینی، مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به آن اشاره کرده است.
البته سید رضا مظهری، مدیر اجرایی فاز سوم مطالعات بالینی واکسن تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) توضیحات بیشتری در این باره داده است، اینکه بیش از ۱۰۰ هزار نفر داوطلب دریافت واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت شده‌اند و مطالعات تقریبا در تهران و کرج به اتمام رسیده و از ۲۰ خرداد تزریق روی داوطلبان در بوشهر، شیراز، اصفهان و مشهد را آغاز می‌شود و برآورد این است که این روند نیز در ۱۰ روز به اتمام برسد.

    واکسینه‌شدن اساتید و دانشجویان در مردادماه
ضمن اینکه باید گفت در حال حاضر نیز تمام نتایج مطالعه واکسن کووایران برکت به وزارت بهداشت ارائه شده از آنجا که مستندات شفاف بوده امکان ارائه مجوز مصرف اورژانسی برای این واکسن وجود دارد.  این در حالی بوده که محمدرضا صالحی، مجری مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت هم از این موضوع سخن گفته است که اگر وزارت بهداشت در هفته‌های آینده تاییدیه‌های لازم را صادر کند، تحول و افزایش قابل توجهی در واکسیناسیون عمومی اتفاق می‌افتد.
در این خصوص وی این را نیز بیان کرده که با شرکت دارویی شفافارمد در این زمینه برنامه‌ریزی شده تا به زودی روی زنان باردار و افراد ۱۲ تا ۱۸ سال نیز مطالعات در این زمینه صورت گیرد تا با انجام این مطالعات از اوایل سال تحصیلی نوجوانان هم واکسینه شوند. علاوه براین نیز سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از احتمال واکسینه شدن اساتید و دانشجویان در مردادماه با توجه به واکسن‌های موجود سخن گفته است. البته وی این توضیح را نیز داده است که تامین واکسن وارداتی، ورود واکسن تولید داخل به فرآیند واکسیناسیون و سرعت گرفتن این فرآیند در ماه‌های آینده در دستورکار قرار دارد، تا با تامین به‌موقع واکسن وارداتی و البته استفاده از واکسن تولید داخل بتوانیم از مرداد ماه واکسیناسیون معلم‌ها و اساتید دانشگاه را آغاز کنیم و پس از آن وارد واکسیناسیون عمومی شویم. ضمن اینکه زمان‌بندی واکسیناسیون بستگی به میزان واکسن‌های خارجی تامین شده و واکسن‌های تولید داخل دارد.
به این ترتیب با توجه به آخرین وضعیت تولید واکسن در کشور امید می‌رود هرچه زودتر با آغاز واکسیناسیون عمومی شاهد رخت بربستن این ویروس منحوس از کشورمان باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.