کد خبر : 37161
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 10 تیر 1400 - 9:16

با وام مسکن فقط می توان کمتر از 10 متر از یک خانه در تهران خرید

خیال خرید خانه!

خیال خرید خانه!
 کاهش استقبال از خرید اوراق
وام خرید مسکن در بهترین حالت با توجه به آخرین آمارهای رسمی از متوسط قیمت مسکن در تهران تنها 8 متر از خرید یک خانه را پوشش می دهد. این در شرایطی است که شرایط مطلوب برای وام مسکن به گفته کارشناسان دربرگیرندگی 80درصد از مبلغ خانه است. البته این تنها چالش وام خرید مسکن نیست و مشکل بعدی آن به گران بودن هزینه خرید اوراق بازمی گردد. در حالی که وام خرید مسکن، توانایی چندانی به قدرت خرید مسکن خانوارها نمی افزاید، اما برای دریافت آن خانواده ها باید تا حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه کنند.
نرخ اوراق گواهی حق تقدم امتیاز تسهیلات مسکن در معاملات دیروز اگرچه کم رمق و با استقبال پایین خریداران از نظر تعدد اوراق فروخته شده، به اتمام رسید، اما با این حال بر خلاف بسیاری از معاملات آخر هفته، با افزایش قیمت از ۲ تا ۵ درصد (سقف دامنه نوسان) در همه نمادهای معاملاتی زیرمجموعه «تسه» و «تملی» مواجه بود و به سبزپوشی کامل تابلوی این ابزار نوین بازار سرمایه منجر شد.
بیشترین تعداد برگه‌های فروخته شده به نماد تسه ۰۰۰۳ (اوراق مسکن خرداد امسال) با عرضه ۱۷ هزار و ۶۰۰ برگه و کمترین تعداد معاملات نیز با ۱۹۰ برگه به نماد تسه ۹۸۱۱ اختصاص داشت.
در سایر نمادهای معاملاتی، تعداد برگه‌های فروخته شده عمدتاً در دامنه زیر ۲ هزار برگه بود.
بیشترین قیمت نیز به دو نماد ۹۸۰۶ (اوراق مسکن شهریور ۹۸) و تسه ۹۸۰۸ (اوراق مسکن آبان ۹۸) با متوسط قیمت بیش از ۶۱ هزار تومان اختصاص داشت.
سایر نمادهای معاملاتی دیروز اوراق تسهیلات مسکن نیز با متوسط قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان در نوسان بود.
اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی نیز با نماد معاملاتی «تملی» اگرچه از نظر تعداد، اکثر کمتر ۲۰ برگه به فروش رفتند، اما با افزایش ۵ درصدی قیمت مواجه شده و از ۶۰ تا ۹۰ هزار تومان کشف قیمت شدند.
با توجه به اینکه برای دریافت سقف وام مسکن زوجین در تهران (وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن) باید ۴۸۰ برگه خریداری شود، با احتساب متوسط قیمت هر برگه حق نقدم تسهیلات مسکن تا ۶۰ هزار تومان، خانواده‌ها باید ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان از بودجه خود را به خرید اوراق اختصاص دهند.
همچنین برای دریافت این تسهیلات از سوی متقاضیان فردی در پایتخت (۱۴۰ میلیون تومان) باید ۲۸۰ برگه خریداری شود که هزینه دریافت این وام با احتساب متوسط قیمت هر برگه ۶۰ هزار تومان، ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

 پوشش 16 درصدی ملک با وام کم قدرت
بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در خرداد امسال، ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود؛ از آنجایی که برای خرید یک واحد مسکونی ۵۰ متری، حدود یک نیم میلیارد تومان بودجه یک خانوار نیاز است؛ وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن تنها ۱۶.۲ درصد از آن ملک را پوشش می‌دهد؛ متقاضی می‌تواند صرفاً ۸ متر از یک واحد ۵۰ متری را خریداری کند.
پیش از این نیز برخی مدیران ارشد بانک تخصصی بخش مسکن شامل مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بر کم بودن این تسهیلات و پایین بودن قدرت پوشش دهی خرید مسکن از محل تسهیلات خرید مسکن تأکید داشته و از ارائه درخواست خود به بانک مرکزی برای افزایش سقف این تسهیلات خبر داده بودند.

 کاهش استقبال از خرید اوراق
ناکارآمدی وام مسکن باعث کاهش تقاضا و افت معاملات اوراق تسهیلات مسکن در بهار شده است.
به کارنامه فرابورس ایران در سه ماه گذشته نشان می‌دهد طی 57روز معاملاتی تعداد 66میلیارد و 172میلیون ورقه بهادار در 14میلیون و 491هزار نوبت به ارزش 5168هزار و 562میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از افت 64درصدی حجم، کاهش 70درصدی نوبت‌های معاملات و رشد 95درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال 99 حکایت دارد.
همچنین بازار اول فرابورس از ابتدای امسال تا پایان خرداد تغییر مالکیت 18میلیارد و 762میلیون ورقه بهادار به ارزش 109هزار و 978میلیارد ریال و بازار دوم مبادله 17میلیارد و 640میلیون ورقه بهادار به ارزش 197هزار و 418میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر افزایش 4درصدی حجم و کاهش 66درصدی ارزش معاملات در بازار اول و افت 77درصدی حجم و کاهش 84درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با سه ماه نخست ماه سال 99 است.
افزون بر این، بالغ بر 7507میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش 145میلیارد و 284میلیون ریال و 8میلیون ورقه گواهی تسهیلات مسکن(تسه) به ارزش 4757میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش 62درصدی حجم و رشد 45درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین افت 21 درصدی حجم و کاهش 27درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با سه ماه نخست پارسال دارد.

 مخالفان افزایش وام مسکن چه می گویند؟
مخالفان با افزایش رقم وام مسکن معتقدند هر گونه تغییری در وام مسکن موجب افزایش مجدد قیمت ها می شود. وزیر راه و شهرسازی نیز در این رابطه به صورت تلویحی مخالفت خود با افزایش رقم تسهیلات مسکن اعلام کرده است.
اما کارشناسان معتقدند آنچه باعث افزایش قیمت مسکن در سالهای گذشته شده نه رقم وام بلکه افزایش تورم، مشکلات اقتصادی، کم توجهی به ساخت مسکن و نبود سازوکار مشخص برای اخذ مالیات از خانه های خالی است.
به نظر می رسد سیاستگذار راهکار آسانتری برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن انتخاب کرده  و بر این مساله نیز تاکید دارد. انتظار می رود در دولت سیزدهم توجه جدی تری به تقویت عرضه و تقاضای مسکن صورت گیرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.