کد خبر : 37280
تاریخ انتشار : یکشنبه 13 تیر 1400 - 12:58

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد:

زهری به نام قیمت‌گذاری دستوری

زهری به نام قیمت‌گذاری دستوری
دکتر محمد علی دهقان دهنوی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری برای اقتصاد کشور سم است، گفت: قیمت‌گذاری دستوری محصولی جز توسعه رانت و تولید فساد در کشور ندارد.

 آیین راه اندازی قراردادهای آتی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق طلا و معاملات سیمان در بورس کالای ایران دیروز با حضور محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمد رضوانی‌فر مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران، مجتبی تقی‌پور مدیرعامل تامین سرمایه لوتوس پارسیان و امیر تقی خان تجریشی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی برگزار شد.

در این مراسم، دکتر محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با نکوهش قیمت گذاری دستوری تصریح کرد: برخی گمان می‌کنند که می‌توان با قیمت‌گذاری دستوری زمینه ایجاد رفاه را در کشور و برای مردم فراهم کرد در حالی که این موضوع اشتباه است و تجربه نشان داده که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

وی با اشاره به ورود سیمان به بورس کالا و تاثیر مثبت آن در اقتصاد و صنایع وابسته گفت: با توجه به مسیری که اکنون برای معاملات طی می‌شود و حجم معاملات از مرز یک میلیون تن عبور کرد، تلاش ها بر این است که کل معاملات سیمان وارد بورس کالا شود، اما این اقدام نقطه پایان نیست. در میز صنعت سیمان که در سازمان بورس و با همکاری بورس کالا، مدیران عامل صنعت سیمان و سایر ذی نفعان این حوزه راه اندازی شد یک هدف دیگر نیز دنبال می‌شود که راه اندازی کنسرسیوم صادراتی سیمان در جهت رشد و توسعه این صنعت است.

بازار مشتقه راهی برای کنترل بهترِ ریسک

دکتر محمدعلی دهقان دهنوی در ادامه به لزوم راه اندازی معاملات آتی واحدهای صندوق طلا اشاره کرد و گفت: ابزار مشتقه قرارداد آتی روی صندوق های طلا نیز امروز راه اندازی می شود که این مهم گامی رو به جلو در بازار سرمایه به شمار می آید. صندوق های سرمایه گذاری طلا زمینه سرمایه گذاری امن، راحت و شفاف در زمینه طلا را برای مردم فراهم می کنند. در نظر داشته باشید که بازار سهام به عنوان یکی از ۴ بازار کلاسیک دارایی شناخته می شود. از ۳ بازار دیگر شامل طلا، ارز و مسکن لازم است حداقل معاملات ۲ بازار به طور شکل نظام‌مند و استاندارد در بازار سرمایه شکل بگیرد.

وی افزود: در زمینه طلا با راه اندازی صندوق های طلا و سایر ابزارهایی که در حوزه طلایی ایجاد شده، این اتفاق رخ داده است و سبب ورود سرمایه های خرد به این بازار شده است. در حوزه مسکن نیز باید گفت معاملات آن در بورس کالا شروع شده و به زودی و در راستای تجمیع پس اندازهای خرد در حوزه مسکن و سرمایه گذاری در آنها از طریق صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات در مسیر توسعه قرار می‌گیرد.

دکتر دهقان دهنوی در ادامه اظهار داشت: از مدیرعامل بورس کالای ایران می خواهم که در حوزه بازار مشتقه بار دیگر در قرارداد آتی سکه طلا ورود کند تا ابزارهای کاملی را در اختیار فعالان حوزه طلا قرار دهیم و فعالان بازار قادر باشند ریسک های خود را مدیریت کنند. در حوزه ارز نیز باید بر روی ابزار مشتقه آن چاره ای اندیشیده شود البته بازار متشکلی که در فرابورس ایجاد شد بخشی از رویکرد ما را در این زمینه نشان داده است.

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران:

آتی سکه متوقف شد، اما بورس کالا به مسیر ادامه داد

حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در این نشست ضمن بررسی روند راه اندازی و توسعه معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران اظهار کرد: آمار معاملات قراردادهای آتی در ۱۰ سال گذشته نشان می دهد در سال ۹۷ با ثبت ارزش ۸۰۰ هزار میلیارد ریالی رکورد معاملات آتی در بورس کالا شکسته شد که بیانگر عمق بالای این معاملات و استقبال بالای سرمایه گذاران از این ابزار معاملاتی است.

وی با اشاره به توقف معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا، گفت: در سال ٩٧ بازار آتی سکه متوقف شد اما بورس کالا در مسیر توسعه بازار آتی قدم برداشت و با ورود کالاهای کشاورزی و نقره، امروز یک دارایی از جنس طلا به بازار اضافه شد.

سلطانی نژاد در ادامه اشاره ای به ارزش معاملات صندوق های پشتوانه طلا نیز داشت و گفت: مجموع ارزش معاملات ۴ صندوق طلای موجود شامل زر، کیان، عیار و لوتوس تا پایان سال ۹۹ به بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال رسیده که این روند نیز در مسیر رشد قرار دارد.

مشخصات قرارداد آتی واحدهای صندوق طلا

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران در بحث مشخصات قراردادهای آتی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلا، دارایی پایه این قراردادها واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس (طلا) بوده و اندازه قرارداد هزار واحد سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس (طلا) است. همچنین حد نوسان قیمت روزانه مثبت و منفی ۵ درصد قیمت تسویه روزانه روز قبل و وجه تضمین نیز حدود ۲۵ درصد میانگین ارزش یک قرارداد است؛ سقف مجاز موقیت های باز تعهدی نیز برای اشخاص حقیقی و حقوقی ۲۰۰ موقعیت در هر نماد است.

وی تاریخ سرررسید این قرارداد را ۲۰ مرداد ماه سال جاری عنوان کرد و گفت: ساعات معاملاتی نیز با هدف تسهیل متقاضیان از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۵ تعیین شده و دوره پیش گشایش ۱۰ تا ۱۰:۳۰ صبح است.

حمایت ارکان بازار سرمایه

به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، بخش بزرگی از ورود موفق سیمان به بورس کالا مرهون اقدامات شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) بوده است که بالای ٩٠ درصد معاملات فعلی از سوی زیرمجموعه های شستا انجام شده است.

سلطانی نژاد عامل مهم دیگر توسعه معاملات کالاها در بورس کالا از جمله ورود سیمان را مرهون حمایت های ارکان بازار سرمایه در مخالفت با قیمت گذاری دستوری اعلام کرد و گفت: خوشبختانه نتیجه تمام تلاش ها و اقدامات انجام شده، پذیرش شرکت های بورسی و آغاز عرضه سیمان در بورس کالای ایران بود که در یک ماه گذشته نزدیک به یک میلیون تن سیمان مورد معامله قرار گرفته است و با احتساب معاملات امروز، حجم معاملات سیمان از یک میلیون تن گذشت.

مدیرعامل شستا:

۹۲ درصد از پورتفوی شستا بورسی است

محمد رضوانی فر مدیرعامل شستا نیز در آیین راه اندازی قراردادهای آتی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق طلا و معاملات سیمان در بورس کالا بیان کرد: بیش از ۳۰ میلیون تن سیمان هلدینگ های شستا در راه بورس کالاست و سایر کالاها از جمله تایر نیز به زودی با ورود گسترده به بورس کالا از مشکلات قدیمی بازار از جمله فاصله قیمت بازار آزاد و شرکت ها رهایی پیدا می کند.

وی تصریح کرد: حدود ۳۵ درصد از عرضه های اولیه سال ۹۸ و ۹۹ از نظر تعداد و هم از نظر ارزش متعلق به شستا بود و نتیجه آن این بوده که بیش از ۹۲ درصد از پورتفو شستا بورسی است.

افزایش حاشیه سود با ظرفیت بورس کالا

رضوانی فر گفت: یکی از بزرگترین موضوعاتی که در بررسی های اولیه شستا مشخص شد، پایین بودن حاشیه سود ناخالص ما در صنایع مختلف نسبت به رقبای بخش خصوصی بود که این موضوع عمدتا ناشی از مشکلاتی بود که در خرید و فروش داشتیم. براین اساس، بهترین راه حل برای رفع این معضل استفاده از ظرفیت بورس کالا بود؛ به همین جهت تفاهم نامه ای با بورس کالا منعقد کردیم تا پذیرش شرکت های زیر مجموعه شستا در بورس کالا تسهیل شود.  با چنین مکانیزمی می توان اثرات اقدامات ماه های گذشته را امروز در حجم معاملات مشاهده کرد.

وی اظهار داشت: در مسیر ورود شرکت های زیر مجموعه شستا به بورس کالا، کارگروهی با مدیران بورس کالا و مدیران هلدینگ های مختلف تشکیل دادیم و سه محور پذیرش شرکت ها و کالاها، رشد حجم معاملات و روان سازی معاملات را در دستور کار قرار دادیم.

هدف گذاری شستا در معاملات بورس کالا ا ۲۵ میلیارد تومان

رضوانی فر تصریح کرد: در سال گذشته حجم معاملات این شرکت بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ هزار تن بود که در بهار امسال به بیش از یک میلیون تن رسیده و از نظر ارزش معاملات نیز ۵ برابر شده و از ۸۰۰ میلیارد تومان به ۴ هزار میلیارد تومان رسیده است؛ البته هدف گذاری شستا در معاملات بورس کالا ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: عقیده ما این است که اگر کالایی را که می توان در بورس کالا عرضه و خریداری کرد امکان فروش خارج از بورس و دیگر بازارها برای آن مقدور نباشد که در خصوص سیمان همین رویه در حال انجام است. از مزایای این رویداد این است که دوره وصول مطالبات شرکت های شستا کم شده و محصولات را در بستری شفاف و با قیمت های رقابتی می فروشیم و از سوی دیگر، ریسک وصول مطالبات کاهش یافته است.

املاک و مستغلات شستا در راه بورس کالا

وی در اشاره به عرضه املاک شستا در بورس کالا گفت: در حوزه املاک و مستغلات علاقمند به حضور در بورس کالا و از پیشگامان این امر خواهیم بود. مجموعه املاک و مستغلات مازاد غیر مولد شستا را شناسایی کردیم و آماده هستیم به عنوان بازیگر اصلی و فعال حضور داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تجربه موفق عرضه محصولات در بورس کالا و دستاوردهای آن و همینطور مسیر شفاف معاملات برای همگان مشخص است، اما در کمال تعجب یک عده در این مسیر سنگ اندازی کرده و حرف خلاف واقع و قانون می زنند و حتی علاوه بر آن، مدیران بنگاه های اقتصادی را تهدید می کنند.

مدیرعامل شستا خطاب به رییس سازمان بورس اعلام کرد که به اعتقاد بنده باید از دستگاه قضا بخواهیم در این امر ورود کند تا عده ای که با پول خرج کردن در تریبون های رسمی و غیر رسمی هیاهو ایجاد کرده و موضوعات خلافی را مطرح می کنند، طبق قانون با آن ها برخورد شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.