کد خبر : 37641
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1400 - 11:31

زیان ۲میلیارددلاری خاموشی‌ها به اقتصاد

زیان ۲میلیارددلاری خاموشی‌ها به اقتصاد
زیان ۲میلیارددلاری خاموشی‌ها به اقتصاد
عضو سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: در هر هفته ۱۲۵میلیون کیلووات‌ساعت خاموشی رقم می‌خورد و ۲۵۰میلیون دلار خسارت این خاموشی‌ها به اقتصاد کشور می‌شود؛ اگر این خاموشی برای دوماه ادامه یابد، حدود ۲میلیارد دلار زیان اقتصادی به کشور وارد می‌کند.
محمد ملاکی در نشستی خبری اظهار داشت: خواهش ما این است که مسئولین چه در وزارت نیروی فعلی، چه وزارت نیروی آینده و چه دیگر نهادهای مسئول در بخش‌های اجرایی و نظارتی، قبول کنند که وضعیت خاموشی بسیار جدی است.
ملاکی با بیان اینکه “تولیدکنندگان خصوصی برق انتظار بروز این خاموشی‌ها از سال گذشته را داشتند”، گفت: سال گذشته با بارش بسیار خوبی که در کشور رخ داد و استفاده حداکثری از نیروگاه‌های برق‌آبی دچار خاموشی‌ها نشدیم.
وی ادامه داد: خاموشی‌هایی که امسال اتفاق افتاد از حدود 10 سال پیش قابل پیش‌بینی بود و این‌که دوستان بگویند “امسال با شرایط غافلگیرکننده و غیرقابل پیش‌بینی مواجه شدیم” درست نیست.
عضو سندیکای تولیدکنندگان برق با ابراز اینکه “مسائلی چون تولید رمزارزها و گرمای هوا در مسئله خاموشی‌ها تأثیرگذار است اما تأثیر آنها قابل توجه نیست”، گفت: مهمترین عامل بروز خاموشی‌ها این است که سرمایه‌گذاری‌هایی که باید در بخش تولید برق انجام می‌شد انجام نگرفت.
وی افزود: طی برنامه ششم توسعه می‌بایست 25 هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق در کشور محقق شود اما در عمل حدود 12 هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید در طول این برنامه داشتیم و حتی نیمی از برنامه نیز محقق نشد.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو در ابتدای دولت به‌سراغ مدیریت تقاضا رفت و اعلام کرد که قبلی‌ها که روی مدیریت عرضه کار می‌کردند در اشتباه بودند؛ اما مدیریت تقاضا چیزی نیست که قابل سنجش و ارزیابی باشد، یک مسئله برآوردی است و وقتی وزارت نیرو می‌گوید 10 هزار مگاوات مدیریت تقاضا صورت گرفته است، نمی‌توان این برآورد وزارت نیرو را مورد سنجش قرار داد.
وی افزود: متأسفانه به‌دلیل نبود جذابیت در سرمایه‌گذاری و مشکلاتی که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت برق دارند، بسیاری از سرمایه‌گذاران بخش برق از این حوزه سرمایه خود را خارج کرده و در بخش‌های دیگر اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
همچنین در ادامه این نشست، نصرالله کاظمی، عضو دیگر سندیکای تولیدکنندگان برق اظهار داشت: بسیاری از عواملی که در صنعت برق موجب بروز خاموشی‌های امسال شد، کاملاً قابل شناسایی بود و اگر امروز این بی‌برقی موجب شده است تمام مسئولان به این صنعت توجه کنند باید مشکلات آن نیز رفع شود و این توجه به صنعت برق به‌عنوان یک صنعت زیرساختی، مستمراً ادامه داشته باشد.
این اظهارات در شرایطی است که مسئولان وزارت نیرو به بهبود نسبی شرایط امیدوارند.  مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق روز گذشته در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار کرد: خوشبختانه پیش بینی های لازم برای جلوگیری از و مقابله با حملات سایبری نیز صورت گرفته است.
وی در خصوص مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز اظهار کرد: برق مراکز یا مکان هایی که به صورت غیرمجاز به استخراج رمزارز مشغول هستند، هرجا که باشند پس از کشف و ضبط، قطع خواهد شد. سخنگوی صنعت برق با بیان این که تاکنون نزدیک به
۲۰۰ هزار دستگاه استخراج رمزارز از مراکز غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه، کشف و ضبط شده است، گفت: این تعداد دستگاه استخراج کشف شده بیش از ۵۷۰ مگاوات برق مصرف می کردند که برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف باید نیروگاهی به بزرگی ۷۵۰ مگاوات احداث شود.
او با بیان این که در دولت تدبیر و امید باید ۲۵ هزار مگاوات نیروگاه احداث می شد، یادآور شد: از این میان تاکنون ۱۰ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه احداث شده است، اما در صورتی که موانع ناشی از محدودیت های اعتباری و بودجه ای کشور و تحریم های بین المللی وجود نداشت، ۱۵ هزار مگاوات دیگر نیز به موقع ساخته و احداث شده بود.
رجبی مشهدی در عین حال خاطرنشان کرد: خوشبختانه ۱۰ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه احداث شده از محل تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی به ظرفیت کشور اضافه شده اند که هیچ سوختی را مصرف نمی کنند.
وی درباره افزایش ظرفیت نیروگاه های تجدید پذیر نیز گفت: در حال حاضر نزدیک به یکهزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر در کشور وجود دارد اما با توجه به منابع و راهکارهای دیده شده در قانون بودجه امسال، پتانسیل افزایش این میزان به ۲ هزار مگاوات وجود دارد.
وی در خصوص راهکارهای صرفه جویی در بخش های تجاری نیز گفت: برخی از مراکز تجاری مانند لوسترفروشی ها، تابلوهای تبلیغاتی، نماهای ساختمان ها و… می توانند با  خاموش کردن روشنایی های اضافه در خود باعث صرفه جویی بسیاری در مصرف برق شوند.
رجبی مشهدی خروج نیمی از نیروگاه های برق آبی از مدار تولید را برای شبکه برق بسیار سنگین توصیف کرد و افزود: جبران این میزان کمبود برق تنها با صرفه جویی امکان پذیر است.
همچنین وزیر نیرو نیز  از همکاری این وزارتخانه با سپاه پاسداران و بسیج ادارات برای کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق دستگاه‌های اجرایی و شناسایی ماینرهای غیر مجاز خبر داد.
رضا اردکانیان در برنامه زنده تلویزیونی اظهار کرد: ما شبکه برق بسیار گسترده‌ای داریم که یکی از وسیع‌ترین شبکه‌های برق منطقه محسوب می‌شود.
وی افزود: ۱۳۰۰ واحد تولید برق در نیروگاه‌های مختلف آبی، حرارتی، تجدیدپذیرها و… داریم؛ همچنین ۷۸۰ هزار پست برق در کشور ایجاد شده و بیش از ۹۵۰ هزار کیلومتر خطوط انتقال برق ماست. وزیر نیرو گفت: طبیعی است چنین شبکه بزرگی حتی اگر کمبود تولید هم نداشته باشیم، در فصل تابستان مانند هر سال، بروز برخی اتفاقات گریزناپذیر است؛ اتفاقاتی که به دلیل دمای بالا و فشاری که روی این دستگاه‌ها وجود دارد و در ظرفیت نهایی خود در حال فعالیت هستند، رخ می‌دهد.
اردکانیان تصریح کرد: به عنوان مثال در دو یا سه روز گذشته دو ترانس ما در پست امین الاشرافی تهرانپارس دچار حریق شد و بلافاصله با فعالیت نیروهای امدادی برق، یکی از این دو ترانس به مدار برگشت و برق دار شد. دومی هم در حال برق دار شدن است که امیدواریم تا فردا شب به مدار برگردد.
وزیر نیرو گفت: خاموشی برنامه‌ریزی نشده ما مربوط به این اتفاقات است که مثلاً در استان تهران که ۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات مصرف دارد، در حال حاضر ۱۵۰ مگاوات ناشی از این اتفاق، کمبود برق داریم و بنا به اعلام قبلی، به مناطق محدود خاموشی داده‌ایم و این خاموشی‌ها در چرخش است و تا فردا شب رفع خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم روال کاهش خاموشی ها ادامه یابد. وی افزود: هفته آینده، آخرین هفته بسیار گرم تابستان خواهد بود؛ پیش بینی این است که در روزهای دوشنبه و سه شنبه دمای هوا بسیار بالا باشد و برای این افزایش دما در حال آماده سازی نیروها و شبکه هستیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.