کد خبر : 37905
تاریخ انتشار : شنبه 26 تیر 1400 - 10:57

هزینه قطعی از تولید پیشی گرفت

خسارت قطع برق بر صنایع

خسارت قطع برق بر صنایع
خسارت قطع برق بر صنایع
صنعتگران این روزها در کنار محدودیت‌های مالی، کسادی بازار و مشکل تأمین مواد اولیه با معضل دیگری به نام قطعی برق نیز دست و پنجه نرم می‌کنند که به گفته فعالان صنعت اگر این مشکل ادامه دار باشد، عاملی برای کمبود برخی کالاها و گرانی خواهد شد. قطعی برق خسارت های زیادی بر صنایع تحمیل کرده تا جاییکه به گفته آنها در این شرایط هزینه قطعی از تولید پیشی گرفته است.
 از حدود دو هفته پیش و با افزایش خاموشی ها، قطعی برق صنایع بزرگ کشور از جمله فولاد و سیمان در دستور کار قرار گرفت. این مساله خسارت های زیادی را به این صنایع تحمیل و  انتقادات زیادی را در پی داشته است.
عبدالرضا مصری، نایب ‌رییس مجلس، قطعی برق صنایع را عاملی برای گرانی سیمان، فولاد و سایر کالاهای مهم در آینده نزدیک دانست و گفت: تولید کشور امروز می‌توانست وضع بهتری داشته باشد، اما علاوه بر مشکلات سابق، اکنون مشکل تامین برق به مشکل مادر تبدیل‌ شده است.وی با اشاره به تعطیلی کارخانه‌های تولید سیمان و فولاد به دلیل قطعی برق ، افزود: با تعطیلی این کارخانه‌ها سایر صنایع و کسب‌ و کارهای وابسته‌ هم به تعطیلی کشیده می‌شوند.مثلاً واحدهای تولید بتن آماده هم‌اکنون سیمانی برای تهیه و تولید بتن ندارند.
عبدالوهاب سهل آبادی، رییس خانه صنعت معدن و تجارت نیز در این مورد گفت: آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور معتقد است در شرایط فعلی صنایع باید میزان فعالیت خود را کاهش دهند تا مشکل برق برطرف شود، اما سوال اینجاست که می‌دانید با کاهش حجم تولید صنایع، چه اتفاقی در سطح جامعه خواهد افتاد؟

   گرانی سیمان و فولاد در پی کاهش تولید
در شرایطی که قیمت فولاد در سال گذشته افزایش 100 درصدی داشته، فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان، قطعی برق را عاملی برای گرانی مجدد فولاد و سیمان اعلام کرد  و گفت: یک هفته است که سیمان در بازار نایاب شده و اگر کسی بتواند سیمان از عامل فروش تهیه کند، ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان برای هر پاکت می‌پردازد.
وی درباره قیمت میلگرد گفت: نرخ اعلامی این محصول کیلویی ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان برای نوع پرمصرف و این رقم برای درب کارخانه است بنابراین اگر انبوه‌ساز بخواهد تهیه کند، قطعاً با این قیمت پیدا نخواهد کرد و واسطه‌ها تا کیلویی ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان به سازنده واگذار می‌کنند.
فرهاد طهماسبی، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این مورد گفت: کاهش تولید و بار روانی ناشی از احتمال تعطیلی واحدهای تولیدی موجب افزایش قیمت سیمان، فولاد و میلگرد شده که در صورت تداوم این وضعیت، آسیب‌های بسیاری به وجود می‌آید.
وی افزود: با فرارسیدن پیک گرما از اواسط خرداد، مصرف برق به صورت تصاعدی افزایش یافت و از آنجا که دولت برنامه‌ریزی مناسبی برای رشد تولید برق متناسب با نیاز کشور نداشت و سیاست‌گذاری‌ها اشتباه بود، با خاموشی‌ وسیعی در سطح کشور اعم از قطعی برق خانه‌ها و واحدهای تولیدی روبه رو شدیم.
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: هرچند واحدهای تولیدی هر ساله، زمانی را برای تعمیرات اساسی اختصاص داده و از حجم تولیدات خود کم می‌کنند، اما باید به این نکته دقت کرد که این واحدها نمی‌توانند پیش از موعد تعمیرات خود را آغاز کنند. بنابراین نمی‌توانند در زمان قطعی برق، فعالیت خود را کاهش دهند.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو با توجیه کمبود برق فعالیت واحدهای تولیدی را محدود کرده، در حالی که فعالیت بسیاری از این واحدها با حجم کمتر، توجیهی ندارد زیرا ماشین‌آلات آنان دچار آسیب می‌شود.

    افزایش آمار خودروهای ناقص
از میان صنایع کشور صنعت قطعه سازی نیز روزانه تا 6 ساعت قطعی برق را تجربه می‌کند و همین امر عاملی شده تا نتوانند  به موقع سفارشات خود را تولید و تحویل دهند. به اعتقاد
 قطعه سازان،  با قطعی برق  نه تنها حداقل
 20 درصد به هزینه‌های تولید افزوده شد بلکه از 30 درصد برنامه تولید عقب مانده ایم.
در همین ارتباط یکی از تولیدکنندگان قطعات خودرو  گفت:  برق یکی از استراتژیک‌ترین انرژی‌های لازم برای تولید است، اما قطعی برق درآمد صنایع را کاهش می‌دهد، به خصوص که این کاهش درآمد در حالی رخ می‌دهد که قیمت نهاده‌های تولید مانند مواد اولیه با رشد زیادی روبه‌رو شده است. ماشین‌آلات صنایع با برق کار می‌کند و وقتی مواد اولیه در این دستگاه‌ها وجود دارد و برق به ناگهان قطع می‌شود، مواد به ضایعات تبدیل می‌شود و در شرایط رشد قیمت نهاده‌های تولید، ضرر زیادی روی دست تولیدکننده باقی می‌گذارد.
وی افزود: زیاد شدن ضایعات اثر خود را بر قیمت نهایی کالا خواهد گذاشت. علاوه بر آن، نیروی کار کارخانه‌ها نیز در طول روز ساعت کاری مشخصی نخواهد داشت و نمی‌داند چه زمانی باید به کار مشغول شود. علاوه بر این در صنعت خودرو و قطعه یک میلیون نفر مشغول به کار هستند که با بی‌برنامگی صورت گرفته زندگی آنها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
این تولیدکننده با اعلام اینکه البته مساله کاهش ظرفیت تولید نیز وجود دارد، گفت: با ادامه این قطعی ها تعداد خودروهای ته‌نشین نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت و تحویل خودرو به مشتریان عقب خواهد افتاد. تعطیلی و قطعی برق برای صنعت فاجعه است، چراکه صنایع حتی در صورت خواب تولید، باید بدهی‌های بانکی خود را بپردازند و مبلغ چک‌های خود را تامین کنند.
وی تصریح کرد: صنعت خودرو و قطعه به خودی خود دچار مشکلات عدیده‌ای است، به طوری که امروز بدهی خودروسازان به 120 میلیارد تومان رسیده است و با ادامه روند فعلی، بر مشکلات موجود به شدت اضافه می‌شود.

   اقدام دیرهنگام برای احداث نیروگاه‌های جدید
این خسارت ها در شرایطی است که معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی بخش صنعت برای احداث نیروگاه‌های جدید در مناطق مختلف کشور خبر داده است.  سعید زرندی گفت: در صورت صدور مجوز از سوی وزارت نیرو، ساخت این نیروگاه‌ها با ظرفیت 10 هزار و 536 مگاوات انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که در بخش صنایع برای اجرای این کار وجود دارد و به دنبال مذاکرات انجام شده با مسئولان وزارت نیرو در خصوص کمک بخش صنعت کشور به ارتقای تولید برق پایدار و همچنین آمادگی وزارت صمت برای سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاهی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر، این موضوع در نامه‌ای به معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اعلام شد.
قرار بود در سال جاری موانع پیش روی فعالیت تولیدکنندگان برداشته شود اما متأسفانه حجم مشکلات هم برای تولیدکنندگان افزایش یافته است. بدون شک مهمترین راهکار جبران خاموشی ها از مسیر سرمایه گذاری های جدید می  گذرد و ضروری است تا موانع در این زمینه از میان برداشته شود. ساخت نیروگاه های کوچک برای صنایع راهکاری مهم برای جلوگیری از تعطیلی صنایع در شرایط محدودیت برق است که متاسفانه در حال حاضر صنایعی که به این امکانات مجهز هستند انگشت شمارند. انتظار می رود  با اهتمام جدی برای ساخت نیروگاه در بلند
مدت و همکاری واحدهای تولیدی در راستای کمک به پایداری شبکه برق کشور صنایع در کوتاه مدت، شاهد کاهش خسارت های صنایع از این محل باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.