کد خبر : 39059
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 مرداد 1400 - 9:15

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سقوط آزاد کرد

پیک ششم کرونا بیخ گوش ایرانی ها

پیک ششم کرونا بیخ گوش ایرانی ها

اگرچه کارشناسان نظام سلامت و مسئولان بهداشت و درمان کشور تاکید دارند که پایان موجب پنجم کرونا و کاهش آمارها به این زودی ها قابل پیش بینی نیست، اما در این میان زمزمه های احتمال بروز پیک ششم در میانه راه پیک پنجم موضوعی نگران کننده بوده که نبود تدبیری اثرگذار برای مقابله با بیماری

اگرچه کارشناسان نظام سلامت و مسئولان بهداشت و درمان کشور تاکید دارند که پایان موجب پنجم کرونا و کاهش آمارها به این زودی ها قابل پیش بینی نیست، اما در این میان زمزمه های احتمال بروز پیک ششم در میانه راه پیک پنجم موضوعی نگران کننده بوده که نبود تدبیری اثرگذار برای مقابله با بیماری کووید19 و سویه های جدید کرونا به آن قوت می بخشد.

 

نبود تخت خالی تا بستری بیماران در راهروهای بیمارستان ها

در حالی که آمارهای ابتلا بستری و فوت ناشی از بیماری کووید 19 در روزهای گذشته رشد شتابانی به خود گرفته، اما ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت بیان کرده است؛ روند صعودی اعداد و ارقام مرگ به دلیل کرونا تا یک ماه و نیم دیگر ادامه خواهد داشت.

این اظهار نظر در شرایطی عنوان شده است که بیمارستان های بسیاری از مناطق کشور روزهای بحرانی را سپری می کنند. تصاویر منتشر شده از بیمارستان ها در فضای مجازی حکایت از این دارد که با تکمیل شدن ظرفیت تخت های بستری از سر ناچاری تعدادی از مبتلایان در راهروهای بیمارستان ها تحت درمان قرار دارند. آنچه که انتقادات و گلایه های بسیاری از اعضای کادر درمان، کارشناسان و نمایندگان مجلس را با خود به همراه داشته است.

به طور نمونه می توان به ارسال نامه نمایندگان مشهد در مجلس به رئیس جمهور اشاره کرد، آنگونه که فاطمه رحمانی، نماینده مردم مشهد در مجلس بیان کرده است، در این نامه مجمع نمایندگان مشهد از رئیس جمهور خواستار اقدام ویژه برای کمک به شهر موردنظر با توجه به آمار بالای کرونا در این شهر شده اند. اوضاع و احوالی که البته برخی دیگر از شهرها نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند.

 

پایان روزشمار زندگی 508 ایرانی

این در حالی بوده تعداد فوت شدگان به دلیل بیماری کووید19 از 409 جان باخته در 13 مرداد به 588 نفر در 18 مرداد رسیده و روز گذشته نیز کرونا خانواده های 508 بیمار را عزادار کرده است.

آنچه که باعث شده تا اکنون بیماری مذکور به بزرگترین معضل سلامت ایرانیان تبدیل شود، بیماری فراگیر و به شدت مسری که پیش تر سعید نمکی، وزیر بهداشت به دفعات در خصوص نحوه کنترل آن عنوان کرده بود که شیوه مدیریت کرونا در ایران الگویی برای سایر کشورهای جهان است. مدیریتی که به نظر می رسد، در نبرد با ویروس دلتا شکست خورده و بیشتر از یک ماه بوده که این سویه جدید در حال جولان و ثبت رکوردهای جدید است. آنچه که در نهایت روزانه تعداد قابل توجهی از ایرانیان را عزادار می کنند.

 

سیاه ترین روزهای کرونا از  آغاز پاندمی

چنین روندی در سایه نبود تدبیری جدی برای مقابله با این شرایط موجب شده تا همه ما شاهد سیاه ترین روزهای کرونا از آغاز این پاندمی باشیم.

روزهایی که ظرفیت خالی تخت های بیمارستان ها به ویژه بخش های مراقبت های ویژه  به محدوده صفر رسیده و تعداد زیادی از بیماران حتی موفق به یافتن تختی برای بیمار خود از طریق سامانه جایابی ۶۰۷۰ نمی شوند. علاوه براین کمبود سرم تزریقی و داروهایی مانند رمدسیویر و فاویپیراویر همچنین مشکلات مربوط به اکسیژن رسانی به عامل دیگری برای سرگردانی مراجعان تبدیل شده است. به این مقوله باید خستگی مفرط کادر درمان را نیز اضافه کرد.

آنچه که موجب شده تا ایلاد علوی، فوق تخصص بیماری های عفونی بیمارستان لقمان حکیم بیان کند؛ به عنوان یکی از نیروهای خط مقدم مقابله با بیماری کووید19  آینده روشنی را پیش رو نمی بینیم، روندی که پیامد حمایت نکردن و نداشتن اهتمام لازم برای پیشگیری از پیشرفت بحران کرونا بوده و تا حدی موجب بروز نا امیدی برای کادر درمان شده است.

 

ویروس کرونا از کنترل خارج شده است

آمار و وضعیت کنونی این امر را به ذهن متبادر می کنند که ویروس کرونا از کنترل خارج شده است. اما ماجرا آنجا بغرنج تر و نگران کننده تر می شود که اگرچه این روزها به دفعات کارشناسان هشدار داده اند؛ پیک پنجم بسیار شدید بوده و ممکن تعداد روزهایی که در آن به سر می‌بریم، نسبت به پیک چهارم بیشتر باشد، ولی هنوز موجی که در ان هستیم به پایان نرسیده زمزمه هایی درباره احتمال شکل‌ گیری پیک ششم در میانه راه پنجمین موج به گوش می رسد.

موضوعی نگران کننده ای که حسین کرمانپور، رئیس اورژانس بیمارستان سینا هم از آن سخن گفته است، اینکه وضعیت کرونا در کشور یک وضعیت لجام گسیخته است. اگرچه منتظر بودیم در پیک پنجم مانند موجب چهارم به قله آمارها برسیم، سپس روند نزولی آغاز شود، اما متاسفانه این اتقاق هنوز محقق نشده اشت.

ضمن اینکه با توجه به برگزاری دورهمی ها، مراسم های عروسی و عزا، همچنین بی مبالاتی هایی که احتمال بروز آنها در دهه محرم می رود، در کنار افزایش تعداد مراسم های ازدواج پیش از آغاز ماه های محرم و صفر، امکان وقوع موج ششم در کشور قوت گرفته است.

پیش بینی نگران کننده که محمدرضا محبوب فر، عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران هم به آن پرداخته و گفته است؛ ادامه روند کنونی در صورت عدم تسریع در چاره ‌اندیشی و عزم جدی برای مقابله با کرونا به زودی موجب خواهد شد، پیک ششم با شدت بیشتری دامان همگان را بگیرد و خانواده‌ های بسیاری را عزادار از دست دادن عزیزان خود کند.

 

سقوط آزاد رعایت پروتکل‌ های

در این میان متاسفانه شیوع برخی ازواریانت های جدید بیماری کووید19 مانند لامبدا یا سویه های جدید دیگر در جهان نیز به این احتمال دامن می زند.

ضمن اینکه باید گفت  سقوط آزاد رعایت پروتکل‌ های بهداشتی در کشور نیز عامل دیگری است که می توان به این امر دامن زند، زیرا آنگونه که حریرچی اظهار کرده است، رعایت دستورالعمل‌ها  اکنون به ۳۸ درصد رسیده و به این ترتیب ۶۲ درصد پروتکل های بهداشتی رعایت نمی ‌شود. حتی بررسی ها نشان می دهد در چهار استان رعایت چنین مواردی به زیر ۲۵ درصد رسیده است، همچنین پوشش ماسک در اماکن عمومی در ۲۳ استان کمتر از ۵۰ درصد برآورد می شود.

افزایش 17 درصدی آمد و شد در جامعه به نسبت تابستان سال های 1396 و 1397 هم دیگر علت هایی هستند که بروز چنین شرایطی را قوت می بخشند.

البته این همه ماجرا نیست، بلکه شاهد هستیم مدت هاست تدبیر اثرگذاری برای مقابله موثر با بیماری کووید 19 اندیشیده نشده و تنها به برنامه های قبلی که فقط نقش مسکنی را در این خصوص داشته اند، بسنده شده است. مصداق بارز این امر تصویب عدم تعطیلی برای مقابله جلوگیری از گسترش بیشتر این ویروس بوده که بدون هیچ رای مخالف در ستاد ملی مقابله کرونا به تصویب برسد تا این راهکار قلم گرفته شود.

آن هم در شرایطی که پیش تر به دنبال نامه وزیر بهداشت به مقام معظم رهبری در خصوص موج سهمگین و پنجم کرونا و پیشنهاد تعطیلی دو هفته ‌ای برای کاهش چرخش ویروس و بار بیمارستان ها، ایشان از رئیس‌ جمهور وقت به عبارتی حجت الاسلام سید حسن روحانی خواسته بودند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود و هر اقدامی که لازم است انجام گیرد. بررسی که دولت دوازدهم خواسته و ناخواسته آن را پشت گوش انداخت تا به دولت جدید به میراث برسد.

علاوه براین حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز دو روز قبل با اشاره به بهانه‌ تراشی برخی اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره موضوع تعطیلی سراسری از سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور  در خواست کرد تا تصمیم فوری در این زمینه اتخاذ شود، با این وجود اما آنگونه که روح اله جمعه ای، مشاور وزیر کشور در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته ، این موضوع حداقل تاکنون منتفی شده است. هرچند که به نظر می رسد شرایط اقتصادی و حال روز اصناف همچنین دیگر فعالیت ها موضوعی بوده که در این زمینه اثرگذار بوده است، اما نباید از یاد برد که روزانه تقویم زندگی تعداد زیادی از ایرانیان به صفحه پایانی خود می رسد و ویروس کرونای دلتا همچنان در حال قربانی گرفتن است، براین اساس اگرچه این انتظار می رود که با تسریع در روند واکسیناسیون تعداد موارد بیماری و فوت کاهش یابد، اما واقعیت این است که تا رسیدن به این شرایط ایدال نیاز به زمان داریم. آن هم در وضعیتی که ۳۳۶ شهر کشور در وضعیت قرمز و ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند، ۲۸ شهر زرد بوده شهری که در وضعیت آبی قرار داشته باشد، وجود ندارد. براین اساس هرگونه بی تدبیری و بی تعللی موجب خلق سلاح ما در برابر پیک ششم و جولان بیشتر سویه های مختلف بیماری کووید19 خواهد شد.

 

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.