کد خبر : 39071
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 مرداد 1400 - 11:25

در بازار جهانی فلزات گرانبها چه خبر است؟

آرامش ترسناک بازار طلا

آرامش ترسناک بازار طلا
آرامش ترسناک بازار طلا

در شرایطی که قیمت جهانی طلا روند با ثباتی را سپری می کند، اما بسیالری از تحلیلگران بر این عقیده اند که احتمالا این آرامش قبل از طوفان خواهد بود و قیمت جهانی طلا ممکن است در ماههای آتی رشد خیره کننده ای را به دنبال داشته باشد. هر چند که در شرایط فعلی قیمت ارزهای دیجیتال در حال احیا شدن است، اما به نظر می رسد طلا همچنان اصالت و قدرت خود را حفظ خواهد کرد.

همزمان به نظر می رسد بسیاری از اقتصاد های بزرگ و بیدار جهان در یک روند منطقی و عقلانی در حال حفظ و افزایش ذخایر طلای خود هستند. تاریخ اقتصاد جهان نشان می دهد که روند ثبات قیمت جهانی طلا هیچگاه پایدار نبوده و جریان های تاثیرگذار بر بازار فلزات گرانبها در زمان مطلوب و در فرصت مناسب در این بازارها نقش آفرینی خواهند کرد.

اگرچه قیمت جهانی طلا طی روزهای اخیر و بعد از انتشار گزارش بازار کار آمریکا عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان داده و هنوز نتوانسته است بر مدار صعودی قرار گیرد، اما به نظر می رسد بازارهای جهانی طلا مترصد فرصت های بزرگتری هستند تا شرایط مطلوب خود را بازیابی کنند. هرچند این مسئله با رشد ارزهای دیجیتال همراه شده است و این شبهه که قبلا نیز مطرح بود را به ذهن می‌آورد که آیا فعالان بازار طلا با عملکرد ضعیف فلز گرانبها به بازار رمزارزها وارد می‌شوند؟

با این حال با سقوط طلا، بیت کوین به بالاترین حد خود در سه ماه گذشته رسید و از سد 46هزار دلار عبور کرد. زیرا به نظر می رسد زیرا داده های قوی مشاغل ایالات متحده انتظارات را برای کاهش سریع اقدامات حمایتی فدرال رزرو تقویت کرد. اما اینکه آیا ارزهای دیجیتال جایگزین مطمئنی برای طلا خواهند بود سوالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصاد جهان پاسخ روشنی برای ان ندارند و همین مساله پایه های ارزهای دیجیتال را مقاوم نمی کند.

 

یک گزارش و چندین نگرانی

با این همه بازارهای فلزات گرانبها همچنان از انعکاس گزارش شغل شگفت آور قوی جمعه گذشته آمریکا رنج می برند که شاخص های سهام ایالات متحده را به بالاترین حد خود رساند ، شاخص دلار آمریکا را افزایش داد ، و بازده خزانه داری آمریکا را افزایش داد (قیمت ها پایین آمد) – همه این عناصر نزولی برای فلزات بوده است. اما این مساله دلیل کافی برای ادامه این روند نیست و به ویژه بازارجهانی طلا هر لحظه ممکن است دستخوش تحولات بزرگتری شود و این امر زمانی اتفاق می افتد که پازل های به هم ریخته ژئوپلتیک و سیاست جهانی در کنار هم قرار گیرند.

نگاهی به تحرکات اخیر قدرت های اقتصادی جهان نشان می دهد که آینده بازارهای مالی جهان روند بسیار جذابی را سپری خواهد کرد. به طوری که میزان ذخایر ارزی چین در ماه ژوئن به روند صعودی خود ادامه داده است؛ حتی در زمانی که بانک مرکزی چین در هفته های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۲۲ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۲۳۶ میلیارد دلار رسیده است. چین بزرگ‌ترین دارنده ذخایر ارزی جهان است و به نظر می رسد با توجه به بازگشایی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور، روند صعودی میزان ذخایر ارزی ادامه پیدا کند.

در چنین شرایطی چینی ها نیز علاوه بر سرمایه گذاری کلان در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال، هم در حوزه افزایش ذخایر ارزی و هم در زمینه افزایش ذخایر طلا از مدت ها قبل دست به کار شده اند و این تحرکات به خوبی نشان می دهد که بازارهای جهانی طلا به ادامه روند کنونی رضایت نخواهد داد و شرایط جدیدی بر آن حاکم خواهد شد.

 

آیا اقتصاد آمریکا همچنان تهدید می شود؟

اقتصاد آمریکا نیز به تدریج خود را بازیابی کرده و به رغم شیوع گسترده کرونا در این کشور، از مدت ها قبل برنامه هایی برای نجات اقتصاد این کشور در جریان بوده که بدون تردید در پیوند کامل با افزایش ذخایر ارزی و ذخایر طلای این کشور بوده تا در فرصت مقضی از این ظرفیت ها برای جهش اقتصاد در دوران پساکرونا بهره برداری شود. اگرچه اقبال اندک شهروندان آمریکایی از روند واکسیناسیون نیز نگرانی هایی را در حوزه اقتصاد به دنبال داشته است.

با این همه میزان اوراق قرضه آمریکایی در اختیار کشورهای خارجی به هفت تریلیون و ۹۸ میلیارد و ۸۴۲ میلیون دلار رسیده است. کسری تجاری آمریکا در یک ساله منتهی به این ماه معادل یک تریلیون و ۱۱ میلیارد و ۴۶۷ میلیون دلار اندازه گیری شده است که ۳۴۵ میلیارد و ۲۰۵ میلیون دلار از این کسری مربوط به تجارت با چین بوده است. این کسری بودجه بزرگ همواره یکی از موارد اختلافی مهم با چین بوده و این کشور متعهد شده است در قالب فاز نخست توافق تجاری خود با آمریکا، این رقم را کاهش دهد.

اگر چه به نظر می رسد اقتصاد آمریکا به تدریج در حال احیای کامل است و این کشور از مارس سال قبل دولت آمریکا به مانند بسیاری از کشورهای دیگر مجبور شد بخش بزرگی از کسب و کارها را تعطیل و قرنطینه سراسری برقرار کند. که در نتیجه این محدودیت، بیش از ۲۳ میلیون آمریکایی شغل خود را از دست دادند. هنوز هم حدود ۹ میلیون نفر از آن ها بیکار باقی مانده اند. دولت با تزریق حدود ۶ تریلیون دلار نقدینگی و بانک مرکزی نیز با برنامه بزرگ خرید اوراق قرضه تلاش کرده اند تا از پیامدهای مخرب کرونا روی اقتصاد بکاهند.

 

نگاه روسیه به بازارهای طلا

در چنین شرایطی بسیاری از تحلیلگران اقتصاد جهان معتقدند پشتوانه بسیار بالای ذخایر طلای آمریکا نه تنها یک حاشیه امن برای اقتصاد این کشور به شمار می رود، بلکه نگرانی هایی را برای دیگر اقتصاد های بزرگ جهان که پشت سر آمریکا قرار دارند ایجاد خواهد کرد.

در این میان روسیه نیز به رکورد جدیدی از ذخایر طلا و ارز دست پیدا کرده که به نظر می رسد دولتمردان این کشور نیز درک درستی از آینده بازارهای جهانی طلا داشته اند. به طوری که براساس تازه ترین امارهای بانک مرکزی این کشور نشان می دهد مجموع ذخایر طلا و ارز روسیه به ۶۰۱ میلیارد دلار رسیده است. حجم ذخایر طلا و ارز این کشور طی یک هفته های اخیر با دو دهم درصد افزایش (معادل ۹.۲۵۸ میلیارد دلار) به ۶۰۱ میلیارد دلار رسیده است. به گفته بانک مرکزی روسیه، این افزایش ناشی از تداوم روند تقویت ذخایر و تغییر در نرخ های برابری ارز حاصل شده است.

از طرفی در حال حاضر روسیه بزرگ ترین خریدار طلا در جهان و چهارمین دارنده بزرگ این فلز گران بها محسوب می شود. روسیه در شرایطی در پنج سال گذشته به طور متوسط ۲۰۰ تن طلا در سال خریداری کرده است که سال گذشته این کشور ۸۱ میلیارد دلار از ذخایر دلاری خود را به طلا و ارزهای دیگر تبدیل کرده است.

 

در بازار ایران چه خبر است؟

در بازار ایران نیز بازار طلا روندی مشابه با بازارهای جهانی دارد. هر چند که باید شرایط سیاسی و انتقال قدرت را نیز در در نظر داشت. نادر بذرافشان دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران با تشریح روند اونس جهانی و دلار در هفته اخیر به عنوان عوامل تاثیر‌گذار بر قیمت طلا و سکه بیان کرد: این هفته علی‌رغم رشد بهای اونس جهانی، قیمت طلا و سکه در بازار داخلی به دلیل افت نرخ ارز نوسان کاهشی داشت.

به گفته این عضو اتحادیه طلا، طی یک هفته گذشته بهای اونس جهانی طلا با افزایش حدود ۱۱دلاری از مرز ۱۸۰۰دلار عبور کرد اما در بازار داخلی برای هر مثقال طلای ۱۷عیار حدود ۳۴هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸عیار هفت هزار و انواع سکه حدود ۵۰هزار تومان کاهش قیمت داشتیم.

او همچنین ضمن اشاره به ثبات نسبی قیمت‌ها در ماه‌های اخیر تاکید کرد: در حال حاضر تقاضا برای مصنوعات طلا و سکه کاهش پیدا کرده اما با توجه به اینکه طی چند ماه گذشته شاهد ثبات نسبی خوبی در قیمت‌ها بودیم، بنابراین مردم می‌توانند با توجه به این شرایط مبادلات خرید و فروش را انجام دهند.

او همچنین با پیش‌بینی قیمت طلا در آینده اظهار کرد: پیش‌بینی قیمت‌ها به اخبار و اتفاقات سیاسی و اقتصادی جهانی و داخلی و همچنین روند اونس و ارز بستگی دارد؛ باتوجه به اینکه پیش‌بینی شده تا پایان سال میلادی ارزش اونس جهانی حدود ۲۰۰دلار افزایش خواهد یافت، در صورت تحقق این موضوع شاهد تاثیر‌گذاری آن در بازار طلای داخلی خواهیم بود.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا در پایان با تشریح آخرین قیمت‌های هفته پیش، گفت: در آخرین روز معاملات هفته پیش ارزش اونس جهانی به ۱۸۰۱دلار، هر مثقال طلای ۱۷عیار به چهار میلیون و ۶۰۰هزار و طلای ۱۸عیار به گرمی یک میلیون و ۶۶هزار تومان رسید.

بذرافشان افزود: همچنین سکه طرح امامی با ۳۳۰هزار تومان حباب در قیمت ۱۰میلیون و ۷۵۰هزار، سکه طرح قدیم ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار، نیم سکه پنج میلیون و ۷۰۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۷۰۰هزار و سکه یک گرمی با قیمت دو میلیون و ۲۵۰هزار تومان معاملات را به پایان رساند.

در چنین شرایطی به نظر می رسد کشورهایی که از مدت ها قبل نگاه عمیقی به تحرکات ریز و درشت در بازارهای جهانی طلا داشته اند از بیشترین امنیت در اوج گیری احتمالی قیمت های جهانی طلا برخوردار خواهند بود و حتی از رشد های آن بهره خواهند برد.

 

احمد بروغنی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.