کد خبر : 43371
تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 مهر 1400 - 9:06

کمتر از ۲ هفته آینده طرح اصلاح شده آزادسازی واردات به شورای نگهبان ارسال می شود

چکش کاری طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس

چکش کاری طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس
   رفع ایرادهای شورای نگهبان از طرح مجلس
پس از عودت طرح ساماندهی صنعت خودرو با محوریت موضوع آزادسازی واردات از سوی شورای نگهبان، خبرها حاکی از این است که اصلاح این طرح در دستور کار مجلس قرار گرفته و تا دو هفته آینده مجددا ارسال می شود. پیش بینی می شود با اجرای این طرح قیمت خودروهای داخلی و خارجی افت قابل توجهی را تجربه کند.
طبق مصوبه مجلس، قرار شد، هر شخص حقیقی یا حقوقی بتواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادراتی خود اقدام کند. این مصوبه که با 172 رأی موافق، 38 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از 243 نماینده حاضر در صحن مجلس به تصویب رسید، برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شد و حالا شورای نگهبان ایراداتی را به آن وارد دانسته و نمایندگان در حال اصلاح این مصوبه هستند.

   رفع ایرادهای شورای نگهبان از طرح مجلس
علی جدی، نائب رییس کمیسیون صنایع مجلس در مورد طرح واردات خودرو که از سوی شورای نگهبان به مجلس عودت داده شد، اظهار داشت: یکی از ایراداتی که شورای نگهبان به مصوبه مجلس مبنی بر واردات خودرو در ماده ۴ وارد می‌دانست، مربوط به ارز بدون منشا بود که گفتند ابهام دارد و باید توضیح داده شود که قطعاً در کمیسیون مطرح شده و شفاف خواهد شد.
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: منظور ما از ارز بدون منشا، ارزهایی است که به بانک مرکزی تعهدی ندارند یا اینکه شخص صادراتی داشته که بخشی از این ارزها را تعهد داده و بخشی از ارزها بدون تعهد و شخصی بوده است؛ همچنین یک ایرانی مقیم خارج از کشور ارز دارد و با این ارزها می‌خواهد واردات انجام دهد. همچنین از محل صادرات قطعه و خودرو تجهیزات مربوطه نیز می‌توان واردات انجام داد. در حال حاضر برخی از قطعه سازان ما به کشورهای اروپایی قطعه صادر می‌کنند.
وی ادامه داد: مورد دیگر این بود که طبق طرح مقررات اجرای این طرح به وزارت صمت سپرده شده بود که گفتند حد این مقررات مشخص نیست و باید شفاف‌تر شود؛ منظور ما از این بند این بود که وزارت صمت آیین نامه‌ای برای اجرای این قانون تهیه کند.
جدی گفت: ایراد سوم هم این بود که گفتند این مصوبه با سیاست‌های عالی نظام مغایرت دارد و باید در این مورد توضیح داده شود که ما توضیح لازم را در پاسخ به این نامه خواهیم داد.
وی افزود: در اولین جلسه هفته آینده کمیسیون صنایع و معادن این پاسخ‌ها را تهیه کنیم که به محض تهیه آن در اولین جلسه صحن در دستور قرار می‌گیرد که اگر یکشنبه بتوانیم در کمیسیون به جمع‌بندی برسیم تا سه‌شنبه هفته بعد می‌تواند در صحن مطرح شود و این فرآیند حداکثر دو هفته طول می‌کشد.
وی در مورد ایجاد انحصار در واردات خودرو به مهر گفت: ما با این طرح انحصار در واردات را می‌شکنیم زیرا مشخص کرده‌ایم که «هر فرد حقیقی و حقوقی» با ارزهای بدون منشا می‌تواند خودرو وارد کند در حالی که پیش از این انحصار واردات در دست نمایندگی‌ها بود.
نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: قرار نیست در این طرح تولید داخل را زمین بزنیم. وی تصریح کرد: مقرر شده به اندازه نیاز بازار واردات انجام شود، به عنوان مثال نیاز بازار اگر ۲ میلیون خودرو باشد و تولیدکننده ۱.۵ میلیون خودرو تولید کند، واردکنندگان مجاز به واردات ۵۰۰ هزار خودرو هستند تا بین عرضه و تقاضا تعادلی ایجاد شود.

  کاهش دنباله‌دار قیمت خودرو
پیگیری طرح ساماندهی خودرو و واردات خودرو در مجلس باعث افت قیمت‌ها در بازار خودرو شده و این کاهش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.  به گفته کارشناسان بازار خودرو و نمایندگان مجلس در صورت عملی شدن مصوبه مجلس برای واردات خودرو، حباب قیمتی موجود در بازار خودرو تا حد زیادی از بین می‌رود. با این حال، هنوز این طرح نهایی و اجرایی نشده، شاهد افت قیمت‌های نجومی در بازار خودرو هستیم.
بررسی بازار خودرو در روز گذشته حاکی از این بود که قیمت پژو ۲۰۶ صندوق دار با افت 11 میلیون تومانی نسبت به 20 روز پیش به 300 میلیون تومان و قیمت پژو ۲۰۶ تیپ 2 با کاهش 11 میلیون تومانی به 240 میلیون تومان رسیده است.
همچنین در بازار قیمت پژو ۲۰۷ دنده اتوماتیک با افت 3 میلیون تومانی معادل 423 میلیون تومان، تندر90 مدل E2 بدون تغییر معادل 342 میلیون تومان، تندر پلاس اتوماتیک بدون تغییر معادل 462 میلیون تومان بود.
در همین حال، سمند LX با افت یک میلیون تومانی به قیمت 244 میلیون تومان، پژو 405 مدل جی ال ایکس بدون تغییر قیمت معادل 230 میلیون تومان، پژو پارس با رشد 5 میلیون تومانی معادل 275 میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با افت 10 میلیون تومانی نسبت به 20 روز پیش با قیمت 290 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شوند.
دیروز در بازار قیمت تیبا با افت 6 میلیون تومانی معادل 142 میلیون تومان، تیبا 2 با افت 4 میلیون تومانی معادل 156 میلیون تومان و کوییک دنده‌ای با کاهش 5 میلیون تومانی به قیمت 168 میلیون تومان روبرو شد. قیمت پراید  نیز در 137 میلیون ثابت ماند. همچنین در بازار قیمت سایپا 111 با کاهش یک میلیون تومانی به 152 میلیون تومان رسیده است. قیمت سایپا 132 مدل 98 نیز یک میلیون تومان پایین آمده و به 131 میلیون تومان رسید.

    پیش بینی افت 30 تا 40 درصدی قیمت خودرو
روح الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم در مورد تاثیر طرح آزادسازی واردات خودرو بر قیمت ها گفت: اگر این مصوبه در مجلس به تصویب برسد حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت‌ها افت می‌کند، چرا که نرخ ها اکنون کاذب است، اگر قیمت ها را با مقیاس جهانی بسنجیم این قیمت‌ها واقعی نیست و می‌توان آن را محدود کرد. این طرح را اکنون به عنوان اصلاحیه طرح مجلس دهم داریم.
وی ادامه داد: اکنون طرح تنظیم واردات بر این اساس اعلام شده است که واردات خودرو به اندازه کمبود تقاضای موثر هر ۶ ماه یکبار با سقف معینی انجام شود. شاخصی مشخص برای واردات گذاشته‌ایم، یعنی چه نوع خودرویی، با چه مصرف سوختی و با چه کیفیتی می‌تواند بدون فشار ارزی به کشور وارد شود. این موضوع را هم قید کرده‌ایم که از محل صادرات یا از محل ارز بدون منشا خارجی بدون فشار این واردات انجام شود. ایزدخواه با تاکید بر اینکه بازار کشور به شدت ملتهب است به فارس گفت: طبق آمارهایی که داریم، برخی خودرو‌های خارجی در کشور تا ۹ برابر قیمت جهانی خرید و فروش می‌شوند که این اجحاف به کشور است، چرا که بازار را بسته ایم و از طرفی خودروساز داخلی تعهدات را به خوبی انجام نداده و بازار ملتهب شده است. وی معتقد است: برای کاهش التهابات نباید واردات انجام شود بلکه نیاز است در شرایط کنونی کشور، تنظیم واردات برای کاهش التهابات انجام شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.