کد خبر : 43845
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 مهر 1400 - 15:02

مدیرعامل شركت ملی نفت ایران:

مسیر دستیابی به اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت از كانال زنجیره تامین ایرانی می‌گذرد

مسیر دستیابی به اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت از كانال زنجیره تامین ایرانی می‌گذرد
توانمندسازی نیروی انسانی در اولویت كاری است

مدیرعامل شركت ملی نفت ایران گفت: هم اكنون ۱۵۰ میلیارد دلار پروژه در سطح شركت ملی نفت ایران وجود دارد كه باید از طریق سرمایه گذاری و از كانال زنجیره تامین ایرانی به انجام برسد.

محسن خجسته مهر در آیین تودیع خود از سمت مدیریت عامل شركت توسعه حفاری تدبیر كه با حضور جمعی از مدیران گروه توسعه انرژی برگزار شد، بر اهمیت تامین اركان اصلی اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت تاكید كرد و گفت: هم اكنون ۱۵۰ میلیارد دلار پروژه در سطح شركت ملی نفت ایران وجود دارد كه باید با تكیه بر توانمندی و تجربه شركت های داخلی و از طریق سرمایه گذاری با محوریت زنجیره تامین ایرانی به انجام برسد.

وی با اعلام اینكه لازم است تا انجام پروژه ها از سطح پیمانكاری وارد فاز سرمایه گذاری شود، گفت: برای نیل به این هدف باید تدابیری در خصوص متنوع سازی و ایجاد جذابیت بیشتر در پروژه های شركت ملی نفت ایران در دستور كار قرار گیرد.

خجسته مهر همچنین دستیابی به اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت را در گرو زنجیره تامین ایرانی عنوان و اضافه كرد: این زنجیره سازندگان، مهندسان مشاور، پیمانكاران، شركت های دانش بنیان و بخش های مربوط به توسعه فناوری را در بر می گیرد.

به گفته مدیرعامل شركت ملی نفت ایران، تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود است و لازم است تا در این خصوص برنامه های هدفمند و حساب شده ای تعریف و اجرایی شود.

وی توسعه تمامی میادین مشترک نفتی و گازی و میادین مستقل گازی را از جمله اولویت های فعلی شركت ملی نفت ایران عنوان كرد و افزود: در حال حاضر اجرای برنامه های تقویت فشار میادین گازی نظیر پارس جنوبی و كنگان از مهم ترین طرح های شركت ملی نفت ایران است كه باید در كوتاه‌ترین زمان ممكن طرح های مربوط به آن را ساماندهی و اجرایی كنیم.

خجسته مهر با تاكید بر اینكه بخش عمده ای از توسعه زنجیره ارزش در كشور، مرهون بخش بالادستی صنعت نفت است، گفت: در این خصوص چنانچه موفق شویم تامین خوراک صنایع پایین دستی در صنعت نفت را بهبود بخشیم، می توانیم در تامین بخش قابل توجهی از ثروت ملی اثرگذار باشیم.

* كار را به شركت های صاحب صلاحیت ایرانی می سپاریم

مدیرعامل شركت ملی نفت ایران همچنین از برنامه ریزی برای استفاده از توان شركت های صاحب صلاحیت و معتبر در طرح ها و پروژه های آتی صنعت نفت یاد كرد و افزود: بنا داریم تا در اجرای این پروژه ها از منابع مورد اطمینان و قابل دسترس در حوزه سرمایه گذاری استفاده كنیم.

خجسته مهر اظهار كرد: بدون شک سرمایه گذاری در صنعت نفت بیشترین میزان بهره وری سرمایه را در اختیار دارد؛ بر همین اساس، از تمامی شركت های متخصص ایرانی در داخل و خارج كشور كه توانایی انجام كار حرفه ای در صنعت نفت را داشته باشند، دعوت می كنیم در اجرای پروژه های صنعت نفت وارد شوند.

وی با اشاره به ظرفیت یکهزار میلیارد بشكه ای معادل نفت خام در كشور گفت: با میانگین ضریب برداشت ۲۵ درصد، امكان استحصال حدود ۳۴۰ میلیارد بشكه معادل نفت خام در كشور وجود دارد كه خود به معنای آن است كه ایران تا ۱۰۰ سال آینده می تواند با میزان تولید فعلی معادل نفت خام، منابع هیدروكربوری تولید كند؛ این موضوع علاوه بر اینكه می تواند تضمینی بر بهره وری و رونق اقتصادی در صنعت نفت باشد، اهمیت تدوین برنامه های جامع چشم انداز توسعه در كشور را بیش از گذشته نمایان می کند.

* نیروی انسانی از اركان اصلی اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل شركت ملی نفت ایران در ادامه، نیروی انسانی را سنگ بنای توسعه همه جانبه صنعت نفت عنوان كرد و گفت: نیروی انسانی به حق یكی از اركان اقتصاد مقاومتی است و لازم است تا برای ارتقا و توان افزایی آن در صنعت نفت برنامه ریزی ویژه ای انجام شود.

خجسته مهر افزود: باید تلاش كنیم تا روحیه آسیب دیده نیروی انسانی صنعت نفت را التیام بخشیده و حقوق از دست رفته و احترام را به آنان بازگردانیم.

وی اضافه كرد: در ایران مشكلی در تدوین برنامه وجود ندارد؛ اما جایی كه قرار است تا یک برنامه وارد فاز اجرایی شود و با مساله نیروی انسانی برخورد می كنیم، گاهی دچار مشكلات زیادی می شویم.

معاون وزیر نفت تاكید كرد: بهره گیری از افراد با مشخصات حرفه ای و توانایی های خاص برای پروژه های صنعت نفت از اهمیت بالایی برخوردار است و ما تمام توان خود را در این حوزه به كار خواهیم بست.

خجسته مهر در پایان، از دوره كاری خود در سمت مدیرعاملی شركت توسعه حفاری تدبیر به عنوان بخش مهمی از زندگی حرفه ای خود یاد كرد و گفت: این دوران را با مرور خاطرات شیرین و تجارب ذیقیمت ناشی از همكاری با مدیران كارآزموده گروه توسعه انرژی تدبیر به پایان می رسانم.

وی همچنین از برنامه ریزی و اجرای نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار پروژه در گروه توسعه انرژی به عنوان تضمینی برای فعالیت حرفه ای این گروه یاد كرد و یادآور شد: اقتصاد مقاومتی و مردمی به معنای استفاده از ظرفیت شركت های صاحب صلاحیت با توان اجرایی خوب است و بدون شک شركت ملی نفت ایران از چنین ظرفیت هایی نهایت استفاده را خواهد كرد.

* از مدیریت بهینه در شركت حفاری تدبیر تا سكانداری شركت ملی نفت

در ادامه این مراسم غلامحسین نوذری، رییس هیأت مدیره هولدینگ توسعه انرژی نیز با قدردانی از خدمات محسن خجسته مهر در زمان سكانداری شركت توسعه حفاری تدبیر گفت: جایگاه شركت ملی نفت ایران از منظر حجم ذخایر و میزان تولید در مجامع جهانی بسیار قابل توجه و پراهمیت است.

وزیر اسبق نفت افزود: مدیریت شركت ملی نفت ایران كار عظیمی است كه از توان و عهده آقای خجسته مهر برمی آید.

* حضور دكتر خجسته مهر، نقطه عطفی در تاریخ شركت حفاری تدبیر بود

مدیرعامل هولدینگ توسعه انرژی نیز از حضور محسن خجسته مهر در سمت مدیریت عاملی شركت توسعه حفاری تدبیر به عنوان نقطه عطفی در تاریخ این شركت یاد كرد و گفت: در زمان تصدی ایشان به عنوان مدیرعامل شركت توسعه حفاری تدبیر، این شركت توانست به صورت موثری در بازارهای رقابتی حضور یابد.

پرویز راحت افزود: در دوره تصدی مدیریتی ایشان برای نخستین بار شركت توسعه حفاری تدبیر موفق شد به صورت مستقل یا در قالب همكاری با شركت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، در طرح ها و پروژه های بزرگ صنعت نفت حاضر شود.

بر اساس این گزارش، آیین تقدیر از زحمات چندساله دكتر محسن خجسته مهر از سمت مدیریت عاملی شركت توسعه حفاری تدبیر، روز گذشته (یكشنبه، ۱۱ مهرماه) در محل ساختمان شركت نفت پارس برگزار شد. در این مراسم كه با حضور شماری از مدیران هولدینگ توسعه انرژی تدبیر برگزار شد، از زحمات محسن خجسته مهر در مدت تصدی سمت مدیرعاملی شركت توسعه حفاری تدبیر قدردانی شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.