کد خبر : 44049
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 مهر 1400 - 9:53

تورم اجاره‌نامه‌های تمدیدی به ۴۷ درصد رسید

عبور اجاره‌بها از سقف دولتی

عبور اجاره‌بها از سقف دولتی
کاهش تقاضا برای رهن مسکن
همزمان با افزایش قیمت مسکن، اجاره‌بهای مسکن به‌ویژه بهای رهن کامل واحدهای اجاره‌ای نیز افزایش یافته است. این افزایش در سال جاری محسوس‌تر از سال گذشته است. گزارش جدید مرکز آمار از تورم اجاره‌نامه‌های تابستان نشان می دهد علی رغم تعیین سقف 25 درصدی برای افزایش قیمت اجاره ها، موجران راه خود را در پیش گرفته اند. بر اساس گزارش ها تورم اجاره‌نامه‌های تمدیدی تابستان امسال به ۴۷ درصد رسید.
اجاره بهای خانه در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴.۷ درصد گران شده است و خانوارهایی که اجاره را تمدید کرده‌اند حدود ۴۶.۹ درصد افزایش هزینه داشته‌اند.
طبق اعلام مرکز آمار ایران در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، یکی از بخش های مهم بخش مسکن است که شامل زیر بخش‌های “اجاره بهای واحدهای مسکونی” و “خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی” (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و…) می شود.
بر اساس این گزارش، در تابستان ١٤٠٠، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد ٢٤٤,١ رسید که نسبت به فصل قبل هشت درصد افزایش داشته است.
در این فصل استان لرستان با ٢٧.٥ درصد بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ٢.٥ درصد کمترین نرخ تورم فصلی را در بین استانهای کشور داشته اند. درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل تابستان ١٤٠٠ نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، ٢٤.٧ درصد است. در این فصل بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ٤١.٨ درصد مربوط به استان لرستان و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه با ١٣.١ درصد مربوط به استان خراسان رضوی است. به عبارتی در فصل تابستان١٤٠٠ خانوارهای استان لرستان به طور متوسط ١٧.٢ واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان خراسان رضوی بطور متوسط ١١.٥ واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند. نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل تابستان ١٤٠٠ برابر ٢٧,٦ درصد است که استان کرمانشاه  با ٣٧.٥ درصد بیشترین نرخ تورم و استان سیستان و بلوچستان  با ١٣.٢ درصد کمترین نرخ تورم را داشته اند. همچنین در فصل تابستان ١٤٠٠متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، برابر با ٤٦,٩ درصد بوده است.

 کاهش تقاضا برای رهن مسکن
در شرایطی که پیش از این و در سال‌های قبل عمده مستاجرها واحدهای مسکونی با شرایط رهن کامل را به واحدهای دیگر با  سایر شیوه‌های پرداخت اجاره مسکن ترجیح می‌دادند اما هم‌اکنون افزایش فاصله اجاره‌بهای پیشنهادی در واحدهای رهن کامل با سایر واحدها (واحدهای با شرایط پرداخت ترکیبی رهن و اجاره ماهانه)، باعث شده است بخش زیادی از مستاجران دیگر تمایلی به رهن کامل نداشته باشند.  همین موضوع یکی از عوامل افزایش تعداد فایل‌های در دسترس بر‌ای رهن کامل از سوی مستاجرهای متقاضی است.
در حال حاضر در محله حکیمیه قیمت رهن یک آپارتمان 75 متری 300 میلیون تومان است. در تهرانپارس نیز قیمت رهن کامل واحد
72 متری 260 میلیون تومان است. در اوین رهن کامل آپارتمان 98 متری 700 میلیون تومان و در جمهوری واحدی 58 متری 300 میلیون تومان است.  در پیروزی نیز واحد 73 متری 270 میلیون تومان و در پونک نیز حدود 300 میلیون تومان است.

 پیش بینی کاهش قیمت ها در پاییز
بازار اجاره مسکن شهر تهران پس از رشد قابل توجه تقاضا در شهریور ماه که با افزایش قیمت‌ها مواجه بود در مهرماه به لحاظ حجم تقاضا با کاهش محسوسی مواجه شده و انتظار می‌رود به تدریج نرخ‌ها دست کم ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. از اردیبهشت که قیمت‌های بازار اجاره برای سال ۱۴۰۰ بروز پیدا کرد به دلیل فشار تقاضا و کمبود عرضه تا شهریورماه نرخ‌ها روند افزایشی داشت تا اینکه تورم سالیانه بازار اجاره در پایتخت به ۴۳ درصد رسید. اما با ورود به مهرماه و پایان فصل جابه‌جایی، بازار اجاره مقداری افت کرده است. مشاوران املاک انتظار دارند قیمتها نیز
۱۰ تا ۱۵ درصد پایین بیاید.
در شهریورماه ۱۴۰۰ وقوع دو اتفاق همزمان قرار گرفتن در پیک جابه‌جایی و کاهش توان خرید مسکن، به رونق بازار اجاره منجر شد. آخرین ماه از نیمه اول سال ۱۴۰۰ به عنوان پایان مهلت جابه‌جایی، جنب و جوش مستاجران افزایش قابل توجهی پیدا کرد. در شهریورماه ۶۹ هزار قرارداد اجاره در تهران به امضا رسید که از رشد ۵۹۰ درصدی نسبت به مردادماه حکایت دارد.
هرچند مشاهدات میدانی نشان می‌دهد عمده اجاره‌نامه‌ها از نوع تمدید بوده است اما عدم توفیق در اجرای مصوبه ستاد کرونا در خصوص تعیین سقف مجاز اضافه اجاره‌بها به میزان ۲۵ درصد منجر شد تا عمده مستاجران، قراردادهای خود را با نرخهای بالاتر تمدید کنند.
در هر صورت به نظر می‌رسد در پاییز باید منتظر کاهش در شیب رشد اجاره‌بها باشیم چراکه تعداد متقاضیان اجاره در پاییز حتی از تابستان استثنایی امسال نیز کمتر است و موجران ناگزیر هستند انعطاف بیشتری در تعیین قیمت نشان دهند.
به گفته واسطه‌ها، هر سال به شکل سنتی در پاییز میزان رشد اجاره‌بهای پیشنهادی توسط موجران نسبت به فصل قبل کاهش پیدا می‌کند و به نظر می‌رسد رشد اجاره‌بها در پاییز امسال نسبت به تابستان بین ۵ تا ۱۰ درصد کمتر از رشد تابستانی این نرخ باشد. کم‌تعداد بودن مستاجران در حال جست‌وجو در پاییز همچنین سبب شده بسیاری از موجران بخشی از مبلغ رهن و اجاره را قابل تبدیل اعلام کنند و با جست‌وجوگران آپارتمان‌های اجاری حاضر در بازار به نوعی کنار بیایند. البته گفته می‌شود یک گروه از مستاجران نیز با توجه به وضعیت نامطلوب بازار اجاره، عزم کرده‌اند که در بازار نسبتا با‌ثبات فعلی، آپارتمان نقلی در مناطق میانی یا حتی جنوبی شهر خریداری و در آنجا سکونت کنند.اما این تعداد به حدی نیست که منجر به تحرک جدی در نبض معاملات مسکن شود.

 شرط بهبود  وضعیت مسکن و اجاره ها
هر چند سیاستگذار با اختصاص وام ودیعه مسکن درصدد جبران افزایش قیمت اجاره بها بوده است، اما دست بسیاری از نیازمندان واقعی این وام از دریافت آن کوتاه بوده است. شروط سخت برای دریافت این وام از جمله ضرورت دریافت حقوق ثابت و همچنین میزان بازپرداخت بالا، اخذ این وام به خصوص برای کارگران را با چالش هایی رو به رو کرده است. با ثبات اقتصادی و اخذ مالیات سالیانه از صاحبان مسکن و همچنین تحقق ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و همین طور اجرای سیاست های حمایتی در قالب  افزایش طول مدت قراردادهای مسکن می توان به بهبود وضعیت مسکن و همچنین اجاره نشینان امیدوار بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.