کد خبر : 44193
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1400 - 12:51

۹۰ درصد صنایع ایران دانش بنیان نیستند

۹۰ درصد صنایع ایران دانش بنیان نیستند
 این شرکتها موازی صنایع عمل نکنند

 

منطقی، رئیس پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی نوآوری و فناوری گفت: ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد در حالی که ۹۰ درصد صنایع دانش بنیان نیستند از این رو باید بهم متصل شوند.

منوچهر منطقی، رئیس پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی با اشاره به اینکه رویکرد همکاری با بخش صنایع می تواند از کنفرانس شروع شود و ادامه دار شود زیرا هدف رشد اقتصاد شرکت های دانش بنیان ها است.

منطقی   درباره اینکه چرا دستاورد شرکت های دانش بنیان در ایران محدود به مهندسی معکوس شده و عملا دستاوردی دیگری در تولید فناوری نداشته اند، گفت: شرکت های دانش بنیان باید در زنجیره ارزش قرار بگیرند و موازی شرکت های بزرگی نیستند و باید ارزش افزوده برای این شرکت ها ایجاد کنند و کمک کنند تا شرکت های بزرگ هم دانش بنیان شوند.

وی ادامه داد: زیرا ۹۰ درصد صنایع کشور دانش بنیان نیستند پس باید توجه داشت که دانش بنیان شدن اتفاق عجیبی نیست اما خیلی از شرکت های بزرگی تمایلی برای دانش بنیان شدن ندارد.

او در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که باید به صورت شبکه ای بهم متصل شوند و باید تلاش کنیم تا این شرکت های کوچک و متوسط به صنایع متصل شوند تا بتوانند در جهت ارتقای صنعت در اقتصاد کشور موثر باشند و این مساله محقق نمی شود مگر اینکه نیازهای تکنولوژیک صنعت کشور توسط این شرکت ها شناسایی و ارتقا داده شود.

کمال طباطبایی در نشست خبری پانزدهمین کنفرانس ملی و یازدهمین کنفرانس بین المللی با اشاره به اینکه پنل های کنفرانس فناوری ارزیابی دیدگاه ها برای یادگیری است و تبلیغ شرکت ها در کنفرانس معنا ندارد، گفت: به طور قطع در کنفرانس فناوری ارتباط بین صنعت و دانشگاه دنبال می شود

هادی نیا فروشان عضو هیات رئیسه کنفرانس با بیان اینکه در مقالات ژانری در بخش صنعت است به همین دلیل نباید مقالات توسط دانشگاه ها ارائه شود، گفت: صنایعی که می توانند در فعالیت خود پیشرو باشند باید حتما در بخش علمی هم فعالیت داشته باشند همانطور که در تمام دنیا شرکت های صنعتی بیشترین نقش را در ارائه مقالات دارند.

او با تاکید بر اینکه صنایع ایران با مشکلات یکسانی روبرو هستند و ارزیابی مشکلات می تواند راه حل یکسان ارائه شود، افزود: در حال حاضر ما روی موضوعات متمرکز هستیم و هر مساله و تجربه ای را به عنوان یک کیس ارزیابی نکرده ایم و در پنل های کنفرانس کیس به صورت علمی بررسی خواهد شد و هر شرکتی که انتقال فناوری داشته باشد در صورتی ارزیابی می شود که طرحی جامع باشد.

لازم به یادآوری است که این کنفرانس با عنوان رشد اقتصادی دانش بنیان در ۱۷ و ۱۸ آذرماه در تالار وحدت برگزار می شود.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.