کد خبر : 44425
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 22 مهر 1400 - 10:05

عرضه مسکن ۸۰ درصد نسبت به سال ۹۰ افت کرد

ظرفیت های داخلی ساخت یک میلیون خانه در سال

ظرفیت های داخلی ساخت یک میلیون خانه در سال
ظرفیت های داخلی ساخت یک میلیون خانه در سال
دولت و مجلس طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را با استفاده از ظرفیت سازندگان داخلی به صورت جدی دنبال می کنند و شمارش معکوس برای اجرای آن شروع شده است. پیش بینی می شود در صورت تحقق کامل این طرح، زمینه برای رشد اقتصاد، اشتغالزایی و خروج اقتصاد از رکود فراهم شود. طبق برآوردها طرح ساخت یک میلیون مسکن، ۵ میلیون تن میلگرد می‌خواهد. همچنین برای اجرای این طرح سالی ۲۰ میلیون تن سیمان نیاز است که تغییرات قابل توجهی در رشد اقتصادی و تحرک در اشتغال ایجاد می کند. از سویی دیگر با توجه به افت شدید عرضه مسکن در دهه 90 و افزایش نامتعارف قیمتها از این بابت، جبران این عقب ماندگی از ضروریات است.
در  روزهای اخیر صحبت هایی از مشارکت چینی ها در پروژه جهش ملی مسکن اعلام شد، اما اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس با تکذیب این خبر گفت: این موضوع تنها در مربوط به مذاکرات وزارت راه و شهرسازی بوده و به صورت کلی بحث استفاده از کشورهای دیگر مطرح نیست.
وی در خصوص آخرین وضعیت اجرای طرح ملی مسکن گفت:  در جلسه اخیر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با حضور وزرای صمت و راه و شهرسازی، بحث ساخت یک میلیون واحد مسکونی قانون جهش تولید مورد بررسی قرار گرفت.
شاکری ادامه  داد: هر یک از وزرا در محدوده کاری خودشان تعهدات مربوطه را اعلام کردند که چه برنامه‌ریزی‌هایی برای آنها صورت گرفته است.
عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: در همین رابطه نیز رئیس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد بحث استفاده حداکثری از توان داخلی به‌عنوان محور اصلی ساخت و ساز در کشور باید مورد توجه قرار بگیرد.
 یخ رکود بر قامت ساخت و ساز
کارشناسان اجرای طرح ملی مسکن را قابل اجرا و بر ضرورت هر چه سریع تر آن تاکید دارند.  گزارش ها نشان می دهد ساخت و ساز در شهر تهران نسبت به سال گذشته افت ۱۸ درصد و در مقایسه با سال ۱۳۹۰ کاهش ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.
به دلیل رشد تا ۶۰۰ درصدی قیمت طی چهار سال گذشته و کاهش توان متقاضیان مسکن، بازار ساخت و ساز نیز وارد رکود شده است. در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ فقط ۲۴۹۱ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده که از افت ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ حکایت دارد. در واقع به طور میانگین در هر ماه ۴۹۸ پروانه صادر و ۳۶۸۶ واحد جدید در شهر تهران ساخته شده است.
با توجه به تعداد ۷.۴ واحد مسکونی برای هر پروانه، حجم ساخت و ساز در پنج ماهه نخست امسال ۱۸ هزار و ۴۳۳ واحد مسکونی بوده که اگر تقسیم بر پنج ماه شود، به طور متوسط در هر ماه ۳۶۸۶ واحد مسکونی جدید در شهر تهران ساخته می‌شود که حدود یک سوم تقاضای موثر بازار را شامل می شود.
میزان ساخت و ساز در تهران نسبت به سال ۱۳۹۰ از نظر تعداد واحد مسکونی افت ۷۹ درصد و از نظر تعداد پروانه کاهش ۸۰ درصدی یافته است. ۱۰ سال قبل به طور میانگین در هر ماه ۲۴۸۰ پروانه ساختمانی در شهر تهران صادر شده و حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه جدید در تهران ساخته می‌شد. تعداد کل پروانه‌های سال ۱۳۹۰ به میزان ۲۹ هزار و ۷۶۳ فقره و تعداد واحدهای مسکونی احداثی ۲۱۰ هزار و ۹۲۴ واحد بوده است.
با توجه به این آمار، ساخت و ساز در تهران نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش ۸۰ درصدی و در مقایسه با سال ۱۳۹۹ افت ۱۸ درصدی داشته است. در شرایط موجود عمده متقاضیان واقعی مسکن که توان خرید آنها به کمترین میزان خود رسیده به سمت آپارتمانهای قدیمی سوق یافته‌اند. در هفت سال گذشته سهم واحدهای بالای ۱۶ سال از ۱۲ درصد به حدود ۳۰ درصد کل معاملات شهر تهران رسیده است. در مقابل سهم خانه های بالای پنج سال که در سال ۱۳۹۳ حدود ۵۸ درصد از کل معاملات بود به ۳۳ درصد در مردادماه ۱۴۰۰ کاهش یافته است.
بر این اساس ساخت مسکن در این شرایط در کنار برخی سیاست ها همچون اخذ مالیات سالانه از مسکن می تواند وضعیت نابسامان بازار مسکن را اصلاح کند.

 ظرفیت تولید یک میلیون مسکن وجود دارد
اغلب کارشناسان معتقدند همه نیازمندی های لازم برای اجرای قانون جهش تولید مسکن و ساخت سالی یک میلیون واحد در کشور فراهم است. اصغر مخلوقی،  کارشناس صنعت ساختمان درباره طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن دولت سیزدهم اظهار کرد: تأمین مسکن قشر متوسط و دهک‌های پایین جامعه به یکی از دغدغه‌های امروز کشور تبدیل شده است. دولت سیزدهم شعار ساخت سالانه یک میلیون مسکن را ارائه داد که به نظر می‌رسد اقدام خوبی است چون در سال‌های گذشته کمبود تولید مسکن داشتیم. وی افزود: تا سال ۹۲ آمار تولید مسکن سالانه ۸۰۰ هزار تا یک میلیون واحد بود اما تا سال گذشته به سالانه ۳۰۰ هزار واحد کاهش یافت. به عبارت دیگر ۴ میلیون واحد مسکونی کسری داریم و دولت سیزدهم علاوه بر اینکه سالانه یک میلیون مسکن بسازد باید کمبود ۴ میلیون واحدی را هم جبران کند. کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه باید تمام قوای کشور پای کار بیایند و صدور مجوزها و پروانه‌های ساختمانی تسهیل بشود به مهر گفت: باید منابع آماری ما در خصوص جمعیت هر استان و همچنین جمعیت نیازمند مسکن در همان استان، به روز رسانی شود. مخلوقی ادامه داد: مهمترین بخش تأمین مسکن، زمین آن است که دولت باید اراضی مسکونی قابل ساخت را احصا کند. باید این مرحله تاکنون انجام می شده است یا در حال انجام است. در مرحله دوم باید شهرها و شهرک‌های جدید برای ساخت و ساز مشخص شوند.مخلوقی در پاسخ به پرسشی درباره تورم زا بودن طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن گفت: دولت برای جلوگیری از تورم زا بودن این طرح باید نسبت به اصلاح ساختار بودجه اقدام کند. همچنین بخشی از منابع مالی این طرح را از محل فروش نفت می‌تواند تأمین کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.