کد خبر : 44577
تاریخ انتشار : شنبه 24 مهر 1400 - 11:47

رئیس جدید صندوق توسعه ملی:

منابع صندوق توسعه ملی نباید صرف حل مشکلات بودجه‌ای دولت شود

منابع صندوق توسعه ملی نباید صرف حل مشکلات بودجه‌ای دولت شود
منابع صندوق توسعه ملی نباید صرف حل مشکلات بودجه‌ای دولت شود

رئیس صندوق توسعه ملی گفت: منطق اساسنامه صندوق توسعه بر انتقال ثروت به آیندگان استوار است. لذا منابع و ثروت این صندوق نباید به دلیل مشکلات اقتصادی در سایر بخش ها مانند بودجه کاهش پیدا کند.

مهدی غضنفری رئیس جدید صندوق توسعه ملی صبح امروز در مراسم معارفه خود که با حضور مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: صندوق‌های ثروت ملی سال هاست که در همه کشورها ایجاد شده اند. برای نمونه طبق آخرین آمار، در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۱ صندوق ثروت ملی در ۵۰ کشور شکل گرفته است. گاهاً برخی کشورها بیش از چند صندوق ثروت ملی تشکیل داده اند. برای نمونه آمریکا ۸، چین ۵ و روسیه ۲ صندوق مخصوص این امر ایجاد کرده است. از دید هدف وجودی، سه نوع صندوق در دنیا وجود دارد. صندوق‌های ثروت نوع اول تثبیتی هستند؛ یعنی اهرمی برای تثبیت اقتصاد به حساب می آیند و در مواقع نیاز به کاهش کسری بودجه کمک می‌کنند. نوع دوم این صندوق‌ها، توسعه‌ای است؛ یعنی بدون توجه به وضعیت بودجه صرفاً از طرح‌های توسعه‌ای حمایت می‌کنند. نوع سوم نیز صندوق‌هایی هستند که برای تسهیل انتقال ثروت بین نسلی تشکیل شده اند. آمارها نشان می‌دهد بیش از ۵۰ درصد صندوق ثروت‌های دنیا، صندوق آیندگان هستند. بدین معنا که هیچکس نمی‌تواند از منابع آن برای بودجه کشور استفاده کند.

وی ادامه داد: این صندوق‌ها، به لحاظ منابع ورودی نیز سه دسته هستند. دسته اول ورودی کالایی دارند مانند نفت و فرآورده‌های آن. دسته دوم ورودی کالایی دارند اما کالاهایی بجز نفت و فرآورده‌های نفتی. اما دسته سوم صندوق‌هایی هستند که مازاد بودجه خود را در این صندوق سرمایه گذاری می‌کنند. با توجه به این دسته بندی، شاید بتوانیم انفال را در درآمدهای این سازمان دخیل کنیم. در میان صندوق‌های ثروت ملی در دنیا، صندوق کشور ما مقام ۲۳ را کسب کرده است.

غضنفری اظهار کرد: بر این اساس، ما باید برای ورودی، خروجی و فرایندهای داخلی صندوق توسعه ملی برنامه‌های مشخصی تدوین کنیم. در حال حاضر منابع صندوق توسعه ملی ترکیبی از سه مورد ذکر شده است. البته منطق اساسنامه این صندوق بر هدف انتقال ثروت به آیندگان استوار است. لذا منابع و ثروت این صندوق نباید به دلیل مشکلات اقتصادی در سایر بخش‌ها مانند بودجه کاهش پیدا کند. بنابراین لازم است که روی متنوع سازی ورودی‌ها و ایجاد منابع درآمدی پایدار بجز فروش نفت برنامه‌های کافی تنظیم شود. متنوع سازی هزینه‌ها و افزایش سرعت بازگشت مطالبات نیز در برنامه‌های ما حائز اهمیت است.

وی افزود: استقلال مدیریت حساب‌ها از بانک مرکزی، استفاده از خط اعتباری بانک‌ها در اعطای تسهیلات صندوق، پیگیری وصول مطالبات صندوق از بانک‌های عامل، توسعه روابط بین الملل میان صندوق‌ها، ترکیب منابع صندوق با منابع شرکت‌های بزرگ صادراتی و کمک بیشتر به فعالیت‌های صادراتی از جمله برنامه‌های مهم بنده برای صندوق توسعه ملی در سال‌های آینده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.