کد خبر : 44661
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 9:24

ارز 4200 حذف می شود؟

پیشنهاد اختصاص کارت‌ اعتباری به مردم

پیشنهاد اختصاص کارت‌ اعتباری به مردم
پیشنهاد اختصاص کارت‌ اعتباری به مردم
سیاست ارز 4200 اگرچه با هدف کنترل قیمت ها از سه سال گذشته برای واردات کالاهای اساسی اجرا شده، اما این هدف به دلایل مختلف محقق نشد. بر این اساس از سال گذشته و از زمان تقدیم بودجه 1400 به مجلس یکی از خواسته های مهم اعضای کمیسیون بودجه مجلس، اصلاح این روند و اختصاص ارز دولتی به شیوه ای دیگر به مردم بود. این درخواست به دلایل نگرانی نمایندگان از اثرات تورمی در صحن علنی مجلس با مخالفت نمایندگان رو به رو شد. در این شرایط روز گذشته رئیس کمیسیون اقتصادی از پیشنهاد مجلس به دولت برای اختصاص «کارت‌های اعتباری» به مردم به جای ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت: البته اگر دولت بتواند با سیاست‌های نظارتی قیمت‌ها را پایین بیاورد ما مانع تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم شد.
با توجه به آمار مرکز آمار ایران تورم کالاهایی که ارز 4200 گرفته‌اند، 24 درصد بیشتر از بقیه کالاها بود. همچنین تجربه نیز نشان داده حذف ارز 4200 از واردات گوشت قرمز قیمت این کالا را گران نکرد.  منتقدان به سیاست ارز 4200 آن را ناکارآمد و عامل تشدید تورم قیمت خوراکی ها در سال های اخیر می دانند. به گفته آنها ماجرای جوجه کشی و گرانی نهاده های دامی ماحصل سیاست ارز یارانه های بوده است. هر چند می شد در صورت داشتن سامانه های دقیق برای رصد نحوه توزیع ارز 4200 از گرانی ها جلوگیری کرد،  اما به دلیل نظارت کم این امر محقق نشد. بر این اساس یکی از راهکارهای کارشناسان حذف ارز دولتی از واردات و اختصاص منابع حاصل از آن به مردم در قالب کارت های اعتباری است.

 تشدید گرانی کالاهای اساسی
محمدرضا پورابراهیمی،  رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: با این کار مابه التفاوت ارز ترجیحی کالا‌های اساسی در قالب کارت‌های اعتباری خرید به مردم اختصاص می‌یابد. وی تصریح کرد: از ابتدای تشکیل ساختار ارز ترجیحی برای کالا‌های اساسی، معتقد بودیم که دولت باید از ابتدا تا انتهای چرخه یعنی از ورود کالا تا مصرف خرد را تحت نظارت داشته باشد تا با تخصیص ارز ترجیحی قیمت‌ها با تغییرات نرخ ارز همراه نشوند و اثرات تورمی آن بر جامعه و مردم وارد نشود.
پورابراهیمی افزود: نتیجه ارزیابی‌های میدانی ما نشان می‌دهد که از سال 97 به بعد با تخصیص این ارز به تدریج قیمت کالا‌های اساسی از نرخ ارز ترجیحی 4200 تومانی فاصله گرفت و افزایش قیمت‌ها در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم صعودی شد. وی ادامه داد: تاکید مجلس این است که باید به جای هدر رفت منابع ارزی 4200 تومانی، تخصیص ارز ترجیحی در کشور تعیین تکلیف شود چرا که تنها بخش جزئی آن به مردم می‌رسد و بخش عمده آن به دلیل عدم نظارت ها، به فساد و رانت در اقتصاد کشور تبدیل می‌شود، لذا پیشنهاد ما به دولت سیزدهم این است که به جای حذف ارز 4200 تومانی روش اعمال آن را تغییر دهیم و به جای اختصاص به واردات، به مصرف ارز ترجیحی دهیم.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طبق گزارشات میدانی وضعیت کنونی بازار حکایت از استمرار ناکارآمدی نظارتی دارد که در طی ماه‌های اخیر نیز شدت گرفته است، ارز تخصیص یافته به ورود کالا‌های اساسی در شش ماهه اول سال 1400 بیش از 8 میلیارد دلار است و اگر همین مسیر ادامه یابد در شش ماهه دوم نیز همین اتفاقات را در بازار شاهد خواهیم بود یعنی ما ارقام سنگینی را به عنوان ارز ترجیحی به دولت بدهیم، اما مردم کالای گران بخرند.
وی تصریح کرد: پیشنهاد مشخص ما به دولت این است که این مبلغ به صورت مابه التفاوت و در قالب کارت‌های اعتباری به خود مردم داده شود تا عدالت در مصرف سرانه در کشور برقرار شود، البته اختصاص ارز ترجیحی به تعدادی از کالا‌های اساسی مثل دارو، آرد و گندم به قوت خود باقی خواهد ماند، اما مابه التفاوت ارز ترجیحی برخی دیگر از کالا‌های اساسی به صورت کارت‌های اعتباری در اختیار مردم قرار می‌گیرد و بستر اجرای این طرح در دولت فراهم است.
پورابراهیمی افزود: این طرح ربطی به بحث کوپن ندارد بلکه موضوع کارت‌های اعتباری است که نمونه آن را در کارت‌های بنزین داریم و مردم می‌توانند تا 60 لیتر با نرخ ارز ترجیحی بنزین بزنند و اضافه مصرف آن نیز با قیمت آزاد محاسبه می‌شود؛ حسن این کار به جز عدالت در مصرف کمک به تولید است چرا که وضعیت تولید در کالا‌های اساسی نشان دهنده کاهش میزان تولید درکشور است و دلیل اصلی آن نرخ ارز 4200 تومانی است.
وی خاطر نشان کرد: اختصاص کارت‌های اعتباری پیشنهاد مجلس است، دولت باید بر اساس اختیارات قانونی خود تصمیم بگیرد؛ اگر دولت بتواند با سیاست‌های نظارتی قیمت‌ها را پایین بیاورد ما مانع از تخصیص ارز 4200 تومانی نخواهیم شد، اما واقعیت میدانی حاکی از عدم نظارت جدی بر بازار دارد لذا تصمیم‌گیری جدی در این باره الزامیست.

 احتمال حذف تدریجی دلار یارانه ای تا پایان سال
همچنین چند روز پیش نیز رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران از حذف تدریجی ارز دولتی تا پایان سال خبر داده بود.
ارسلان قاسمی گفت:  با توجه به اینکه ارز 4200 تومانی که قرار بود باعث ارزان شدن کالاهای اساسی شود، اما در نهایت بر اساس آمار بانک مرکزی تورم در کالاهایی که دلار ارزان گرفته‌اند، حدود 80 درصد و در بقیه کالاها 56 درصد بوده است. بنابراین ارز 4200 تومانی به ایجاد رانت برای عده‌ای منجر شده است و ما درخواست داریم تا پایان سال جاری به تدریج حذف شود و مکانیزم حمایت دولت از اقشار کم‌درآمد برمبنای دیگری تعریف شود.

 ضرورت کاهش وابستگی اقتصاد به ارز 4200
این اظهارات در شرایطی است که  بررسی ها نشان می دهد وابستگی اقتصاد به ارز 4200 بیشتر شد. بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی در ۶ماه ابتدایی به میزان ۵/ ۹میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، دارو و واکسن تامین ارز شده است. این در حالی است که مطابق با آمارها این حجم از دلار ترجیحی، معادل کل مصرف سال گذشته بوده است. با این تفاسیر باید منتظر ماند  و دید که اصلاح ارز 4200 در نهایت چه سرانجامی خواهد داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.