کد خبر : 44735
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 مهر 1400 - 19:28

هوشمندسازی از اولویت‌های اصلی نظام مالیاتی

هوشمندسازی از اولویت‌های اصلی نظام مالیاتی
هوشمندسازی از اولویت‌های اصلی نظام مالیاتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، هوشمندسازی نظام مالیاتی، رعایت عدالت و انصاف، رضایت مودیان و تحقق کامل درآمد‌های مالیاتی را از برنامه‌های اولویت‌دار نظام مالیاتی دانست.

داود منظور،در نخستین دیدار خود با معاونین سازمان و مدیران کل ستادی، سیاست‌های کلی و برنامه‌های اولویت دار نظام مالیاتی را اعلام کرد.

وی در ابتدا و با اشاره به توفیقات و دستاورد‌های سال‌های اخیر نظام مالیاتی، عنوان داشت: سازمان امور مالیاتی، بی تردید جزو دستگاه‌های برتر در سیستم اجرایی کشور است و به نوعی، پیشران خدمات دولت محسوب می‌شود.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در شرایطی که کشور از سایر منابع مالی همچون درآمد‌های نفتی محروم است، مسئولیت این دستگاه در تامین مالی دولت بسیار سنگین است؛ ضمن اینکه دولت سیزدهم به شدت از تامین مالی از طریق سایر شیوه‌ها از جمله چاپ پول و استقراض بانکی ابا دارد؛ چرا که این شیوه‌های نادرست در نهایت به تورم می‌انجامد و فشار آن بر زندگی و معیشت مردم وارد می‌شود.

منظور افزود: مهمترین ماموریت این دستگاه، وصول درآمد‌های مالیاتی و تامین بودجه کشور است و با تلاش مضاعف و کار جهادی باید زمینه رشد درآمد‌ها و تعالی نظام مالیاتی را فراهم سازیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بیان داشت: برنامه کلان نظام مالیاتی در چهارسال پیش رو، افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از حدود ۶ درصد به ۹ درصد (۵۰ درصد رشد) و تامین مالی حداکثری از منابع سالم و پایدار مالیاتی است.

وی در ادامه با بیان اینکه معاونت‌های این سازمان، به فراخور باید بستر‌های لازم برای رشد و تحقق اهداف و سیاست‌های نظام مالیاتی را فراهم سازند، گفت: الگو و چارچوب کلی ما برای پیشرفت و توسعه نظام مالیاتی، رعایت انصاف و عدالت، رضایت مودیان، هوشمندسازی نظام مالیاتی، وصول حداکثری و ارتقای سلامت نظام اداری است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه هوشمندسازی نظام مالیاتی و حاکمیت داده‌ها، اولویت اصلی برنامه‌های نظام مالیاتی است، خاطرنشان کرد: برای تحقق این برنامه کلان، سه اقدام کلیدی شامل اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده جدید و استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم را باید به سرانجام برسانیم.

منظور در ادامه به تشریح برخی ضرورت‌های عملیاتی در این دستگاه اشاره کرد و گفت: بحث کنترل پروژه از جمله اقدامات ضروری است که باید به نحو شایسته اجرایی شود تا بتوانیم سه ماموریت فوق را طبق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مشخص عملیاتی کنیم.

وی همچنین موضوع رضایت‌مندی مودیان را بسیار اساسی و حیاتی قلمداد کرد و گفت: برای ارتقای رضایتمندی مودیان باید از تمام تدابیر لازم و اقداماتی که می‌تواند منجر به اعتماد بیش از پیش مردم به نظام مالیاتی شود، بهره ببریم.

منظور اضافه کرد: در این راستا باید زمینه تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی از طریق تقویت موتور ریسک طرح جامع مالیاتی و همچنین تسریع در فرآیند دادرسی مالیاتی را بوجود آورده و همچنین موجبات کاهش اطاله دادرسی مالیاتی، رسوب پرونده‌ها و ارجاع پرونده‌ها به هیات‌های حل اختلاف مالیاتی فراهم سازیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه، سایر اقدامات کلیدی که منجر به تحول در نظام مالیاتی می‌شود، از جمله رعایت قواعد شایسته سالاری و جانشین پروری، انسداد گلوگاه‌های فساد اداری، ارتقای وضعیت معیشتی همکاران و تقویت ارزش‌های سازمانی را مورد توجه قرار داد.

منظور، همچنین برنامه توسعه پایه‌های مالیاتی را یکی از برنامه‌های مهم نظام مالیاتی قلمداد کرد و گفت: بنا داریم در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، موضوع CGT (مالیات بر عایدی سرمایه) و PIT (مالیات بر مجموع درآمد) را نیز به سرانجام برسانیم؛ هر چند نگاه ما به موضوع مالیات بر عایدی سرمایه، صرفا نگاه درآمدی نیست و سایر مولفه‌ها از جمله اجرای عدالت مالیاتی، کاهش نرخ تورم، شفاف شدن اقتصاد و حرکت به سمت اخذ مالیات از بخش‌های غیرمولد مد نظر می‌باشد.

گفتنی است در ابتدای این مراسم، دکتر منظور از خدمات شایسته دکتر پارسا رئیس کل سابق، در دوران تصدی این پست، تشکر و قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که نظام مالیاتی با سرعت هر چه تمام‌تر در ریل توسعه و تعالی سازمانی به حرکت خود ادامه دهد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.