کد خبر : 47747
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 آذر 1400 - 13:49

وام ۴۸۰ میلیونی چقدر هزینه دارد؟

استقبال سرد از تسهیلات مسکن

استقبال سرد از تسهیلات مسکن
استقبال سرد از تسهیلات مسکن
سیاستگذار بخش مسکن اواخر شهریور ماه با هدف افزایش قدرت خرید متقاضیان مصرفی مبلغ وام مسکن را دو برابر و برای متاهلین به 480 میلیون تومان رساند. اما وضعیت گزارشها نشان می دهد مطابق با پیش بینی ها این وام با استقبال سرد همراه شد. بررسی ها نشان می دهد دو علت برای استقبال بسیار سرد از وام دو برابر شده مسکن وجود دارد که به دو اشکال این وام باز‌می ‌گردد. شکل بهینه وام مسکن این است که اولا این وام بخش قابل قبولی از هزینه خرید یک واحد مسکونی را پوشش دهد. از سویی دیگر پرداخت اقساط آن در استطاعت متقاضیان مسکن باشد. اما این وام در هر دو ویژگی دچار نقصان است. از سویی دیگر هزینه های دریافت وام نیز بالا است. بر اساس آخرین قیمت ها، متاهل های تهرانی برای این اوراق و اخذ وام ۴۸۰ میلیون تومانی باید ۷۹ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان پرداخت کنند.
اواخر شهریور ماه بود که خبر دو برابر شدن سقف وام خرید مسکن در کشور منتشر شد و به دنبال ابلاغ آن به شعب بانک عامل مسکن حدود دو هفته پس از انتشار این خبر، حدود یک و ماه و نیم است که شرایط برای دریافت این وام از سوی متقاضیان خرید خانه فراهم شده است.
با این حال گزارش ها از وضعیت معاملات مسکن تهران حاکی از این است که استقبال از وام مذکور تقریبا در تمام نواحی بازار کم بوده است.  در حالی که سرمای حاکم بر معاملات مسکن در اولین ماه پاییزی در همه نقاط شهر حاکم بود، اما مقایسه وضعیت مناطق به تفکیک نشان می ‌دهد میزان افت معاملات در جنوب شهر به مراتب بیشتر از مناطق نیمه شمالی شهر  بوده است.

   کاهش خرید وفروش مسکن
کارشناسان معتقدند این آمار نشان می‌دهد افزایش سقف وام مسکن بر خلاف تصور سیاستگذاران، حتی در نواحی ارزان‌قیمت بازار مسکن نیز منشأ اثر نبوده و منجر به تحرک بیشتر متقاضیان خرید در بازار نشده است.
در مناطق متوسط شهر که علاوه بر خرید مصرفی، خریدهایی با هدف سرمایه‌گذاری در بازار مسکن صورت می‌گیرد نیز معاملات با وجود ابلاغ وام جدید مسکن، 35 درصد نسبت به شهریور افت داشته است و این وضعیت به افت میانگین قیمت مسکن منجر شده است. روز گذشته رییس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش 10 تا 12 درصدی قیمتها در مرکز و جنوب تهران خبر داد که این امر در پی تشدید رکود در بازار مسکن صورت گرفته است.
افت معاملات مسکن در همه نواحی بازار اعم از لوکس، مصرفی و ارزان‌قیمت حکایت از آن دارد که وام مذکور برای متقاضیان هیچ‌ یک از این سه گروه قیمتی واحدهای مسکونی نقش محرک را نداشته و خریداران اقبالی به آن نشان نداده‌اند.
   علت عدم استقبال از وام جدید
مهمترین دلیل عدم استقبال از وام مسکن پوشش دهی کم آن است. متوسط قیمت مسکن در تهران بیش از 32 میلیون تومان است و در این شرایط برای خرید 50 متر خانه یک میلیارد و 600 میلیون هزینه باید کرد. این در شرایطی است که مبلغ وام کمتر از 15 متر خانه را پوشش می دهد.
از سویی دیگر ویژگی وام مسکن مناسب این است که پرداخت اقساط آن در استطاعت متقاضیان باشد. این در شرایطی است که قسط وام  480 میلیون تومانی 8 میلیون و 600 هزار تومان است. این امر فارغ از  سود ۶۰۰میلیون تومانی این تسهیلات است.
همچنین افزایش اخیر قیمت اوراق نیز مزید بر کاهش استقبال از  وام 480 میلیون تومانی شده است.  بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق تسهیلات مسکن در فروردین و اردیبهشت سال گذشته ۸۱ هزار و ۸۰۰  و هر برگ از این اوراق در خرداد سال گذشته نیز ۸۲ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت دارند.
هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر و شهریورماه سال گذشته با قیمت ۸۱ هزار و ۸۰۰ و در مردادماه نیز با قیمت ۸۲ هزار و ۳۰۰ تومان داد و ستد شد.
همچنین این اوراق در ماه مهر سال ۱۳۹۹ معادل ۸۲ هزار و ۳۰۰ و در ماه های آبان و آذر همان سال نیز ۸۱ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت خوردند. همچنین اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن و اسفند سال گذشته با قیمت ۸۲ هزار تومان معامله می‌شود.
همچنین این اوراق در فروردین و اردیبهشت و خرداد سال ۱۴۰۰ به ترتیب با قیمت ۸۲ هزار و ۱۰۰ تومان، ۸۲ هزار تومان در خردادماه سال جاری نیز با قیمت ۷۸ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شود.
قیمت این اوراق در تیر ماه با قیمت ۸۲ هزار و ۱۰۰ تومان و در مرداد و شهریورماه نیز با قیمت ۸۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می شود.
اوراق تسهیلات مسکن در مهرماه ۸۲ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس قیمت مهر ماه نوشته شده است.
بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود.
لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۸۲ هزار و ۶۰۰ تومانی، ۳۳ میلیون و ۴۰هزار تومان می‌شود.
همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۳ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۴۴ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان می‌رسد.
زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون توان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۶۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۳ میلیون و۲۱۶ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۷۹ میلیون و ۲۹۶هزار تومان پرداخت کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.