کد خبر : 24737
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۲۵

طرح محدودیت کرونایی تردد بین استانی اجرایی شد

پیش‌دستی پلیس برای ممنوعیت سفرهای آخر هفته

پیش‌دستی پلیس برای ممنوعیت سفرهای آخر هفته
پیش‌دستی پلیس برای ممنوعیت سفرهای آخر هفته
اگرچه مقرر شده بود تا از بتدای آذرماه تدابیر ویژه که ستاد ملی مقابله با کرونا آنها را به تصویب رسانده بود اجرایی شود، اما به دلایل مختلف در روند اجرای برخی از این تدابیر تسریع شد که مصداق بارز آن اجرای منع تردد بین استانی به خصوص از مراکز استان‌ها است، آنچه که می‌توان از آن به‌عنوان پیش دستی پلیس برای ممانعت از سفرهای آخر هفته یاد کرد.
 آغاز استقرارپلیس در مبادی استانی
محدودیت‌های جدید و صف آرایی دوباره مردم و متولیان حوزه بهداشت و درمان در مقابله با کرونا ویروس جدید در شرایطی از امروز به شکل جدی‌تری اجرایی می‌شود که این ویروس منحوس همچنان در تلاش است تا هر روز بیشتر از روز قبل قربانی بگیرد. آنچه که شاید موجب شده تا به‌رغم اینکه پیش‌تر گفته شده بود تدابیر جدید ضد بیماری کووید۱۹ به ویژه محدودیت‌های بین شهری واستانی از ابتدای آذرماه عملیاتی می‌شود اما پلیس پیش دستی کند و از آغاز اجرایی شدن منع تردد بین استانی از ساعت ۱۰ امروز خبر دهد، آنچه که به طور حتم دلیلش ممانعت از سفر عده‌ای از افراد بوده که با عادی انگاری کرونا شاید هم بی توجهی به حقوق سایر هموطنان خود در سودای سفر آخر هفته با توجه به تعطیلی‌های عنوان شده بودند و به این ترتیب اگر تعداد این سفرها به صفر نرسد هم به احتمال زیاد به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. براین اساس سردار تیمور حسینی، جانشین رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد که از ۱۰ صبح امروز پلیس راهور در مبادی ورودی و خروجی استان‌ها مستقر خواهد شد و اجازه خروج خودروهای بومی و ورود خودروهای غیربومی را نخواهد داد، راهکاری برای جلوگیری از سفرهای بی موقع و خطرساز که تا ساعت ۲۴ جمعه به‌عبارتی۳۰ آبان ادامه خواهد داشت.
 شرط مهم برای سفرهای ریلی و هوایی
این در حالی بوده که وی به این موضوع نیز اشاره کرده است که محدودیت‌های پلیس راهور دو بخش اجرایی می‌شود و علاوه بر آنچه اعلام شده مرحله بعدی نیز از ابتدای هفته پیش رو شروع خواهد شد. مواردی که به‌نظر می‌رسد مربوط به ترددهای بین شهری باشد که اواخر وقت سه‌شنبه گذشته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از آن خبر داده بود. از سوی دیگر سفرهای ریلی، هوایی و اتوبوسی هم طبق توافق وزارت بهداشت و وزارت راه صورت خواهد گرفت، به این ترتیب که تمام افرادی که سوار ناوگان حمل و نقلی می‌شوند، باید ابتدا از جهت ابتلا به بیماری کووید۱۹ کنترل شوند و اگر سلامت آنها مورد تایید بود، می‌توانند از این وسایل نقلیه استفاده کنند؛ البته این سفرها هم با درنظر گرفتن شرایط خاص خود در هر بخش و رعایت پروتکل‌ها انجام خواهد شد. البته برای عمل کردن شهروندان به موارد عنوان شده الزامات و ضمانت‌های اجرایی در قاب جرایم در نظر گرفته شده است، اینکه اگر کسی به هر نحوی از شهر خود خارج شد، در صورتی که در جاده بوده و از شهر با وضعیت قرمز خارج شده باشد، یک میلیون تومان و اگر از شهر با وضعیت غیر قرمز خارج شود
۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

 دورهمی‌های خانوادگی عامل ۵۱درصد انتشار کرونا
به این ترتیب به نظر می‌رسد با توجه به جولان بی‌سابقه کرونا در کشور این راهکار که البته پیش ازاین در نوروز ۹۹ نیز اجرایی شد بتواند درصد زیادی از مواجهه افراد با یکدیگر و انتقال ناخواسته کرونا ویروس جدید بکاهد، این در حالی بوده که نباید از یاد برد که خانواده‌ها تعطیلی‌های اعمال شده را نباید مجالی برای درهمی‌های خود بدانند، به ویژه اینکه طبق اظهارات ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت مهمانی‌های خانوادگی عامل ۵۱درصد انتشار کرونا در کشور بوده است، بحثی که شاید دلیل عمده  درنظر گرفتن محدودیت در تردد از ساعت ۹ شب تا چهار صبح بوده است، تا در گام نخست از تعداد بیماران، همچنین ورودی بیمارستان‌ها کاسته شود، آنچه که اثر مستقیمی بر کاهش آمارهای فوت ناشی از بیماری کووید۱۹ نیز خواهد داشت.

 مهمترین اماکن ابتلا به کووید۱۹
در این مجال اشاره به این موضوع نیز ضرورت دارد که  حمل و نقل عمومی و مراکز خرید مهمترین اماکن ابتلا به کرونا در کلانشهرها از جمله تهران است، موضوعی که نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران هم از آن سخن گفته است، براین اساس تدابیر ویژه‌ای از جمله تعطیلی مراکز خرید و تعیین ساعت برای استفاده از حمل و نقل عمومی درون شهری در نظر گرفته شده است.البته برای ساماندهی بهینه ترددها و تامین نیاز به جابجایی افراد توسط وسایل حمل و نقل عمومی همچنین کاهش دلنگرانی‌های ایجاد شده در این زمینه اگرچه قبل‌تر طبق اعلام ستاد ملی کرونا ساعت سرویس دهی مترو و اتوبوس تا ساعت ۲۰ کاهش یافته بود، اما طبق اظهارات شهریار افندی‌زاده، مشاور عالی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران  از همان روز کارشناسان حوزه حمل و نقل به بررسی وضعیت کاهش ساعات سرویس دهی پرداختند که متوجه شدیم بین ساعت ۵/۶ تا هفت و نیم عصر شاهد پیک مسافر در این وسایل نقلیه هستیم.

 افزایش ساعات کار مترو و اتوبوسرانی
براین اساس با اعمال محدودیت‌های جدید از روز شنبه در تهران دوباره بنا بر اعلام ستاد کرونا شاهد افزایش ساعات کار مترو و اتوبوسرانی خواهیم بود، گفت: بر این اساس از اول آذرماه همزمان با اعمال محدودیت‌ها ساعت سرویس دهی تمامی خطوط مترو و اتوبوس تا ساعت ۲۲ خواهد بود. یعنی آخرین اعزام از تمامی ایستگاه‌ها ساعت ۲۲ خواهد بود، ضمن اینکه طبق اظهارات حریرچی تاکسی و خودروهای عمومی هم بر اساس مجوز راهنمایی رانندگی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

فاویپیراویر و رمدسیویر بیمه شدند
وزیر بهداشت در نامه‌ای اعلام کرد: داروهای فاویپیراویر و رمدسیویر در لیست داروهای تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. سعید نمکی در این نامه با بیان این مطلب که داروی‌های عنوان شده برای درمان مبتلایان براساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت تحت پوشش بیمه پایه قرار گرفته است، یادآوری کرد: داروهای مذکور به لیست سایر دارو‌های تحت پوشش بیمه‌ای درمان کووید۱۹ منطبق با دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت اضافه شده است و در این راستا مصوبه مذکور به تمامی واحد‌های تابعه برای اجرا ابلاغ می‌شود.

ایران جزو ۵ تولیدکننده کیت تشخیص سریع
رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه ایران جزو پنج کشور اول جهان در تولید کیت‌های تشخیص سریع است، گفت:کیت سریع آنتی ژن کرونا با دقت ۸۵ درصدی بوده و قیمت کیت تولید داخل ، ۷۰ درصد قیمت کیت مشابه خارجی است. علیرضا زالی در مراسم رونمایی از کیت تشخیص سریع کرونا با اشاره به اهمیت تشخیص سریع کووید۱۹، تولید کیت‌های تشخیص سریع آنتی ژن کرونا با امکان تشخیص در کمتر از ۲۰ دقیقه را دستاوردی مهم دانست.

۵۶۹۱ نفر در وضعیت شدید بیماری
​​​​​​​سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۳۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۷۹ نفر از آنها بستری شدند و به این ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷۸۸ هزار و
۴۷۳ نفر رسید. سیما سادات لاری بیان کرد: متاسفانه در باز زمانی ۲۴ ساعته، ۴۸۲ بیمار جان خود را از دست داده اند و تعداد کل فوت شدگان ناشی از کرونا ۴۲ هزار و ۴۶۱ نفر شد. وی همچنین ادامه داد: خوشبختانه تا کنون ۵۷۰ هزار و ۷۷۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. البته۵۶۹۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. لاری افزود: استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد هستند.

الهام صادقی
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.