کد خبر : 24898
تاریخ انتشار : شنبه 1 آذر 1399 - 9:59

کارنامه بازارها در دومین ماه پاییز

کارنامه بازارها در دومین ماه پاییز
کارنامه بازارها در دومین ماه پاییز
آبان از حیث روند بازارها دو رو داشت؛ یک روی تغییر روند بورس و بهبود آن در آخرین هفته این ماه و روی دیگر، کاهش قیمت ها در بازارهای ارز، سکه، خودرو، مسکن و موبایل. در این ماه بازدهی دلار به منفی ۲۰ درصد و بازدهی سکه به منفی ۲۵ درصد رسید. همچنین با توجه به کاهش نرخ دلار و افزایش واردات گوشی، در بازار موبایل نیز شاهد افت متوسط ۱۰ درصدی قیمت ها بودیم. در بازار خودرو و مسکن نیز در این ماه با توجه به کاهش انتظارات تورمی و افت نرخ دلار شاهد عقب نشینی فروشندگان و دست برتر خریداران در این بازارها بودیم. البته فضای غالب در این ماه فضای رکود معاملاتی بود.
با توجه به اهمیت نرخ ارز در بازارها، کاهش قیمت دلار در این ماه توانست انتظارات تورمی را کاهش و در پی آن بازدهی بازارهای مختلف را منفی کند.

 بهبود وضعیت بورس و پیش بینی رشد
کاهش قیمت دلار از دو جهت تاثیرات متفاوتی بر بازار سرمایه دارد. از یک سو کاهش سودآوری شرکت های صادرات محور و از سوی دیگر خروج نقدینگی از بازار ارز به سرمایه.  از این رو با تشدید افت قیمت ارز در نیمه دوم آبان ماه، شاهد نگرانی بازار از این مساله و روند منفی بورس بودیم؛ روندی که البته  از ۱۹ مرداد ماه آغاز شده بود و با کاهش هیجانات ناشی از این مساله در هفته پایانی آبان ماه تغییر یافت و صعودی شد. بر این اساس روز چهارشنبه (۲۸ آبان ماه) شاخص بورس به عدد یک میلیون و ۳۴۵ هزار واحد رسید.
کارشناسان با توجه به تعطیلی های ناشی از محدودیت های کرونا و تعطیلی بازارهای موازی در این شرایط،  پیش بینی می کنند شاهد روند صعودی شاخص در این وضعیت باشیم.
علی خسروشاهی، یکی از کارشناسان بازار سرمایه در این خصوص گفت: «به نظرم چون این تعطیلی کوتاه‌مدت است و نمی‌توان سوداگری در بازارهای موازی را به طور کامل تعطیل کرد پس تاثیر این تعطیلی زیاد نخواهد بود و احتمالا شاخص به طور ملایم تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رشد می‌کند.»
ایمان رئیسی، یکی دیگر از کارشناس بازار سرمایه نیز گفت: «فروردین که بازارهای موازی تعطیل شد، بازار سهام رشد کرد. اما جدیدا بازارگردان‌ها نیز به بازار سهام اضافه شدند و به نظر نمی‌رسد احتمال رشد شارپی خیلی زیاد باشد و نهایتا تا یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد رشد داشته باشیم و بعد از آن باید اتفاق و سیگنالی برای صعود بازار پیدا شود که این رشد ادامه یاید.»بهزاد صمدی،   تحلیلگر بازار سرمایه نیز گفت: «احتمال شاخص در محدوده یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۴۴۰ هزار واحد رشد کرده و بعد  اصلاح جزئی داشته باشد اما به طور کلی شاخص در ماه‌های آینده وارد کانال یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد خواهد شد که عرضه و تقاضا مشخص می‌کند این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد.»
وی ادامه داد: «از سوی دیگر هفته آینده گزارش تولید و فروش شرکت‌ها منتشر می‌شود که تحرک خوبی در بازار ایجاد خواهد کرد. سودهای محقق شده  ۹ ماه شرکت‌ها خوب است و همین موضوع عامل دیگری است که شاخص به حرکت صعودی خود ادامه دهد.»

 آرامش در بازار ارز و ریزش قیمت سکه
قیمت دلار و سکه از هفته های ابتدایی آبان ماه تمایل به کاهش داشت. دلیل این مساله نگرانی از خبرهای بین الملل و وقایع سیاسی در آن بود. این موضوع منجر به بازدهی منفی در این بازارها شد تا جاییکه قیمت دلار از حدود ۳۲ هزار تومان به ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت سکه از ۱۶ میلیون تومان به کانال ۱۱ میلیون تومان ریزش داشت و حباب آن به ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافت.
این البته در شرایطی است که صحبت هایی از کاهش نرخ دلار به ۲۰ هزار تومان نیز به میان آمده بود. رییس کل بانک مرکزی بر افزایش عرضه ارز در بازار و قرار گفتن نرخ دلار در قیمت تعادلی تاکید کرده و البته به این موضوع نیز اشاره کرده که بانک مرکزی این روند را به صورت تدریجی دنبال می کند.
عبدالناصر همتی،همچنین دوشنبه هفته گذشته در نشست معاون اول رئیس جمهوری با مدیران ارشد شبکه بانکی گفت: «پیش‌بینی می‌شود شاخص های اقتصادی در آبان ماه نسبت به ماه قبل بهبود داشته باشد و خوشبختانه نرخ ارز در روزهای گذشته کاهنده بوده و با توجه به انتظارات مثبت ایجاد شده در خصوص رشد اقتصادی، این روند با ثبات تداوم خواهد داشت و تعادل و آرامش در بازار برقرار خواهد بود.»
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز روند قیمت ها را کاهشی ارزیابی کرده و گفت: «با توجه به ادامه کاهش قیمت طلای جهانی در طول دو هفته اخیر و به‌ویژه کاهش چشمگیر آن در هفته گذشته و کنترل بازار ارز در داخل، روند نزولی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا دیده می‌شود و بازار از اوج قیمتی خود فاصله گرفته و به تعادل رسیده است.»
نادر بذرافشان ضمن اشاره به روند کاهشی قیمت‌ها در بازار جهانی طلا طی دو هفته اخیر، اظهار کرد: «باتوجه به اتفاقات سیاسی آمریکا و همچنین تلاش دنیا برای کشف واکسن کرونا و نزدیک شدن به آن، روند نزولی قیمت اونس جهانی تقریبا از دو هفته پیش آغاز شده و در هفته‌ای که گذشت، چشمگیرتر نیز شد؛ به‌گونه‌ای که در هفته اخیر حدود ۲۴ دلار در هر اونس جهانی کاهش یافت و کاهش خود را در طول دو هفته گذشته به میانگین ۸۵ دلار رسانده است که بازار همه دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. در بازار داخلی ایران نیز این تاثیرپذیری مستثنی نبوده و سبب کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا شده است.»
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: همچنین کنترل بازار ارز و ممنوعیت معاملات سفته‌بازها و معاملات کاغذی نیز در روند نزولی قیمت سکه و طلا تاثیرگذار بوده است. علاوه‌ بر این تقاضا برای خرید سکه و مصنوعات طلا نیز به شدت پایین آمده و بر بازارهای داخلی سکه و طلا تاثیر گذاشته است و احتمالا در هفته‌های آتی نیز این روند کاهشی، ادامه‌دار خواهد بود.

 افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت موبایل
با تداوم تثبیت قیمت ارز در کانال‌هایی پایین‌تر از ماه‌های قبل و کاهش قابل توجه تقاضا در بازار موبایل، در آبان ماه شاهد افت محسوس قیمت‌ها بودیم. بر این اساس قیمت‌های تبلت، موبایل و لپ‌تاپ بین ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کرد. طی ۶ ماه نخست امسال حدود ۸ میلیون تلفن همراه وارد کشور شده و موبایل با رشدی ۱۱۳ درصدی دومین کالای وارداتی کشور بوده است. در صورت تداوم آرامش در بازار ارز، فعالان این بازار پیش بینی می کنند روند کاهشی قیمت ها ادامه یابد.

 کاهش روزانه  قیمت خودرو
در دومین ماه از پاییز، قیمت خودروهای داخلی و خارجی با کاهش قابل توجه همراه بود. این کاهش قیمت ها در خودروهای وارداتی با شدت بیشتری همراه بود تا جایی که در برخی از مدل ها افت بیش از یک میلیارد تومانی گزارش شد.
نگاهی به قیمت اعلامی فروشندگان در هفته پایانی آبان ماه نشان می دهد که کاهش قیمت خودرو روزانه میلیونی بوده است. این نوع کاهش تدریجی و غیر هیجانی بیش از ریزش های روزانه به سود پایدار ماندن روند کاهشی قیمت خودرو است. این وضعیت منجر به افزایش عرضه و البته افزایش انتظار خریداران برای افت بیشتر شد.
در این ماه قیمت سمند ال ایکس در یک هفته اخیر از ۲۰۰ میلیون تومان به ۱۸۵ میلیون تومان رسید و یا قیمت پژو ۴۰۵ جی ال ایکس از ۲۰۲ میلیون تومان به ۱۸۶ میلیون تومان رسید و این تازه قیمت هایی است که از سوی فروشندگان اعلام می شود. گزارش ها نشان می دهد قیمت خودروهایی که به معامله رسیده اند پایین تر از قیمت های پیشنهاد شده بوده است.

افت نسبی قیمت ها در بازار مسکن
در بازار مسکن نیز همانند بازار خودرو شاهد افزایش عرضه و به نوعی عقب نشینی فروشندگان از قیمت هایی ابتدایی بودیم. هر چند این روند طبق انتظارات پیش نرفت و بازار مسکن مسیر طبیعی خود را پیمود. کارشناسان معتقدند با توجه به کمبود عرضه و همچنین افزایش نرخ مصالح ساختمانی بازار مسکن افت چندانی را تجربه نخواهد کرد. البته این در شرایطی است که سکانداران وزارت راه و مسکن کاهش قیمت ها در بازار مسکن را پیش بینی کرده اند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.