کد خبر : 13389
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 8 بهمن 1398 - 11:08

مهدی دادفر،دبیر انجمن واردکنندگان خودرو :

واردات خودرو شعار انتخاباتی نمایندگان مجلس

واردات خودرو شعار انتخاباتی نمایندگان مجلس
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر این که اگر نمایندگان مجلس به دنبال آزادسازی واردات خودرو هستند چرا نسبت به اصلاح بودجه در این زمینه رای ندادند، این اظهارات تنها یک تبلیغ انتخاباتی است و از امروز اظهارات نمایندگان به واقعیت نزدیک نیست و تنها یک شو تبلیغاتی است.

تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص آزادسازی واردات خودرو و تغییر کشورهای هدف در حالیست که با وجود پرداخت ارز تخصیصی خودروهای دپویی در گمرکات در سال های گذشته همچنان به بهانه عدم تخصیص ارز به واردات، از ترخیص این خودروها ممانعت به عمل می آید.

در چنین شرایطی عبدالله رضیان، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس به تازگی در اظهارنظری برضرورت انعقاد قرارداد با چین با هدف واردات خودرو تاکید و اعلام کرده ، در شرایط کنونی که واردات خودرو ممنوع شده باید مکانیسمی جایگزین برای پاسخ به تقاضای بازار پیش‌بینی شود.

به اعتقاد وی این مکانیسم می تواند انعقاد قرارداد با کشورهایی مانند چین برای تامین خودروی موردنیاز باشد زیرا در دوره‌ای که واردات آزاد بود بخشی از نیاز بازار از طریق خودروهای وارداتی تامین می شد در نتیجه عطش بازار کاهش می یافت.

 

به اعتقاد رضیان، اگرچه برخی مسئولان با واردات خودرو از طریق ارز منشا خارجی مخالف هستند اما به نظر می رسد این راهکار بتواند تا حدودی نیاز بازار را تامین کرده و از افزایش روزانه قیمت خودرو جلوگیری کند.

 

این اظهارات دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر این که اگر نمایندگان مجلس به دنبال آزادسازی واردات خودرو هستند چرا نسبت به اصلاح بودجه در این زمینه رای ندادند، می افزاید: این اظهارات تنها یک تبلیغ انتخاباتی است و از امروز اظهارات نمایندگان به واقعیت نزدیک نیست و تنها یک شو تبلیغاتی است

در حالی از سوی این نماینده مجلس اعلام می شود که واردات خودرو از هر کشوری منوط به خروج ارز است و کشور واردکننده چندان تفاوتی در موضوع ایجاد نمی کند. ضمن آن که اگر قرار است ارزی از کشور خارج شود بهتر آن که این ارز به ترخیص خودروهای دپویی در گمرکات اختصاص یابد هرچند که به گفته واردکنندگان خودرو ارز بخش زیادی از این خودروها پرداخت شده است.

 

حال در این شرایط این پرسش مطرح می شود که واردات خودرو از چین چه تفاوتی با سایر کشورها خواهد داشت؟

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گو با پایگاه خبری خودروکار در این خصوص می گوید: اگر رییس کل بانک مرکزی با ترخیص این خودروها از گمرک که ارز بسیاری از آن ها نیز پرداخت شده موافقت کند بازار تا اندازه زیادی به ساماندهی می رسد و نیازی به قرارداد با چینی ها برای واردات دوباره نیست.

وی می افزاید: آن زمان که مجلس باید در خصوص دپوی خودروها در گمرک عکس العمل نشان می داد و از حقوق مردم نجیب که زیر فشارهای وارده در حال له شدن هستند، دفاع می کرد به وظیفه خود عمل نکرد.

 

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به فرمول تعیین قیمت بر اساس حاشیه بازار و ۵ درصد پایین تر از قیمت بازار تصریح می کند: این امر باعث شد تا قیمت ها به صورت افسارگسیخته افزایش یابد و فاصله قیمت کارخانه و بازار به ۲۵ تا ۴۵ میلیون تومان برسد با چنین وضعیتی چگونه واردات خودرو از چین می تواند بازار را به تعادل برساند.

 

دادفر ادامه می دهد: در شرایطی که واردکنندگان به دلیل واردات اختلاف قیمت خودروی داخلی با بازار را ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان اعلام می کند و می افزاید: با هدف حمایت از تولید داخلی نسبت به توقف واردات اقدام شد و حال آزادسازی واردات خودرو به عنوان یک شعار انتخاباتی مورد تاکید قرار گرفته است.

خودرو به انواع اقدامات اتهام شدند و پرونده های قضایی برای آن ها تشکیل شد بی کفایتی مسئولان دولتی به گردن واردکننده ها افتاد و هم اکنون در تلاش برای آزادسازی واردات خودرو هستند.

وی با اشاره به اختلاف قیمت خودروی داخلی با بازار را ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان اعلام می کند و می افزاید: با هدف حمایت از تولید داخلی نسبت به توقف واردات اقدام شد و حال آزادسازی واردات خودرو به عنوان یک شعار انتخاباتی مورد تاکید قرار گرفته است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید بر این که اگر نمایندگان مجلس به دنبال آزادسازی واردات خودرو هستند چرا نسبت به اصلاح بودجه در این زمینه رای ندادند، می افزاید: این اظهارات تنها یک تبلیغ انتخاباتی است و از امروز اظهارات نمایندگان به واقعیت نزدیک نیست و تنها یک شو تبلیغاتی است.

دادفر در ادامه در خصوص آخرین وضعیت خودروهای ترخیصی از گمرکات نیز می گوید: بر اساس اظهارات رییس کل بانک مرکزی ارزی برای ترخیص خودروها از گمرک وجود ندارد این در حالیست که ارز این خودروها پرداخت شده و به نظر می رسد با انجام یک کار مهندسی در حال نزدیک کردن ارز۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی هستند به طوری که به غیر ازعوارض وتعرفه، تسویه ارز با بانک نیز بر اساس ارز سنایی انجام شده و عوارض خروجی و مالیات بر اساس ارز نیمایی دریافت می شود. بر این اساس مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و سنا پرداخت می شود اما مابقی هزینه ها بر اساس ارز نیمایی دریافت خواهد شد که به زودی باید در انتظار اعلام رسمی آن باشیم. خودروکار

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.