کد خبر : 23734
تاریخ انتشار : شنبه 10 آبان 1399 - 18:52

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران اعلام كرد:

برنامه‌ریزی جدید برای راه اندازی ۲ هزار واحد صنعتی غیرفعال تا پایان سال

برنامه‌ریزی جدید برای راه اندازی ۲ هزار واحد صنعتی غیرفعال تا پایان سال
تداوم كاهش روند غيرفعال شدن و افزايش بازفعالي واحدهاي توليدي كشور

اصغر مصاحب از برنامه‌ریزی جدید برای راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت: پیش از این مقرر بود که تا پایان سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵۰۰ واحد صنعتی غیرفعال به چرخه تولید بازگردند که در راستای اهداف جهش تولید و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در بخش صنعت، این تعداد افزایش یافت.

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از برنامه‌ریزی جدید برای راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت: پیش از این مقرر بود که تا پایان سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵۰۰ واحد صنعتی غیرفعال به چرخه تولید بازگردند که در راستای اهداف جهش تولید و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در بخش صنعت، این تعداد افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، اصغر مصاحب با بیان این‌که ‌جلوگیری از غیرفعال شدن واحدهای صنعتی فعال، از دیگر برنامه‌های اصلی این سازمان است، افزود: رصد واحدهای صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سطح کلان و ساختاری نشان می‌دهد که می‌توان علت عمده غیرفعال شدن آن‌ها را در چهار گروه “تأمین نقدینگی”، “تأمین مواد اولیه”، “تأمین ماشین آلات” و “فقدان بازار” دسته بندی نمود.

وی اضافه کرد: در راستای تحقق این اهداف، اقدامات بسیار گسترده‌ای در قالب توانمند سازی واحدهای صنعتی صورت پذیرفته است که از آن جمله می‌توان به خدمات ارائه شده در کلینیک‌های کسب و کار،‌ تقویت شبکه سازی در کسب و کارهای کوچک و متوسط و پیوند آن‌ها با صنایع بزرگ در قالب برنامه‏های توسعه خوشه‌های کسب و کار و نظام مبادلات پیمانکاری فرعی،‌ ارتقاء دانش و مهارت شاغلان واحدهای صنعتی، حمایت از حضور و پذیرش SMEها در فرابورس، حمایت از تولید محتوا برای بازاریابی در سامانه فروش محصولات، توسعه بازار در قالب حضور در نمایشگاه‌های مختلف و … اشاره نمود.

بنا به گفته عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، نتایج اجرای طرح‌های حمایتی از صنایع کوچک و متوسط را می‌توان در کاهش ۵٫۲ درصدی روند غیرفعال شدن واحدهای تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی طی یک سال گذشته، کاهش ۱٫۷ درصدی طی شش ماه و افزایش ۵۴ درصدی نرخ رشد واحدهای مجدد راه اندازی شده طی هفت ماهه سال جاری در مقایسه با هفت ماهه سال گذشته به وضوح مشاهده نمود.

مصاحب تعداد واحدهای راه اندازی مجدد تا پایان مهر سال جاری را ۸۱۹ واحد صنعتی اعلام کرد که در نتیجه آن، برای ۱۴ هزار و ۴۵۸ نفر با میزان سرمایه گذاری ۲۶ هزار و ۷۴۳ میلیارد ریال، معادل میزان سرانه اشتغال ۱۸ نفر و سرمایه گذاری ۳۳ میلیارد ریال شغل ایجاد شده است.

وی استفاده از خدمات ارائه شده در کلینیک‌های کسب و کار در جهت عارضه یابی دقیق و کارشناسانه واحدهای صنعتی را بهترین گزینه پیشنهادی برای صاحبان صنایع به منظور افزایش بهره وری، ارتقاء ظرفیت تولید و یا راه اندازی مجدد کسب و کارهای راکد عنوان کرد.

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عوامل تأثیرگذار در جلوگیری از غیرفعال شدن واحدهای صنعتی فعال نیز اشاره و بیان کرد: افزایش تجربه و مهارت آموزی کارکنان، کسب منابع مالی بیشتر، سرشکن شدن هزینه‌های بازاریابی در بازارهای وسیع‌تر و بهبود فنآوری می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های ثابت واحدهای تولیدی، افزایش صرفه ناشی از مقیاس و رشد بسیاری از صنایع شود.

مصاحب ادامه داد: اصل اساسی در شاخص “صرفه ناشی از مقیاس”، بهره‌ وری، فنآوری و تخصص است که در کلینیک‏های کسب و کار با جزئیات کامل بررسی خواهد شد. بنابراین در کنار هدایت به سمت مسیر صحیح تولید، واحدهای صنعتی می‌توانند از حمایت‌های مالی انجام این پروژه‌ها تا ۸۰ درصد بهره‌ مند شوند.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۲۸ کلینیک کسب و کار راه اندازی شده در کشور در ده گروه عارضه یابی، ‌فنآوری اطلاعات،‌ زیرساخت، ‌تأمین ورودی و مواد اولیه، ‌بازاریابی و بازرگانی، توسعه محصول و فنآوری،‌ توسعه نظام مدیریت حقوقی و سیاستگذاری، امور مالی، بیمه‌ای و مالیاتی به ارائه خدمات به منظور عارضه یابی، ارتقاء و افزایش بهره وری، کاهش هزینه‌های تمام شده و همچنین آماده سازی بنگاه‌ها در جهت حرکت به سمت انقلاب صنعتی چهارم می‌پردازند.

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان ابراز امیداوری کرد با نهادینه شدن فرآیند انجام عارضه یابی کلینیکی که منتج به ایجاد تغییر و تحول به‌موقع و بهبود کسب و کار در راستای ارتقاء بهره وری و رقابت ‌پذیری خواهد شد، بتوان به‌صورت چشمگیری از غیرفعال شدن واحدهای صنعتی در کشور جلوگیری نمود.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۱ شهرک و ۳۲۲ ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۷۷ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فنآوری، ۳۷ مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فنآوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۸۷ هزار و ۸۶۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۶ هزار و ۴۱۳ واحد صنعتی و سه هزار و ۵۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۳۵ هزار و ۵۵۷ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.