کد خبر : 24154
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 20 آبان 1399 - 9:29

چانه زنی برای تعطیلی 2 هفته ای در کشور ادامه دارد

روند هولناک ابتلا و فوت ناشی از کرونا

روند هولناک ابتلا و فوت ناشی از کرونا
روند هولناک ابتلا و فوت ناشی از کرونا
آمارهای روز گذشته در زمینه ابتلا و فوت ناشی از بیماری کووید۱۹ نشان داد تدابیر اجرایی شده در زمینه مقابله با این بیماری تاکنون آنگونه گه باید و شاید اثرگذار نبوده و باید برنامه‌ریزی‎های جدی‌تری در این زمینه شود، یکی از این موارد پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای در کشور به ویژه پایتخت است که البته چانه‌زنی‌ها بر سرآن ادامه دارد.
 در خواست روسای  دانشگاه‌های علوم پزشکی
ابتلای بیش از ۱۰ هزار مبتلا به بیماری کووید۱۹ در کشور آن هم در فاصله زمانی ظهریکشنبه تا ظهر روزگذشته همچنین آمار قابل توجه فوت شدگان ناشی از این بیماری نشان می‌دهد، باید هرچه زودتر پیش از اینکه شیب صعودی آمارها بیش از این شود، تدبیر و راهکار ویژه‌ای برای مقابله با کرونا ویروس جدید اندیشید.شرایطی که اکنون موجب بروز چالش‌هایی در خصوص اعمال محدودیت‌های بیشتر همچنین پافشاری برخی از مسئولان حوزه سلامت بر اعلام تعطیلی دو هفته‌ای در کشور یا در مقیاس کوچک‌تر در تهران شده است. به طور مثال روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار پیگیری تعطیلی حداقل دوهفته‌ای سراسری شده‌اند، نظارت همه جانبه و پیشگیری از به‌وجود آمدن شرایط هولناک در زمستان پیش رو موضوعی بوده که بر آن تاکید کرده‌اند.

 ضرورت در نظر گرفتن فاز موقت تعطیلی
البته این پیشنهادی نیست که تنها از سوی  روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شده باشد، بلکه دیگر افراد از جمله اعضای شورای شهر تهران، همچنین نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران هم از آن سخن گفته است.راهکاری که از نظر این افراد می‌تواند تا حد زیادی زنجیره انتقال بیماری را کنترل کند تا متولیان امر بتوانند برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری در این زمینه داشته باشند. این در حالی است که به گفته توکلی برای انجام برنامه‌ریزی‌های بعدی و اینکه بتوانیم در حوزه بهداشت با تمرکز بر قرارگاه وزارت کشور و اقدامات منسجمی که برای افزایش تست‌ها صورت گرفته است، موفق عمل کنیم، باید یک فاز موقت تعطیلی دو هفته‌ای در تهران را داشته باشیم تا موج بیماری اندکی کنترل شود و بتوانیم وارد برنامه‌ریزی شویم.

 چانه‌زنی‌ها ادامه دارد
با این وجود اما تعطیلی تهران همچنین سایر شهرها به نظر می‌رسد مخالفان جدی نیز دارد که رویکرد آنها به مسائل اقتصادی و معیشتی به عبارتی درآمد شاغلان در مشاغل مختلف بازمی‌گردد، زیرا با توجه به اینکه به دلایل متعدد دولت قادر به حمایت مالی قابل توجه اصناف مختلف نیست، این پیشنهادات با اما و اگرهایی مواجه شده و هنوز نیز به سرانجام قابل قبولی نرسیده است. آن هم در شرایطی که زمزمه‌های مبنی بر موافقت رییس جمهور با تعطیلی دو هفته ای تهران به گوش رسید، اما علی‌رضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در این رابطه با تکذیب این امر عنوان کرد؛ مباحثی که مبنی بر موافقت حجت‌الاسلام حسن روحانی با تعطیلی دو هفته ای تهران و مخالفت انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران با آن مطرح شده بود، به هیچ وجه صحت ندارد. ضمن اینکه سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت درباره نظر این وزارتخانه و ستاد ملی کرونا در زمینه پیشنهادات مطرح شده مبنی بر تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت بیان کرده که در حال حاضر تصمیمی در زمینه تعطیلی دو هفته‌ای تهران از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته نشده است. با این وجود وی این را هم گفته است که در نشست اخیر روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با وزیر بهداشت، موضوع تعطیلی دو هفته‌ای از طرف روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شده است، ولی باید توجه کرد که به جز تهران، بسیاری از بیمارستان‌ها در شهرهای بزرگ کشور نیازمند بازیابی توان خود هستند. کادر بهداشت و درمان پس از گذشت بیش از هشت ماه از مقابله با کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی و ابتلای بسیاری از نیروها به ویروس کرونا حتی شهادت نیروهای ارزشمند نظام سلامت، دچار خستگی شده‌اند. به این ترتیب باید گفت؛ چانه‌زنی‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و به نتیجه رسیدن آن نیز شاید به افزایش بی‌سابقه آمارهای ابتلا و فوت گره خورده باشد.  هرچند که منطق حکم می‌کند هرچه سریع‌تر نه تنها از داغدار شدن خانواده‌ها باید جلوگیری شود، زیرا که خستگی کادر درمان، صرف میلیاردها تومان هزینه مضاعف درمانی و … نیز مواردی است که اتخاذ تصمیم اصولی می‌تواند در این موارد حداقل تا حد زیادی مسمرثمر بوده از اثرات منفی آن بکاهد.به هر حال در این زمینه رییسی مطرح کرده است که در ستاد ملی مقابله با کرونا که با ریاست رییس جمهور برگزار می شود، اگر از سوی کمیته‌ها پیشنهادی داده شود، مطرح و اجماعی درباره نظرات صورت می‌گیرد، سپس درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد. به‌طور قطع اگر ستاد ملی تصمیمی را اتخاذ کرده و ابلاغ شود، لازم الاجرا بوده و کسی نمی تواند آن را اجرایی نکند. براین اساس می‌توان گفت حداقل تاکنون این درخواست به رغم تمامی تاکیداتی که شده است، چندان مدنظر قرار ندارد.

 اعلام تا تکذیب محدودیت تردد در تهران
از سوی دیگر البته درنظر گرفتن محدودیت جدی در سفرهای بین شهری و رفت و آمدهای غیر ضروری درون شهری موضوع دیگری بوده است که مدنظر پیشنهاد دهندگان این تعطیلی‌ها در کشور قرار دارد. به‌عنوان نمونه باید گفت؛ از میان موارد مطرح شده برای کنترل و مقابله بیشتر با کرونا ویروس جدید در نظر گرفتن محدودیت تردد در پایتخت گزینه بعدی است که این روزها مورد بحث و تبادل نظر قرار دارد، این در حالی بوده که اگرچه روز گذشته استاندار تهران بیان کرد؛  پیشنهاد مطرح‌شده درباره منع تردد از ساعت ۲۱ در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح و بررسی شده است که زمان اجرای آن را در اختیار رییس قرارگاه عملیات ستاد کرونا تهران قرار داده شد، بر این اساس محدودیت منع تردد از ۲۴  آبان اعمال خواهد شد و این مصوبه ستاد ملی مبارزه با کروناست، اما بعد از اعلام این خبر باز هم سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا آن را رد کرد، البته رییسی در این زمینه گفت که بحث منع رفت و آمدهای درون شهری توسط خودروهای شخصی موضوعی است که مقرر شده بررسی بیشتری در خصوص آن انجام شود و به همین دلیل این امر در جلسه قرار گاه مجددا مطرح و بررسی خواهد شد.

 غربالگری و تشخیص رایگان در مساجد
وی در توضیح بیشتر هم بیان کرد که هر اقدام و محدودیتی که قرار باشد اعمال شود، باید از جنبه‌های مختلف از جمله اثرگذاری بر کنترل بیماری، قابلیت اجرایی آن و… مورد بررسی قرار گیرد و بعد از جمع بندی نظرات، تصمیم گیری شود. بنابراین اینکه گفته شده از شنبه قرار است این محدودیت اعمال شود، به هیچ وجه فعلا مصوبه ستاد ملی کرونا را ندارد در صورت تصویب نهایی در این زمینه موضوع به اطلاع مردم خواهد رسید. به هر حال در کنار همه اظهار نظرها و اما و اگرها در یک جمع‌بندی کلی باید هرچه سریع‌تر بهترین راهکار برای جلوگیری از پیشرفت کرونا ویروس جدید مدنظر قرار گیرد، براین اساس شاید قرنطینه کامل به مدت دوهفته بتواند در قطع زنجیره کرونا موثر باشد، با وجود این اما اگر این ایده نیز به سرانجام نرسد باید تدابیری اتخاذ شود که میزان رفتارهای خطرساز مانند برگزاری تجمعاتی از قبیل مراسم عزا، عروسی، دورهمی‌های خانوادگی، ازدحام جمعیت در مترو و سایر وسایل حمل و نقل عمومی و … به حداقل برسد، البته اشاره به این موضوع هم ضرورت دارد که محدودیت‌های جدید کرونایی برای صنوف از امروز اجرایی می‌شود و اصناف مختلف تنها تا ساعت ۱۸ اجازه فعالیت خواهند داشت. البته تدابیری دیگری مانند در نظر گرفتن برخی مساجد برای غربالگری و تشخیص رایگان کرونا در تهران نیز در دستورکار قرار دارد، هرچند که نباید از یاد برد اگر این اقدام به درستی و به دور از ازدحام صورت نگیرد خود می‎تواند به چالشی جدید در این زمینه تبدیل شود.
ابتلای ۱۰۴۶۳ بیمار جدید به کووید۱۹
طبق معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۰ هزار و ۴۶۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بازه زمانی ۲۴ساعته اخیر  شناسایی شد که سه هزار و ۵۷۴ نفر از آنها بستری شدند، براین اساس تعداد کل بیماران در کشور به ۶۹۲ هزار و ۹۴۹ نفر رسید، همچنین دربازه زمانی یاد شده ۴۵۸ بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان آمار ۳۸ هزار و ۷۴۹ نفر را به ثبت رساند. علاوه براین طبق اطلاعات وزارت بهداشت ۵۵۶۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند و هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد هستند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.