کد خبر : 24156
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 20 آبان 1399 - 9:33

جشنواره موسیقی نواحی، زیر سایه کرونا

جشنواره موسیقی نواحی، زیر سایه کرونا
جشنواره موسیقی نواحی، زیر سایه کرونا
سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در شرایطی در کرمان در حال برگزاری است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، در رویدادی بی سابقه اجراها بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود.
در برهه‌های تاریخی و بررسی خرده فرهنگ‌های مناطق مختلف کشور، موسیقی ایران دارای جایگاه تأثیرگذاری در زندگی مردم بوده و در این میان موسیقی نواحی در زندگی مردم روستاها ریشه دوانده است به طوریکه از موسیقی نواحی ایران به عنوان یکی از تأثیرگذار ترین موسیقی‌های خاورمیانه یاد می‌شود؛ ایران دارای اقوام مختلف است و هر یک از این خرده فرهنگ‌ها موسیقی خاص خود را دارد، موسیقی نواحی تأثیر گرفته از زندگی روستایی و المان‌های زندگی در روستاهاست و گاه با زندگی مردم گره خورده است که شامل تولد، ازدواج، جشن، عزا و آیین‌ مذهبی و … می‌شود.
در موسیقی نواحی نواهای منتقل شده به اساتیدی که اکثراً در روستاهای دور افتاده زندگی می‌کنند سینه به سینه منتقل شده‌اند و هر یک از نواها و گاه سازهایشان بخشی از گنجینه‌های موسیقی ایران است که حراست و تکریم این صداها و هنرمندان اهمیت قابل توجهی دارد.
در این میان کرمان به عنوان مهد برگزاری موسیقی نواحی ایران سیزدهمین دوره این را با وجود شیوع کرونا اما با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار کرده که البته شکل برگزاری جشنواره تغییر کرده و اجراها بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود واز تعداد اجراها و میهمانان نیز کاسته شده است.

 جشنواره موسیقی امسال، مخاطبان جهانی داشت
احمد صدری دبیر این رویداد موسیقی در خصوص نوع برگزاری آن اظهارکرد:امسال جشنواره از طریق فضای مجازی به خانه مردم آمد و حتی مخاطبان ما در خارج از کشور، جشنواره را دنبال کردند.
وی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران تصریح کرد: به دلیل شرایطی که به واسطه شیوع کرونا ایجاد شد، تمامی فعالیت‌های اجتماعی و هنری آن هم در قالب جشنواره‌ به شکل متفاوتی ظهور و بروز پیدا کرد؛ از این رو جشنواره موسیقی نواحی به شکل محدودی از تمامی اقوام ایرانی دعوت کرد. البته از تمامی اقوام ایرانی نمایندگانی به جشنواره آمدند اما امکان این نبود که تعداد گروه‌های اجرا کننده مانند دوره گذشته باشند.
صدری افزود: در سال‌های گذشته جشنواره با حضور مخاطبان موسیقی نواحی برگزار می‌شد؛ تعداد زیادی از تماشاگران به کنسرت‌ها می‌آمدند و فضای بی نظیری رقم می‌خورد. با توجه به این که اجرا‌ها آنلاین پخش می‌شود، خبری از ارتباط نزدیک مخاطب و هنرمندان، وجود ندارد. طبیعتا با این شرایط کمی از سطح کار‌ها و هیجانات کم شده بود. نزدیکی هنرمند با مخاطب اتمسفری ایجاد می‌کند که در کیفیت کار نیز اثر دارد.
دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ادامه‌داد: درست است که ارتباط نزدیک مخاطب و هنرمند، ممکن نبود، اما با اکران آنلاین اتفاقات ویژه‌ و مهمی در جشنواره امسال رخ داد. امسال جشنواره از طریق فضای مجازی به خانه مردم آمد و تمام مردم ‌توانستند از این جشنواره بهره ببرند. به این ترتیب وسعت فستیوال به پهنای ایران بلکه از آن هم بزرگتر شد، حتی مخاطبان ما در خارج از کشور، جشنواره را دنبال می‌کردند.
وی درباره پوشش جشنواره موسیقی نواحی از طریق شبکه جهانی جام جم اظهار کرد: امسال شبکه جهانی جام جم بخشی از برنامه‌های ما را به صورت زنده پوشش تصویری داد. این برای نخستین بار اتفاق افتاد که یک شبکه سیما جشنواره را مستقیم پخش کرد. علاوه بر این صدای جمهوری اسلامی خیلی پای کار بود. ما دو برنامه ۲۵ دقیقه ای درباره این جشنواره در طول هفته در رادیو فرهنگ با عنوان «نیستان» داشتیم. مصاحبه‌های فراوانی از رادیو پخش می‌شد و البته حضور صدا و سیما در جشنواره‌ها هم باعث رشد و گسترش مخاطبان می‌شود.
صدر درباره کیفیت این دوره از جشنواره موسیقی نواحی بیان کرد: بخش‌های اجرایی جشنواره نواحی، امسال به بهترین شکل فعالیت‌های خود را انجام دادند. کرمان به طور پیوسته چند سالی میزبان جشنواره بوده است و تجربه خوبی برای میزبانی فستیوال دارد.
وی ادامه داد: میزبانی کرمان در دوره‌های بعد، در حیطه اختیارات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. امسال دو استان برای میزبانی اعلام آمادگی کرده بودند، اما استاندار کرمان محکم ایستاد و اعلام کرد که خواهان میزبانی جشنواره است. مدیران معاونت هنری و وزارت ارشاد به این نتیجه رسیدند که امسال هم کرمان میزبان جشنواره باشد. برای سال‌های آینده نیز انتخاب میزبان در اختیار مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران معاونت هنری است.
صدری یادآورشد: نوازندگان جشنواره هنرمندان حرفه‌ای هستند. آن‌ها به موسیقی اقوام ایرانی تسلط دارند؛ بنابراین حاضران در این دوره از جشنواره، صاحب تالیفاتی در زمینه فعالیت هنری هستند. شرکت کنندگان هم به کار خود آگاه بودند، هم به خوبی نوازندگی را می‌دانستند، هم آنچه ما به عنوان علم و عمل می‌شناختیم، در سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی دیده شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.