کد خبر : 24185
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 20 آبان 1399 - 10:52

با هدف دستیابی به ذخایر قابل توجه زیر سطحی کشور

چادر ملو به دنبال دستیابی به  تکنولوژی حفاری های عمیق

چادر ملو به دنبال دستیابی به  تکنولوژی حفاری های عمیق
ضرورت دستیابی به منابع غنی سنگ آهن در عمق بیش از 1000 متری در کویر مرکزی ایران

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با تاکید بر ضرورت دستیابی به منابع غنی سنگ آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری در کویر مرکزی ایران گفت : ایران  در خصوص اکتشاف از رقبای خارجی خود عقب است، امروزه در کشورهای دارای ذخایر معدنی از تکنولوژی های به روز برای دستیابی به ذخایر زیر زمینی بیشترین استفاده را می برند اما در کشور ما هنوز این فناوری ها وجود ندارد در حالیکه برای ما بسیار مهم است که بتوانیم به ذخایر زیر سطحی دسترسی داشته باشیم . در حال حاضر ذخایر قابل توجهی از سنگ آهن در عمق بیش از ۱۰۰۰ متری شناسایی شده  اما بهره برداری از آنها بدون بهره گیری از تجهیزات جدید امکان پذیر نیست .

مهندس ناصر تقی زاده با اشاره به این که، چادرملو مصمم به تهیه تکنولوژی حفاری عمیق با هدف دستیابی به ذخایر قابل توجه زیر سطحی کشور تصریح کرد :  در حوزه اکتشاف باید سرمایه گذاری و تلاش بیشتری کرد، بارها اعلام کردیم در هر کجای ایران اگر  پهنه ای به ما  واگذار شود، آماده انجام عملیات اکتشاف هستیم، البته نه به این معنی که الزاماً مالکیت آنرا داشته باشیم بلکه بصورت مشارکتی هم حاضر به همکاری هستیم .

وی افزود: در حال حاضر کار اکتشاف تفصیلی آنومالی D19  در حال انجام است و انتظار داریم بزودی نتیجه نهایی آن اعلام  شود تا بتوانیم با دریافت پروانه بهره برداری، عملیات باطله  برداری  را آغاز کنیم . از طرفی چند پهنه دیگر در محدوده فعالیت معدن چادرملو شناسایی شده است  که در حال مطالعه و بررسی هستیم .

مدیر عامل و عضو هیات مدیره چادرملو یادآوری کرد : سنگ آهن و فولاد محصولی است که امروزه بازار پر مصرفی در جهان دارد و ما با توجه به ظرفیت بی القوه کشور باید حداکثر استفاده را در شرایط فعلی ببریم . معلوم نیست در آینده این رونق وجود داشته باشد چرا که می بینیم بشر هر روز از فرآورده های جدید در صنایع استفاده می کند  لذا ممکن است جایگزین های دیگری از جمله پلیمرها جانشین فولاد در صنایع شوند . باید برخی موانع موجود بر سر راه سرمایه گذاران معادن برداشته، در صدور مجوزها تسریع و امتیازات تشویقی نیز داده  شود . تا بخش خصوصی ترغیب به سرمایه گذاری در این حوزه گردد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.