کد خبر : 24473
تاریخ انتشار : یکشنبه 25 آبان 1399 - 9:20

هفته کتاب‌خوانی با پیام رییس مجلس آغاز شد

یار مهربان در دوران کرونا

یار مهربان در دوران کرونا
یار مهربان در دوران کرونا
مراسم بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و روز گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» با شعار «دانایی، مانایی» با پیام رییس مجلس شورای اسلامی به صورت مجازی، آغاز شد.
   کتابداران فصل جدیدی از خدمات فرهنگی را رقم زدند
علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در این مراسم با گرامیداشت یاد علامه طباطبایی به فعالیت‌های کتابداران در فضای مجازی طی حدود یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: این حس فعالیت و خلاقیت و ابتکار موجب شد تا برخی از فعالیت‌های نهاد که احتمال متوقف بودن آنها به دلیل وضع بیماری در کشور بسیار زیاد بود به صورت مجازی و بدون کمترین آسیبی انجام شود و حتی در مواردی با رشد و ارتقای سطح کیفی و کمی مواجه شود. پویش‌های «هر خانه یک کتابخانه»، برگزاری دوره «مشاوره کتابدار»، برگزاری «جشنواره کتابخوانی رضوی» و «پویش اقتراح ماسک» و بسیاری از فعالیت‌های کتابخانه‌ای، نمونه‌هایی از این برنامه‌ها بوده‌اند. اجرای همین برنامه بزرگداشت «روز کتاب کتابخوانی و کتابدار» که در سراسر کشور از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد نیز مصداقی از تلاش مجدانه همکاران ستادی و استانی است .

    ثبت برگ زرینی در ترویج کتابخوانی از سوی کتابداران
معاون توسعه کتابخاه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد هم با اشاره به فعالیت‌های یک سال گذشته کتابداران سراسر کشور گفت: همکاران پرتلاشمان با پایبندی به وجدان کاری و اهتمام در انجام وظایف، در شرایط ویژه حاکم بر کشور خدمت‌رسانی را متوقف نکرده و برگ زرین و افتخار دیگری در ارائه خدمات خلاقانه و خودجوش در ترویج فرهنگ کتابخوانی رقم زدند.
مهدی رمضانی افزود: کتاب، با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما عجین است و به همان اندازه که اندیشه و خرد دارای حرمت است، کتاب و نویسنده، ناشر، خواننده و کتابدار و خدمت‌گزاران این عرصه نیز اهمیت می‌یابند. اهمیت کتاب و کتابخوانی آنچنان بالاست که مقام معظم رهبری که خود از اهالی اندیشه و از شیفتگان کتاب و کتابخوانی هستند، همواره در این خصوص دغدغه داشته و آن را در سخنان خویش ابراز کرده‌اند. وی تأکید کرد: بی‌شک، تبدیل کتابخوانی به فرهنگ عمومی و تبیین آن به عنوان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر، صرفاً از طریق توجه رسانه‌ای و اجرای برنامه‌هایی نمادین در این هفته، فراگیر نخواهد شد و نیاز به فرهنگ‌سازی، همکاری همه جانبه متولیان این امر، برنامه‌ریزی بلندمدت و کار فرهنگی مؤثر و مفید دارد.

    توسعه زمان‌ ارائه خدمات در کتابخانه‌ها
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخشی از پیامی تصویری خود که به مناسبت هفته کتاب و روز گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» به این مراسم ارسال کرده بود گفت: امسال هفته کتاب و روز کتابدار را در شرایط خاصی برگزار می‌کنیم؛ شرایطی که فضای کرونا همه زیست اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ما را تحت تاثیر خود قرار داده؛ از جمله حوزه فرهنگ و به طور خاص حوزه کتاب و کتابخانه.وی با اشاره به تبعات شیوع بیماری کرونا در کتابخانه‌ها تصریح کرد: اتفاقاتی که در حدود ۸ یا ۹ ماه اخیر در این فضا پدید آمد، آسیب‌هایی را در حوزه کتاب و کتابداری و کتابخوانی به وجود آورده است. به طور خاص تعطیلی کتابخانه‌ها در ماه‌های متوالی و تعطیلی قفسه‌های باز بسیاری از کتابخانه‌ها، نگرانی‌هایی را برای مراجعان از جهت امکان حضور در کتابخانه‌ها و همچنین امکان حضور در برخی از  فعالیت‌ها، اجتماعات و تجمعاتی در گذشته بر محور کتاب و یا در حاشیه کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌ها انجام می‌شد، پدید آورده است.
وی افزود: اما به نظر می‌آید در کنار این تهدیدها و آسیب‌های این دوره می‌توان فرصت‌هایی هم ساخت و به فرصت‌هایی هم اندیشید؛ در همین دوره ۸ یا ۹ ماهه مسئولان کتابخانه‌ها، عزیزان ما در حوزه کتابداری و کتاب گردانیِ حوزه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوری، ایده‌هایی را ساختند و پرداختند که این امر نشان‌دهنده توجه به این فرصت‌ها بوده است.

  مردم باید بودن کتابخانه‌های عمومی را حس کنند
محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی هم با صدور پیامی روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار را تبریک گفت. در بخشی از این متن آمده بود:  کتابخانه‌های عمومی در سراسر جهان، مردمی‌ترین مرکز ارائه خدمات فرهنگی هستند. آنچه ما عموماً و به غلط از کتابخانه در ذهن داریم، فضایی نمور و تاریک است که در آن تعداد زیادی کتاب خاک خورده وجود دارد و تعداد معدودی آدم در گوشه‌ای از آن مشغول کتاب خواندن هستند. این تصور، هیچ ارتباطی با نقشی که کتابخانه به عنوان یک حلقه مهم از فضای فرهنگی هر کشور دارد، همخوانی و همسویی ندارد. ما باید تلاش کنیم و همت خود را به کار ببندیم تا با استفاده از ایده‌های خلاقانه و ارائۀ خدمات نوین، کتابخانه‌ها را به مراکز تبادل اندیشه و مراکز مهم جامعه‌پذیری به خصوص برای نسل‌های آینده تبدیل کنیم. کتابخانه‌ها در جهان به هیچ عنوان از روند پیشرفت تکنولوژی و تغییرات جنس نیاز مخاطبان عقب نیفتاده‌اند و با قدرت توان تاثیرگذاری فرهنگی خود را حفظ کرده‌اند. کتابخانه در جهان امروز، فضایی برای ارتباطات متقابل فرهنگی و لذت بردن از درگیر شدن با موضوعات مرتبط با فرهنگ و هنر است. اگر وظایف کتابخانه را تبادلات دو سویه فرهنگی تعریف کنیم و کتابداران را رهبران راهبردی تبادلات فرهنگی در سراسر کشور بدانیم، آنگاه می‌توانیم جهان جدیدی بسازیم و ظرفیت‌های موجود کتابخانه‌ای کشور را در راستای جلب مشارکت مردم استفاده کنیم. مردم باید بودن کتابخانه‌های عمومی را حس کنند و در زندگی آنها تاثیر داشته باشد.

  نگاه زیر‌ساختی به هفته کتاب
مدیر کمیته محتوایی هفته کتاب هم با بیان اینکه امسال تجمعات هفته کتاب با توجه به شیوع کرونا مجازی شده‌است به برنامه «صبح و گفتگو» گفت: نگاه کمیته به هفته کتاب یک نگاه زیرساختی است؛ ما امسال کلان برنامه‌های حوزه فرهنگ را احصا و براین اساس، ریز برنامه‌هایی را تعریف می‌کنیم که این کلان برنامه‌ها هم حوزه‌های زیرساختی کتاب، گام دوم انقلاب و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه کتاب را در برمی‌گیرد.  سعید میرمحمدصادق ادامه داد: تأثیرگذاری تغییر محتوا بر سطح کتابخوانی در جامعه بستگی به خود مردم دارد یعنی کمیته محتوا به تنهایی نمی‌تواند بر افزایش کتابخوانی موثر باشد؛ عوامل متعددی مانند طراحی یک جلد خوب، ویترین زیبای کتابفروشی و یا تغییر محتوا می‌توانند سطح کتابخوانی را تحت تأثیر قرار دهند.

  هفته کتاب فرصتی برای تحلیل مشکلات اهالی نشر است
هومان حسن‌پور رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با ایبنا، با اشاره به برنامه‌های اتحادیه همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: اتحادیه امسال هم برنامه‌های مختلفی در هفته کتاب دارد که مانند سال گذشته حول محور آشتی مردم با کتاب‌فروشی‌ها بوده و به بازدید از کتاب‌فروشی‌ها مرتبط است. وی افزود: درباره حضور در کتاب‌فروشی‌ها، برنامه‌ای در اتحادیه تنظیم شده بود که با دستورات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا کارگروه ویژه هفته کتاب اتحادیه مشغول انجام تغییراتی در آن است. حسن‌پور با بیان اینکه متناسب با محدودیت‌های فعلی یا محدودیت‌های احتمالی آتی، کتاب‌فروشان می‌توانند علاوه بر تماس حضوری با ارتباطات تلفن و اینترنتی مایحتاج مخاطبان را تامین کنند،تصریح‌کرد: این اتحادیه فروش کتاب توسط کتاب‌فروشان، چه به شکل حضوری و چه با استفاده از سفارش های تلفنی و از طریق فضای مجازی را متضمن تعادل صنعت نشر و تقویت تمام اضلاع آن می‌داند. وی همچنین با بیان اینکه کرونا نشان داد، کتاب سالم‌ترین مونس و همدم است، یادآور شد: این نکته در فاصله نه چندان دور اثبات خواهد شد و بعدها جامعه‌شناسان از مضرات بعضی همدمان ناخواسته خانواده‌ها در این دوران بسیار سخن خواهند گفت؛ لذا لازم است  به این بُعد از قضیه یعنی دوستی کتاب توجه ویژه شود. وی همچنین خطاب به مدیران و مسئولان فرهنگی تاکید کرد: هفته کتاب فرصتی است تا مشکلات اهالی کتاب تحلیل شوند و علاوه بر آن، هر نهاد گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد حود دهد که بر اساس تحلیل‌های سال گذشته چه اقداماتی انجام داده و برای چالش‌های روبه‌رو چه تمهیداتی دارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.