کد خبر : 24729
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 آبان 1399 - 9:16

رییس قوه قضاییه با تاکید بر حرکت به سمت عدلیه هوشمند در دوره تحول خبر داد

راه اندازی ۱۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیک برای دسترسی آسان مردم به عدالت

راه اندازی ۱۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیک برای دسترسی آسان مردم به عدالت
راه اندازی 1400 اتاق دادرسی الکترونیک برای دسترسی آسان مردم به عدالت
رییس قوه‌قضاییه، گفت: موضوع قوه‌قضاییه هوشمند را جزو محور‌های تحولی در دستگاه قضایی قراردادیم.
آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در پنجمین نشست اعضای شورای راهبری دادرسی الکترونیکی، عنوان کرد: تسهیل دسترسی مردم به عدالت از وظایف مهم دستگاه قضایی در دوره تحول است.
رییس قوه‌قضاییه استفاده از فناوری اطلاعات برای حرکت به‌سوی قوه‌قضاییه هوشمند را ضروری دانست و از راه‎اندازی هزار و ۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیک به‌عنوان گامی بزرگ و قابل‌تقدیر یادکرد که تسهیل دسترسی مردم به عدالت و افزایش رضایتمندی عمومی از دستگاه قضایی را در پی خواهد داشت.
آیت‎الله رئیسی در ادامه سخنانش از صداوسیما خواست که مردم را نسبت به خدمات الکترونیکی قوه‌قضاییه آگاه کند تا از این خدمات هر چه بیشتر استفاده کنند و با اشاره به کاهش یک‌میلیونی مراجعات مردمی به دستگاه قضایی به دلیل استفاده از این خدمات در ایام شیوع بیماری کرونا، گفت که ارتقای خدمات کاهش‌دهنده حضور مردم در دادگستری‌ها و دیگر مراجع قضایی باعث رفاه و آسایش خاطر آن‌ها می‌شود.
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر همکاری همه بخش‌های حاکمیتی برای شکل‌گیری دولت الکترونیک در کشور، اظهار کرد: دولت الکترونیک ضرورت امروز ماست که اگر می‌خواهیم شکل بگیرد، باید ارتباط همه سازمان‌ها و دستگاه‎ها با یکدیگر سازمان‌یافته باشد و راضی شوند که در تبادل اطلاعات باهم همکاری کنند.
آیت‎الله رئیسی «ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، دقیق و به‌روز» را از الزامات شکل‌گیری دولت الکترونیک دانست و افزود: ارتباط همه بخش‌های دارای بانک اطلاعاتی و ذخیره‌سازی اطلاعات انبوه و قابل‌دستیابی برای مسئولان کشف جرم و تحقیق و قضات، برای انجام دادرسی الکترونیک ضروری است.
رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: یکی از علت‎های اصلی اینکه تاکنون دولت الکترونیک در حد انتظار تحقق نیافته، امساک و خودداری دستگاه‎ها از ارائه اطلاعات است و هر چه تعاملات و ارتباطات دستگاه‎ها و پیوستگی بانک‎های اطلاعاتی در حوزه‎های مختلف مثل نظام بانکی و سازمان مالیاتی و گمرکات بیشتر باشد، کار‌ها بهتر پیش می‌رود.
آیت‎الله رئیسی در همین راستا از وزارت ارتباطات و فنّاوری اطلاعات خواست که برای ارائه هرچه بهتر خدمات عمومی و رفع مشکلات مردم در دسترسی آسان و سریع به عدالت، اقدامات لازم برای افزایش پهنای باند، کاهش تعرفه‌های خدمات و بهبود خدمات الکترونیکی را انجام دهد. رییس قوه‌قضاییه همچنین خاطرنشان کرد: به‌روزرسانی و تجهیز دفاتر خدمات قضایی به فیبر نوری سرعت اتصال این دفاتر به دستگاه‎های ذی‌ربط را افزایش می‌دهد و حتماً در تسهیل کار مردم و کاهش شکایات تأثیر خواهد داشت.
آیت‎الله رئیسی «اعتبارسنجی اسناد» و «احراز هویت» را از موضوعات مهم در ارتقاء نظام دادرسی دانست و تأکید کرد: احراز هویت برخط و تسریع در استعلامات، پشتوانه ضابطان قضایی و قوه‌قضاییه در دادرسی سریع و عادلانه خواهد بود.
رییس قوه‌قضاییه ابراز امیدواری کرد با همکاری و هماهنگی همه بخش‌های حاکمیتی برای توسعه دادرسی به لحظه در کشور، اتاق‌های دادرسی الکترونیک تا پایان سال جاری به ۳ هزار اتاق پیش‌بینی‌شده در برنامه مرکز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه‌قضاییه برسد.
 ارائه ماهانه ۲۵۰ هزار نوبت در مراجع قضایی به‌صورت الکترونیکی
همچنین رییس مرکز آمار و فناوری قوه‌قضاییه و دبیر شورای راهبری دادرسی الکترونیکی پیش از سخنان رییس دستگاه قضا با ارائه گزارشی از فعالیت‎های این شورا اظهار کرد: هوشمندسازی از مهم‌ترین محور‌های طرح تحول قضایی است که با استفاده از فناوری‌های نوین در تمام مراحل قضایی در مسیر تحقق قوه‌قضاییه هوشمند حرکت کرده‎ایم.
زارع‎پور با اشاره به اجرای طرح‎های خدمات الکترونیک و ایجاد سامانه‎های مختلف در این راستا، اعلام کرد: در حال حاضر ماهانه ۲۵۰ هزار نوبت در محاکم و مراجع قضایی به‎صورت الکترونیک ارائه می‌شود که موجب کاهش قریب نیم میلیون مراجعه به مراجع قضایی و ساماندهی نیم میلیون مراجعات طرفین دعوا در این مراجع شده است. رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه اظهار کرد: در مرحله تحقیق و بررسی الکترونیکی نیز بیش از نیم میلیون استعلام الکترونیکی از دستگاه‎های اجرایی انجام‌شده و بیش از یک‌میلیون مکاتبه الکترونیکی صورت گرفته است.
زارع‎پور افزود: از زمان فعال شدن سامانه تبادل الکترونیکی لوایح، بیش از ۱۲۰ هزار لایحه توسط وکلا از طریق سامانه ارسال‌شده و بیش از ۳۰۰ هزار نظریه کارشناسی نیز به‎صورت سیستمی به دستگاه قضایی ارسال‌شده است. وی با اشاره به تأمین زیرساخت‎های لازم برای استعلامات از قوه‌قضاییه، گفت که «در ۸ ماه گذشته بیش از ۳۰ نوع استعلام الکترونیکی از دستگاه قضایی صورت گرفته که بر مبنای ۱۰ نوع مکاتبه الکترونیک بوده است» و متذکر شد «تا پایان سال بیش از ۱۰ نوع دیگر استعلامات به این سامانه اضافه می‌شود».

 انجام بیش از ۵۰۰ هزار استعلام الکترونیک از قوه‌قضاییه
به گفته رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه، تاکنون مجموعاً بیش از ۵۰۰ هزار استعلام الکترونیک از قوه‌قضاییه انجام‌شده است که بیش از ۲ میلیون مراجعه به مراجع قضایی را کاهش داده است.
زارع‌پور در بخش دیگری از گزارش خود اعلام کرد طی ۷ ماه گذشته در برگزاری آنلاین جلسات رسیدگی به پرونده‎های قضایی ۲۰ هزار جلسه تحقیق از زندان انجام‌شده و ۲۵ هزار پرونده نیز به‎صورت آنلاین مورد رسیدگی قرارگرفته که ۲۰ مورد آن از خارج کشور بوده است. وی با اشاره به برگزاری ۲۲ هزار جلسه آنلاین تحقیق از زندان خاطرنشان کرد که این کار باعث کاهش تردد ۲۰ هزار زندانی و اصحاب دعوا در ۲۵ هزار پرونده شده و موجب جلوگیری از آسیب‎های احتمالی ناشی از اعزام و بدرقه به‌ویژه در مسافت‎های دور نیز خواهد شد.
زارع‌پور بابیان اینکه در پی شیوع کرونا و از اسفندماه سال گذشته، طرح برگزاری دادگاه آنلاین پس از ۵۰ جلسه کارشناسی و در راستی یکپارچه‎سازی شیوه دادرسی عملیاتی شده، اعلام کرد: از فروردین‌ماه امسال ۲۲ هزار جلسه با این روش انجام‌شده که پیش‌بینی‌شده تا پایان سال تعداد اتاق‌های دادرسی الکترونیک به ۳ هزار اتاق در شعب منتخب در سراسر کشور برسد.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضاییه در پایان گفت که این مرکز در راستای تسریع در شکل‌گیری قوه‌قضاییه هوشمند و الکترونیکی شدن خدمات قضایی به مردم ۳۰ طرح ملی در دستور کار خود دارد که تا پایان سال هفته‎ای یک طرح مورد بهره‎برداری قرار می‌گیرد.
همچنین در این نشست، سردار دولتخواه، نماینده نیروی انتظامی گزارشی از اقدامات مشترک قوه‌قضاییه و این نیرو برای راه‎اندازی زیرساخت‎های جدید ارتباطی بین ناجا و قوه‌قضاییه ارائه و اعلام کرد به‌زودی زمینه‌ای فراهم خواهد شد تا مردم بتوانند علاوه بر سامانه «ثنا»، ازاین‌پس شکایات قضایی خود را در کلانتری‌ها نیز ثبت کنند.
در حاشیه این نشست، بهره‌برداری از هزار و ۴۰۰ اتاق دادرسی الکترونیک در سراسر کشور با حضور رییس قوه‌قضاییه صورت گرفت و در ادامه حاضران در جلسه، درباره ایجاد کارگروه ویژه دادگاه‎های آنلاین که باهدف بهره‎گیری حداکثری از ظرفیت‎های قانونی برای استفاده از ارتباطات تصویری در برگزاری جلسات دادرسی و تسریع در هماهنگی برای توسعه جلسات رسیدگی آنلاین تشکیل می‌شود، بحث و تبادل‌نظر کردند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.