کد خبر : 24896
تاریخ انتشار : شنبه 1 آذر 1399 - 9:56

الهام صادقی

زنگ خطر ۴رقمی شدن آمار روزانه مرگ‌های کرونایی

زنگ خطر ۴رقمی شدن آمار روزانه مرگ‌های کرونایی
زنگ خطر ۴رقمی شدن آمار روزانه مرگ‌های کرونایی
محدودیت‎های جدید کرونایی در شرایطی از امروز عملیاتی می‌شود که بروز برخی رفتارها از سوی گروهی از اشخاص می‌تواند هدف‌گذاری‎های مدنظر در این رابطه را با اما و اگرهایی مواجهه کند تا به آنجا که برخی از متولیان امر در زمینه احتمال چهار رقمی شدن آمار مرگ و میر‌‎های کرونایی هشدار داده‌اند.
 انتقاد از افزایش سفرها
در حالی از امروز محدودیت‌های جدید برای مقابله با بیماری کووید۱۹ شکل اجرایی به خود گرفته است که به نظر می‎‌رسد برخی از مردم این محدودیت‌ها را چندان جدی نگرفته‌اند تا به آنجا که روز گذشته درست ساعاتی پیش از اعمال محدودیت‌های جدید نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با انتقاد از افزایش سفرها عنوان کرد که بی‌توجهی‌های تاثر برانگیز در کنار اضافه شدن متغیرهای دیگری مانند سرما، آنفلوانزا، عدم رعایت مردم و… احتمال وقوع مرگ‌های چهار رقمی را قوت بخشیده است، موضوعی که البته پیش‌تر نیز سعید نمکی،  وزیر بهداشت به آن اشاره کرده بود، به گفته وی یکی از حیاتی‌ترین مواقع تاریخ کرونا در کشور دو هفته‌ای پیش رو بوده و اگر غفلت کنیم، مرگ‌های چهار رقمی در مواجهه با این بیماری خواهیم داشت.

 غفلت به معنای باخت است
با این وجود اما به نظر می‌رسد، مردم به اندازه کافی نسبت به عوارض و آسیب‌های کرونا ویروس جدید توجیه نشده و شاید هم درک درستی از خطرات آن ندارند، هرچند که حداقل اعلام آمارهای روزانه ابتلا، بستری و فوت ناشی از بیمار کووید۱۹ توسط متولیان امر خود به نوعی هشداری است که هر روز صادر می‌شود، اما اینکه به واقع چرا عهده‌ای از افراد معتقدند مرگ برای همسایه است و هیچ‌گاه این ویروس به سراغ آنها نمی‌آید خود موضوعی تعجب برانگیز است.
آن هم در شرایطی که طبق اظهارات وزیر بهداشت؛ غفلت در این مقطع چه از سوی مردم و چه از سوی مسئولان به معنای باخت بوده و پس اگر فردی تخلف کرد، باید رحم نکنیم چراکه هرکس می‌تواند یک بمب ویروسی محسوب شود، چراکه امروز قدرت سرایت ویروس به ۱۰ نفر رسیده و بیماری‌ها خانوادگی شده است. براین اساس هرگونه کتمان و گذشت در این امر تعرض به حقوق دیگر شهروندان و ضرر رساندن به غیرمحسوب می‌شود. این در حالی بوده که برخی نیز براین باورند که اعمال محدودیت در بیشتر موارد اثرات کوتاه مدت داشته و سبب قطع زنجیره انتقال بیماری در آن زمان محدود می‌شود، از این رو برای ادامه این روند، مردم باید خطر کرونا را به درستی درک و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

 ادامه محدودیت‌ها متناسب  با وضعیت شهرها
با این وجود اما برخی سهل‌انگاری‌ها و بی توجهی به محدودیت‌ها درنظر گرفته شده در شرایطی رخ می‌دهد که شاید بعضی از افراد تصور می‌کنند با پایان این دو هفته محدودیت‌ها تمام می‌شود، غافل از اینکه این خود آنها هستند که نقش زیادی در این زمینه دارند، زیرا زمان پایان محدودیت‌ شهرها منوط به تغییر وضعیت‌ است و اگر موارد موردنظر رعایت نشود به طور حتم این بازه زمانی طولانی‌تر خواهد شد. آنچه که حسین ذوالفقاری، رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا هم درباره آن گفته است؛ طرح جدید محدودیت‌های ویژه کرونایی جایگزین طرح‌های قبلی می‌شود این طرح محدود به دو هفته نیست، بلکه متناسب با وضع بیماری در شهرهای کشور ادامه می‌یابد تا وضع از قرمز، نارنجی و زرد به عادی بازگردد. البته تمام این طرح ها به منع تردد و تعطیلی برخی اصناف باز نمی‌گردد بلکه به طور مثال مدیریت هوشمند محدودیت‌ها متناسب با وضع بیماری یکی از این موارد است، به این مقوله طرح محله محور و … را نیز می‌توان اضافه کرد. براین اساس پیش‌بینی می‌شود با اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای بار بیماری، مراجعه به مراکز درمانی و مرگ‌ومیر کمتر شود تا کادر درمانی هم بتوانند سرویس مناسب‌تری به بیماران ارائه دهند. به عبارتی همانطور که توکلی بیان کرده است، بیمارستان‌ها پر شدند و تخت‌های بستری محدود است، بنابراین هدف عمده طرح تعطیلی دو هفته‌ای مشاغل و اعمال سایر محدودیت‌ها مانند محدودیت تردد بین استانی و شبانه این است که یک آرامش نسبی برای کادر درمان فراهم شود، هرچند که این اقدام هم درمان قطعی واقعه نیست. با این وجود ولی واقعیت این است که اگر همراهی از سوی مردم صورت نگیرد، به‌طور طبیعی اجرای محدودیت‌ها کار ساز نخواهد بود. به هر حال نباید از یاد برد که کووید۱۹ بیماری هوشمند بوده که تاکنون به دفعات دستخوش تغییر شده و تا جایی که گفته می‌شود نیز میزان بیماری‌زایی و قدرت انتقال خود را افزایش داده است، تا به آنجا که اکنون تعداد مبتلایان به آن در جهان، از مرز حدود ۵۸ میلیون نفر عبور کرده است و آمریکا با حدود ۱۲ میلیون مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند.
کشور ما نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید۱۹ هم‌ اکنون در رده چهاردهم قرار دارد و امید می‎رود با عمل به محدودیت‌های جدید در نظر گرفته شده و همکاری بیشتر و بهتر مسئولان و مردم آمار ابتلا و فوت ناشی از این بیماری در کشور کاهش یابد.

قیمت تست PCR معقولانه می‌شود
دبیر و رییس دبیرخانه شورای عالی بیمه تصریح کرد: تعرفه تست تشخیصی PCR مصوب شده و در این هفته عدد و رقم آن ابلاغ می‌شود که قیمت آن از قیمت‌های موجود کمتر خواهد شد.
سید سجاد رضوی بیان کرد: تست PCR در بیماران بستری و در مراکز ۱۶ ساعته وزارت بهداشت به صورت رایگان انجام می‌شود، اما مردم برای انجام تست به صورت سرپایی از بخش خصوصی باید هزینه بپردازند که تعرفه آن مقداری متغیر است، حال ما تعرفه‌ای را ابلاغ می‌کنیم که از هزینه فعلی کمتر است.  بر این اساس هزینه تست PCR در مراکز خصوصی معقولانه می‌شود.

کلاهبرداری جدید به‎‌نام ثبت تردد
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا، در خصوص کلاهبرداری اینترنتی با عنوان «ثبت نام تردد در سامانه های جعلی حمل و نقل درون و برون شهری در ایام محدودیت های کرونا» به شهروندان هشدار داد. سرهنگ رامین پاشایی ادامه داد: کلاهبرداران با راه‌اندازی سایت‌ها با آدرس‌های جعلی مشابه با عنوان اشاره شده، اقدام به سرقت اطلاعات هویتی و بانکی شهروندان و کلاهبرداری‌های اینترنتی و برداشت‌های غیرمجاز و دریافت پول‌های هنگفت از حساب شهروندان؛ با هدایت طعمه‌های خود به صفحات فیشینگ می‌کنند. وی تصریح کرد: هرگونه اطلاع رسانی و ثبت نام و دریافت مشخصات خودروهای دارای مجوز قانونی تردد صرفاً از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر صورت می‌پذیرد.

تردد شهر به شهر در استان تهران آزاد است
استاندار تهران گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی، قرنطینه کردن مبتلایان، رعایت بهداشت فردی و محیطی در زمینه مقابله با کرونا ضروری است، ضمن اینکه طرح محله محوری با سه حوزه مراقبتی، حمایتی و نظارتی نیز می‌تواند اثرگذاری مطلوبی داشته باشد.
 اجرای طرح محله محوری
انوشیروان محسنی بندپی درباره طرح محله محوری گفت: در استان تهران ۴۰۰ تیم متشکل از یک پزشک، چهار پرستار و ۱۰ بهورز پیش‌بینی شده که امید است بتوانیم به نتایج مطلوبی برسیم و اقدامات تحولی و پیشگیرانه را شاهد باشیم.
 تهران و البرز یکپارچه دیده شده است
وی در ادامه در خصوص محدودیت های کرونایی از امروز گفت: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا منع تردد درنظر گرفته شده که در این زمینه استان تهران و البرز یکپارچه دیده شده است از
این رو خروجی‌های استان مدنظر است و منع تردد شهر به شهر در استان تهران ملاک نیست.استاندار تهران ادامه داد: در مورد دورکاری نیز دو دسته ادارات استانی و ملی داریم که هدف این است که حجم تردد و حضور کارکنان به حداقل برسد و میزان مراجعات نیز کاهش پیدا کند، بنابراین اگر در دستگاهی مبنای حضوری حداکثر یک سوم مطرح شود، باید خدمات ضروری ارائه شود. محسنی‌بندپی تاکید کرد: در مورد وضعیت اصناف نیز گروه یک فعال هستند، البته مشمول منع رفت و آمد از ساعت ۹ شب تا چهار صبح می‌شوند و باید تا ساعت هشت شب فعالیت داشته باشند تا جریمه نشود مگر فعالیت داروخانه‌ها و فعالیت‌های امدادی که مشمول فعالیت ۲۴ ساعته هستند.

 نظارت دوربین‌ها بر منع تردد شبانه
وی با اشاره به منع تردد از ساعت ۹ شب تا چهار صبح گفت: مبنای جریمه برای تردد در این ساعت دوربین‌های نظارتی هستند و افرادی که مشمول این طرح نمی‌شوند طبق اعلام فرمانداری مشخص و وضعیت آنها لحاظ می‌شود. استاندار تهران خاطرنشان کرد: در راستای رعایت عدالت گروه یک، حق ارائه خدمات مشاغل گروه دو، سه و چهار را ندارند، به عنوان مثال فروشگاه‌های زنجیره‌ای حق فروش پوشاک یا مشاغل مربوط به گروه‌های دیگر را ندارد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.