کد خبر : 25095
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 4 آذر 1399 - 9:24

جریمه کرونایی ۵هزار خودرو در طرح جدید

تدابیر جدید برای ثبت تصاویر عابران پیاده فاقد ماسک اجرایی شد

تدابیر جدید برای ثبت تصاویر عابران پیاده فاقد ماسک اجرایی شد
جریمه کرونایی ۵هزار خودرو در طرح جدید
با آغاز محدودیت‎های جدید و تعطیلی دوهفته‌ای در کنار سایر تدابیر محدودیت‎های ترددی بین شهری و برون شهری در دستورکار قرار گرفته است که در این زمینه پلیس راهور با کمک تجهیزاتی که در اختیار دارد و تدابیر ویژه دیگر اقدام به کنترل هوشمند ترددها کرده است.
محدودیت‎های جدید کرونایی از ابتدای هفته جاری شکل اجرایی به خود گرفته است و مسئولان نظام سلامت کشور امیدوار هستند تا با رعایت کامل دستورالعمل‌ها در شیوه‌‌نامه جدید به‌زودی شاهد کاهش آمار و ارقام ابتلا، بستری و فوت ناشی از کرونا ویروس جدید در کشور باشیم.
این درحالی است که گزارش‌های میدانی حکایت از این امر دارد که اصناف و شهروندان همچنین مراکز اداری استقبال قابل توجهی از موارد عنوان شده داشته‌اند، این در حالی است که محدودیت تردد استانی و در برخی از شهرها از جمله کلانشهر تهران منع تردد در ساعات مشخص شده از دیگر تدابیری بوده که تلاش شده تا به این طرق میزان انتقال بیماری به حداقل برسد.

 استقرار پلیس در1181مبادی  ورودی و خروجی
اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به ممنوعیت‌های تردد درون شهری و برون شهری داشته باشیم و اینکه تا چه میزان ضمانت‌های اجرایی در نظر گرفته شده در این مقوله موثر بوده است، می‎‌توان به اظهار نظر سردار سیدکمال هادیانفر، رییس پلیس راهور کشور اشاره کرد اینکه به‌گفته وی بلافاصله بعد از ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا، عوامل پلیس راهور در ساعت 24 بامداد 30 آبان‌ماه ماه، در یک هزار و 181 نقطه اعم از ورودی و خروجی شهرهای قرمز و نارنجی مستقر شدند.
 جریمه 5600 خودرو
در این میان هرچند که سردار هادیانفر از همکاری مردم برای ماندن در خانه و نرفتن به سفر تقدیر کرده است، اما جریمه حدود پنج هزار خودرو از آغاز اجرای طرح ممنوعیت تردد دو هفته‌ای گویای این مطلب است که هنوز هستند بسیاری از افراد که یا آگاهی کاملی در خصوص شرایط موجود ندارند یا به هر دلیلی سعی دارند از مسئولیتی که به‌عنوان یک ایرانی در مقابله با این ویروس منحوس برعهده دارند طفره روند.البته در دو روز نخست اجرای طرح مذکور، در تمام محورها میزان تردد کاهش داشته است و اگر بخواهیم دقیق‎تر به این موضوع اشاره داشته باشیم. در بازه زمانی 48ساعته اجرایی شدن آن 156هزار وسیله ‌نقلیه تذکر دریافت و رانندگان 110هزار وسیله نقلیه هم از تذکرات ارائه شده تمکین کرده‌‎اند، براین اساس به محل سکونت خود بازگشته‌اند. آمار که با یک جمع و تفریق ساده همان حکایت از جریمه شدن 5 هزار 600 خودرو دارد، عددی که رییس پلیس راهور هم از آن سخن گفته است.

 مدیریت هوشمند در ساعات منع تردد
اما درداخل شهرها، شهروندان در مواجهه با ساعات منع تردد اعلام شده چگونه رفتار کرده‌اند، تدبیری که شاید یکی از اهداف مهم برای اجرایی شدن آن خنثی شدن مهم‌‌ترین عامل ابتلا به کووید۱۹ در کشور یا همان برگزاری مهمانی و دورهمی‌‌های خانوادگی بوده است.
براین اساس باید دید در بازه زمانی ساعت 21 تا چهار صبح وضعیت تردد درون شهری چگونه بوده است؟ در این زمینه به طور نمونه می‌توان به سخنان سردار محمد حسین حمیدی، رییس پلیس راهور تهران بزرگ اشاره کرد، اینکه در شب نخست اجرایی شدن منع تردد درون شهری چون این امر نیاز به اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی داشت با پیام‌های هشداری  و آموزشی به افرادی که قصد تردد داشتند هشدار داده شد و در شب دوم اما به‌طور رسمی از ساعت 9 شب تا چهار صبح خودورهایی که در این ساعت و اعلام محدودیت در سطح شهر تردد داشتند به‌وسیله دوربین‌ها جریمه شدند.
در این خصوص اشاره به این موضوع ضرورت دارد که براساس اظهارات مسئولان پلیس راهور و مصوبه ستاد مقابله با کرونا در تمامی شهرهایی که مشمول ممنوعیت مذکور می‌شوند، این جریمه‌ها توسط دوربین‌ها اعمال شده متخلفان در هر 24 ساعت یکبار درصورت تردد جریمه شده‌اند که مبلغ مذکور همانطور که پیش از این نیز اعلام شده است
200 هزار تومان برای هربار تخلف در بازه زمانی 24ساعته است.این در حالی بوده که سردار هادیانفر نیز در این زمینه متذکر شده است که بیش از هفت‌هزار نفر از کارکنان پلیس راهور در حوزه راه و شهر این مأموریت خطیر را در کنار کادر بهداشت و سلامت کشور برعهده دارند و خوشبختانه تاکنون هیچ گزارشی از تنش رانندگان و ماموران راهور واصل نشده و مردم نهایت همکاری را با پلیس داشته‌اند.

 استفاده از دوربین‌ها و سایر سامانه‌های راهور
البته رییس پلیس راهور کشور این توضیح را هم داده است که تمامی محورهای مواصلاتی کشور و جاده‌های بین شهری توسط دوربین‌های راهور در حال کنترل هستند، البته در دو شب ابتدایی اجرایی شدن طرح مذکور در محورهای جاده‌ای فقط به تذکر به رانندگان خاطی بسنده شده که این تذکرات باعث کاهش تردد در جاده‎های شد؛ اما از روز گذشته در محورهای جاده‌ای پلاک‌های غیربومی در مبادی ورودی شهرهای قرمز و نارنجی جریمه شده‌اند.البته در مبحث نظارت و کنترل در سطح شهرها همانطور که سردار حمیدی بیان کرده است جدا از دوربین‌ها از طریق سامانه‌های دیگری که در اختیار پلیس قرار صورت می‌گیرد.

 کاهش 80درصدی ترددهای درون شهری
براین اساس و به‌طور مثال داده‌های پلیس راهنمایی و رانندگی تهران نشان می‌دهد با آغاز اعمال محدودیت‎های جدید 80درصد ترددهای درون شهری کاهش پیدا کرده است، البته در ساعات روز جریان ترافیک متفاوت بود ه به این ترتیب که صبح‌ها 20درصد کاهش ترافیک داشته‌ایم و عصرها هم تردد 38درصد کاهش داشته است، ضمن اینکه تردد مدر ساعت 21 تا چهار صبح در برخی مقاطع 80درصد کاهش ترافیک را رقم زده است.
 برخورد جدی با پلاک مخدوش‌ها
در این میان اشاره به این موضوع نیز ضرورت دارد؛ همانطور که پیش‌تر اشاره شد در سطح جاده‌های کشور، همچنین شهرهای مختلف علاوه بر دوربین‌ها از از راهکارهای دیگری نیز برای مقابله با چنین تخلفاتی بهره گرفته می‌شود، در این زمینه به موضوع دیگری نیز باید اشاره کرد اینکه ماموران راهور در سطح شهرها و جاده‌ها حضور دارند و به هرگونه تخلف از جمله مخدوش کردن پلاک خودروها برخورد خواهند کرد. ضمن اینکه تخلف مذکور جرم محسوب شده و برخورد قضایی با این گونه اقدامات صورت خواهد گرفت. به‌عبارتی پلیس در صورت مشاهده خودرویی که پلاک خود را مخدوش کرده اقدام به متوقف کردن آن کرده و 200هزار تومان جریمه خواهد کرد؛ خودرو هم به پارکینگ منتقل و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهد شد.

 جدیدترین تدابیر در دستورکار
در آن سوی ماجرا اما با توجه به دستورالعمل و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پلیس اقدامات دیگری نیز در دستورکار دارد، تدابیری برای برخورد با افراد فاقد ماسک که سردار حسین رحیمی، رییس پلیس تهران بزرگ درباره‌اش بیان کرده است؛ کار جدیدی را در این زمینه شروع کرده‌ایم، اینکه در رابطه افراد فاقد ماسک با دوربین‌های البسه پلیس و دوربین‌های نظارتی اعمال قانون می‌شوند و در مدت مذکور تصاویر 2600نفر از افراد فاقد ماسک اخذ و برای اعمال قانون به مراجع ذی‌ربط تحویل داده شده است، تصاویر این افراد تحویل رده‌های بالاتر در نیروی انتظامی شده که باید با ثبت احوال هماهنگی صورت گرفته و اقدامات بعدی انجام شود. به این ترتیب امید می‌رود تا در کنار سایر تدابیر و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به مدیریت هوشمند تردد در بازه زمانی دوهفته‌ای، شاهد اثرگذاری محدودیت‌های کرونایی بر کاهش سفرهای درون و برون شهری باشیم، روندی که نتیجه‌اش کاهش قابل توجه آمارها در زمینه بیماری کووید19 باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.