کد خبر : 25098
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 4 آذر 1399 - 9:26

وزارت رفاه اعلام کرد

شرایط و زمان پرداخت یارانه ۱۰۰هزارتومانی

شرایط و زمان پرداخت یارانه ۱۰۰هزارتومانی
شرایط و زمان پرداخت یارانه ۱۰۰هزارتومانی
وزارت رفاه روز گذشته جزییات پرداخت یارانه 100 هزار تومانی و همچنین پرداخت وام یک میلیون تومانی را اعلام کرد. بر این اساس ماهانه 100 هزار تومان به ازای هر یک از اعضای خانوار به صورت بلاعوض از آذرماه تا پایان سال جاری و به‌مدت چهار ماه، به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود. همچنین تمامی افرادی که در نوبت قبل، وام کرونای معیشتی دریافت کرده‌اند و درآمد ثابت ندارند نیز می‌توانند وام یک ‌میلیون‌ تومانی دریافت کنند. این اقدامات به منظور حمایت از اقشارآسیب پذیر با توجه به شرایط کرونا و همچنین افزایش افسارگسیخته قیمت خوراکی ها در یکسال گذشته صورت گرفته است. جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از بین انواع برنج، ‌گوشت و شکر که وضعیت قیمت آن‌ها در مهرماه امسال منتشر شده، قیمت تمام کالاها به جز گوشت گوساله بین چهار تا ۱۱۲ درصد نسبت به مهر سال قبل افزایش داشته است.
بر اساس آمار وزارت صمت، بیشترین افزایش قیمت در مهر امسال مربوط به برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بوده که قیمت آن با ۱۱۲.۴ درصد افزایش از ۱۱ هزار تومان در مهر سال قبل به ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان در ماه مشابه سال جاری رسیده است.
البته قیمت برنج تایلندی، طارم اعلا و داخلی هاشمی درجه یک در این مدت به ترتیب ۷۱.۴، ۲۸.۴ و ۲۷.۷ درصد افزایش داشته و در مهر امسال به حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان، ۲۹  هزار و ۳۰۰ تومان و ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.
قیمت شکر سفید و شکر بسته ۹۰۰ گرمی نیز در مهر امسال به ترتیب ۵۸.۱ و ۵۳.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته، به‌طوری‌که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید و هر بسته ۹۰۰ گرمی شکر در مهر امسال به حدود ۸۲۰۰ و ۸۳۰۰ تومان رسیده است. قیمت گوشت مرغ هم با ۵۰.۶ درصد افزایش از ۱۳ هزار تومان در مهر سال قبل به حدود از ۱۹ هزار و ۷۰۰ تومان در مهر امسال رسیده است. البته رشد قیمت مرغ  در مهر ماه متوقف نشد و در لحظه ثبت این گزارش در سوم آذر ماه به 32 هزار تومان رسیده است. قیمت گوشت گوسفندی نیز در مهر امسال ۴.۱ درصد افزایش یافته و قیمت آن‌ در اولین ماه پاییز امسال به حدود ۹۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت این محصول در مهر سال قبل حدود ۹۵ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.
در این میان فقط قیمت گوشت گوساله در مدت یاد شده با کاهش ۰.۴ درصدی مواجه بوده و قیمت آن در مهر سال گذشته و ماه مشابه امسال به ترتیب حدود ۸۲ هزار و ۸۰۰ تومان و ۸۲ هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان می‌دهد قیمت همه اقلام یاد شده در مهر امسال نسبت به ماه قبلش افزایش یافته و میزان افزایش قیمت‌ها طی یک ماه هم بین ۰.۵ درصد (شکر سفید) تا ۲۳ درصد (برنج تایلندی) بوده است.

   پرداخت یارانه به 30 میلیون نفر تا چهار ماه
در پی افزایش شدید قیمت ها و همچنین کاهش درآمدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا، مجلس در ابتدا و سپس دولت تصمیمی مبنی بر پرداخت یارانه به واجدین شرایط اتخاذ کرد. هر چند در ابتدا قرار بود این مبلغ ماهانه 60 هزار تومان باشد و همچنین صحبت هایی از پرداخت یارانه به مدت 6 ماه شده بود، اما در ادامه این طرح تغییر و تصمیم به پرداخت مبلغ 100 هزار تومان به 30 میلیون نفر در مدت 4 ماه گرفته شد.
در اطلاعیه وزارت تعاون در خصوص پرداخت کمک بلاعوض یک‌میلیون ریال ماهانه به اعضای خانوار آمده:  1. کمک بلاعوض (ماهانه مبلغ یک‌میلیون ریال به‌ازای هر یک از اعضای خانوار) از آذرماه تا پایان سال جاری به‌مدت چهار ماه، به سرپرست خانوار پرداخت می‌شود. تعداد اعضای خانواده نیز با توجه به زمان پرداخت وام اول یعنی فروردین سال 1399 درنظر گرفته می‌شود.
2. خانوارهای مشمول دریافت یارانه کمک معیشتی که منبع درآمدی ثابت ماهیانه ندارند و در مرحله قبل متقاضی تسهیلات کرونایی خانوارها بوده‌اند، حدود 29.7 میلیون نفر (11 میلیون خانوار)، تحت پوشش این طرح حمایتی قرار می‌گیرند.

  شرایط دریافت وام یک میلیون تومانی
همچنین در این اطلاعیه توضیحاتی در خصوص پرداخت وام یک‌میلیون‌تومانی به سرپرست خانوار اعلام شده است.
بر این اساس تمامی افرادی که درآمد ثابت ندارند، می‌توانند متقاضی دریافت وام یک‌میلیون‌تومانی باشند و افراد دارای درآمد ثابت از جمله کارمندان دولت، شرکت‌های دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی، بازنشستگان، بیمه‌پرداز سازمان تأمین اجتماعی یا سایر صندوق‌های بازنشستگی شامل این طرح نمی‌شوند.
روش درخواست به این صورت است که  متقاضیان می توانند کد ملی خود را از تلفن همراه ثبت‌شده به نام سرپرست خانوار به سرشماره 6369 ارسال کنند. بر این اساس مرحله اول پیامک سرپرست خانوارها از روز سه‌شنبه 4 آذر تا سه‌شنبه 11 آذر به‌مدت یک هفته دریافت می‌شود. همچنین مرحله دوم نیز پس از پایان مهلت ارسال پیامک توسط سرپرست خانوارها، یک هفته از 12 آذر تا 19 آذر، داده‌های اطلاعاتی پایش خواهد شد. در مرحله سوم و در هفته سوم از 20 آذر الی 27 آذر به پیامک‌های دریافتی مشمول با سرشماره v.refah پاسخ داده می‌شود.
شرایط بازپرداخت وام یک‌میلیون‌تومانی با نرخ کارمزد 4 درصد با اقساط 30ماهه و از منابع یارانه معیشتی ماهانه خانوار خواهد بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.