کد خبر : 25212
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 6 آذر 1399 - 9:10

حضور کارمندان در ادارات به حداقل میرسد

برنامه ریزی برای خرید ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا

برنامه ریزی برای خرید ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا
برنامه ریزی برای خرید ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا
به‌نظر می‎رسد به زودی شاهد خبرهای خوبی درباره دستیابی کشورمان به دانش و فناوری تولید واکسن کرونا خواهیم، بود این در حالی است که اجرای تدابیر جدید برای مقابله با کرونا همچنان ادامه دارد، تدابیری که شاید بتوان گفت ترمز افزایش آمار مبتلایان را کشیده است.
 توقف روند صعودی بستری‌ها
توقف روند صعودی بستری بیماران مبتلا به کووید 19 در برخی از شهرها از جمله تهران خبری است که نشان می‌دهد، تدابیری که اخیرا برای مقابله با کرونا ویروس جدید در دستورکار قرار گرفته است می‌تواند نتایج مثبتی با خود به همراه داشته باشد. این در حالی است که طبق اظهارات نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران خوشبختانه روند بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها در چند روز اخیر افزایشی نداشته است، با این وجود اما نباید از یاد برد تا زمانی که این روند آماری به سطح معنی داری نرسد، نمی‌توان قضاوت 100درصدی در این باره داشت.

 دستیابی به واکسن کرونا به زودی
این درحالی بوده که در کنار امیدواری‌هایی که برای کاهش آمار ابتلا، بستری و فوت اخبار منتشر شده با پایبندی افراد به تدابیر و پروتکل‌های بهداشتی ایجاد شده است، انتشار دستیابی به واکسن کرونا در برخی از نقاط جهان موضوعی بوده که شاید موجب شده تا انگیزه مردم برای رعایت این موارد بیشتر شود، زیرا تا پیش از این زمان حدودی برای برون رفت از این شرایط قابل تصور نبود، اما با منتشر شدن چنین خبرهایی این امیدواری قوت گرفت، در این میان باید گفت کشور ما نیز از جمله کشورهایی بوده که در آستانه دستیابی به واکسن مذکور قرار دارد و امید می‌رود به زودی بتوانیم به دانش تولید آن دست یابیم. براین اساس روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت از صدور اجازه تست انسانی یکی از نمونه‌های ایرانی واکسن کرونا خبر داد.اینکه و از بین 12 شرکت، چهار شرکت در حال پیشرفت در این حوزه هستند و یکی از آنها هم توانسته اجازه تست انسان را دریافت کند و براین اساس از هفته آینده پس از گذراندن تست‌های حیوانی واکسن مذکور روی انسان تست خواهد شد.در این میان اشاره به این موضوع ضرورت دارد که واکسن کرونا دوزه بوده و باید در دو مرتبه به افراد تزریق شود.

 غربالگری در سطح محلات
البته در این مجال باید گفت؛ اگرچه خبرها حاکی از سپری شدن روزهای نا امیدی در مواجهه با کرونا ویروس جدید است، اما همچنان تا دستیابی و تهیه واکسن برای همه افراد باید تدابیر مختلف در این حوزه اجرایی شود تا حداقل با کنترل و مهار بیماری از داغدارشدن خانواده‌ها تا حد امکان جلوگیری شود. البته تمامی این راهکارها به بحث اعمال محدودیت‌ها ختم نمی‎شود و تدابیر دیگری نیز در دستورکار متولیان امر قرار د دارد، به عنوان نمونه می‌توان به طرح غربالگری کرونا در سطح محلات اشاره کرد، طرحی که از ابتدای هفته جاری با محوریت ارائه خدمات سلامت در سطح محلات و خانواده‌ها عملیاتی شده و در حال انجام است که شامل سه بخش مراقبتی، نظارتی و حمایتی می‌شود.
این طرح در مراکز جامع سلامت، بیمارستانها کلینیک‌ها و مطب پزشکان انجام می‌شود، اما نکته مهم طرح یاد شده به صورت فعالانه رفتن به سراغ مردم است؛ به طوری که پیگیری‌ و رصد افرادی که در معرض افراد تست مثبت کرونا یا بیماران بودند، انجام می‌شود.  آنچه که وی در توضیح بیشتر گفته است که به طور مثال فردی را که تست کرونایش مثبت تشخیص داده می‌شود، ما به صورت معکوس بازمی‌گردیم و خانواده فرد را تحت کنترل و تست قرار می‌دهیم.اما همانطور که همواره اشاره شده است اصلی‌ترین راهکار برای مصون ماندن از این بیماری تزریق واکسن آن خواهد بود. در این زمینه اما همانطور که اشاره شد امید می رود ایران نیز بتواند به دانش و فناوری در این زمینه دست یابد. در این خصوص نیز البته مسئولان نظام سلامت کشور از  برنامه‌ریزی برای تامین واکسن مورد نیاز به سه طریق سخن گفته‌اند، یکی از این شیوه ها خرید واکسن از مجموعه کووکس سازمان بهداشت جهانی است که به گفته وزیر بهداشت مقرر شده تا ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را از طریق کووکس وارد کشور شود که این میزان حدود هشت میلیون و ۴۰۰ نفر را پوشش می‌دهد که حدود ۱۰ درصد از جمعیت ایران را در بر خواهد گرفت.همچنین حدود ۵/۵ میلیون دوز را در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی‌های صاحب‌نام دنبال می‌کنیم.
وی در توضیح بیشتر این را هم گفته است که حدود ۲۰ میلیون دوز را از کمپانی دیگری در دنیا داریم می‌خریم و درنهایت ما بین ۴۱ تا ۴۲ میلیون دوز واکسن را برای ۲۰ تا ۲۱ میلیون نفر از جمعیت‌ مان داریم تدارک می‌بینم. با این وجود اما قرار داشتن کشور در شرایط تحریم موضوعی است که می‌تواند دلنگرانی‌هایی رادر این زمینه ایجاد کند، با این وجود اما ایرج حریرچی، معاون کل  وزارت بهداشت این اطمینان خاطر را داده است که در این زمینه جای نگرانی نیست زیرا ایران هم مانند بیشتر کشورهای جهان جز کنسرسیوم کوواکس بوده و از طریق این کنسروسیوم انتقال مبالغ اولیه واکسن را انجام خواهد گرفت.
 چند نگرانی کرونایی قابل حل
با وجود همه این اخبار خوب اما همچنان وزارت بهداشت چند نگرانی‌ مهم درباره شیوع کرونا ویروس جدید در کشور دارد،  یکی از این موارد به ترافیک صبحگاهی به دلیل رفت و آمد کارمندان شرکت‌های خصوصی و دولتی مربوط می شود که برای رفع آن روز گذشته رییس جمهور دستور داد تا حضور کارکنان را در ادارات به حداقل برسد.
به عبارتی شرایط به این محدودیت در حد تعطیلی باشد مگر اینکه در مواردی نیاز باشد تا کارمندان در ادارات حضور یابند.
البته در این راستا وزیر بهداشت درخواست کرده است که شرکت‌های خصوصی هم همکاری های لازم در این زمینه را داشته باشند چرا که در غیر این صورت مجبور به تعطیلی شرکت‌های خصوصی خواهند شد. انبوه جمعیت در مراکز توزیع مرغ در بازارهای روز و تره بار هم یکی دیگر از مواردی بوده که وزارت بهداشت از ازدحام افراد در آنها نگران است، انچه که گفته می‎شود برای حل آن نیز تدابیری مدنظر قرار گرفته است. اکنون اما تمامی مردم جهان در انتظار دستیابی به واکسنی هستند که قرار است به این روزهای سخت پایان دهد.

افزایش گشتی‌ها در ساعات خلوت
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره نظارت پلیس بر امنیت در ایام تعطیلات و محدودیت‌های کرونایی، گفت: در این روزها با تعطیلی صنوف و اعلام ساعات منع تردد شاهد خلوت شدن معابر و محلات هستیم. این وضعیت در برخی مناطق مانند بازار تهران و مراکز خرید و … بیشتر به چشم می‌خورد.سردار حمید هداوند با بیان اینکه تیم‌های گشتی از پلیس آگاهی، پلیس پیشگیری، یگان امداد، پلیس راهنمایی و رانندگی، پلیس اماکن و … در نقاط مختلف شهر و به شکل شبانه روزی حضور دارند، افزود: این گشت‌زنی‌ها به شکل هدفمند و بیشتر در مناطقی که سابقه وقوع جرم در آنها بیشتر از قبل بوده یا خلوت‌تر شده‌، انجام خواهد شد.
 فوت ۴۶۹ مبتلا
در خصوص آمار کرونا هم سخنگوی وزارت بهداشت گفت: طبق معیارهای قطعی تشخیصی، 13 هزار و 843 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد و مجموع بیماران کووید19 در کشور به 894 هزار و 385 نفر رسید. سیما سادات لاری افزود: در بازه زمانی 24 ساعته، 469 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به 46 هزار و 207 نفر رسید البته خوشبختانه تاکنون 625 هزار و 606 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده‌‌اند. همچنین به گفته وی 5832 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
 جریمه بیش از ۷ هزار خودرو
معاونت عملیات ناجا نیز از اعمال جریمه هفت هزار و ۷۳۳ خودرو به دلیل ورود به مناطق قرمز خبر داد. همچنین از اقدامات انجام شده در حوزه اعمال قانون شامل اعمال جریمه برای ۱۱ هزار  ۵۴۲ خودرو در طرح محدودیت شبانه و جریمه ۱۲ هزار و ۴۸۳ خودرو در مناطق نارنجی است. علاوه براین باید گفت که در اجرای این طرح ۱۰ هزار و ۶۶۵ نیرو در یک هزار و ۷۷۰ نقطه مستقر شدند. در این مدت ۴۳ میلیون و ۸۷۰ هزار و ۹۶ خودرو در سطح جاده ها تردد داشتند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش داشته است.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.