کد خبر : 25972
تاریخ انتشار : جمعه 21 آذر 1399 - 13:20

رتبه 29 ایران در حوزه علوم اعصاب در جهان

رتبه 29 ایران در حوزه علوم اعصاب در جهان
رتبه 29 ایران در حوزه علوم اعصاب در جهان

علوم اعصاب به‌عنوان یکی از علوم استراتژیک و راهبردی مطرح است. که علوم مغزی و شناختی در کنار سایر حیطه‌های نوین مانند بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و فناوری نوین در دهه آینده تحولات زیادی را در حوزه‌های انسانی و اجتماعی و پزشکی ایجاد خواهد کرد.
دکتر محمد تقی جغتایی در مراسم افتتاحیه نهمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی گفت: علوم اعصاب در نیمه دوم قرن بیستم دارای رشد در حوزه‌ی مختلف زیستی، دانش ای تی و بیوالکتریک، رشد مطالعات الکتروفیزیولوژی، پیدایش و رشد حوزه نقشه‌برداری مغز داشته است.
وی افزود: در حال حاضر در آمریکا و اروپا پروژه‌های بزرگی در علوم اعصاب صورت گرفته است. آمریکا در پروژه مغز برنامه‌های در خصوص ترسیم مدارهای مغزی انسان , فعالیت الکتریکی و شیمیایی , مدارهای مغزی تعاملات شبکه‌ای مدارهای پشتیبان کارکردهای شناختی داشته است.
اروپا نیز در پروژه مغز انسان در مطالعه مغز بر اساس فناوری و اطلاعات و ارتباطات, یکپارچه‌سازی داده‌های مطالعاتی مغز , روش‌های جدید معالجه بیماری‌های مغزی , توسعه فناوری‌های جدید مبتنی بر مغز برنامه و مطالعات داشته است.
جغتایی تصریح کرد: ایران در سال 2019 دارای رتبه 29م جهان در حوزه علوم اعصاب است.
جغتایی در خصوص مهم‌ترین چالش اصلی در این حوزه گفت: تربیت نیروی انسانی و متخصص کافی مهم‌ترین معضل این حوزه است که مشکلات ناشی از کمبود زیرساخت، عدم تخصیص منابع حمایتی کافی حمایتی است. و مهم‌ترین فرصت در این حوزه توسعه و گستردگی در جهان، حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد زیر ساخت‌ها و ورود این حوزه به اقتصاد جهانی و رویدادهای فن بازار است.
وی افزود: این رویداد، بزرگ‌ترین گردهمایی متخصصین علوم اعصاب و رشته‌های مرتبط پایه، بالینی، فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و حوزه‌های بین‌رشته‌ای است. معرفی فناوری‌های نوین و پروژه‌های بین‌المللی حوزه علوم اعصاب از اهداف این کنگره است.
این کنگره از ۱۹ آذرماه آغاز شده و تا ۲۱ آذرماه در بستر فضای مجازی و در دو سالن به صورت همزمان در حال برگزاری است و همه سخنرانان اصلی و دعوت شده ملی و بین المللی و ارائه مقالات در کنگره از راه دور است.
دکتر جغتایی با بیان این که در این دوره از کنگره ۲۵ سخنران کلیدی ملی و بین المللی شرکت می کنند، تصریح کرد: این کنگره به همت انجمن علوم اعصاب ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.