کد خبر : 26123
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آذر 1399 - 9:21

۵۷۲۳ نفر در وضعیت شدید بیماری کووید19 قرار دارند

تزریق واکسن ایرانی کرونا تا بهار ۱۴۰۰

تزریق واکسن ایرانی کرونا تا بهار ۱۴۰۰
تزریق واکسن ایرانی کرونا تا بهار ۱۴۰۰
طبق اظهارات وزیر بهداشت واکسن ایرانی کرونا تا بهار در اختیار افراد قرار خواهد گرفت، این در حالی است که البته تعدادی واکسن برای استفاده‌های ضروری به کشور وارد خواهد شد. با این وجود رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها تا آن زمان باید مدنظر قرار گیرد، آنچه که متولیان حوزه سلامت نیز بارها نسبت به این موضوع هشدار دهند، اینکه اگر محدودیت‌های کرونایی رعایت نشود، اواخر دی‎ماه شاهد اوج بیماری کرونا خواهیم بود.
 خبر خوش برای تمامی ایرانیان
ساخت واکسن ایرانی کرونا مژده‌ای است که این روزها مسئولان نظام بهداشت و درمان کشور برای مردم دارند، واکسنی که طبق اظهارات سعید نمکی، وزیر بهداشت، تا بهار ۱۴۰۰ در اختیار ایرانی‌ها قرار خواهد گرفت. خبر خوشی که البته گاها دست آویز برخی کلاهبرداران در فضای مجازی شده، موضوعی که سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در باره آن بیان کرده است هرگونه تبلیغ و فروش واکسن کرونا در فضای مجازی ممنوع بوده و خدمات بهداشتی و درمانی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود. براین اساس باید گفت که تنها مسیر واقعی دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی صرفا مجاری قانونی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت است هرگونه تبلیغ و فروش دارو و واکسن از طریق فضای مجازی جرم تلقی می‌شود.

 واردات واکسن برای استفاده‌های ضروری
در این میان اما مقرر شده تا پیش از ساخت واکسن ایرانی، تعدادی واکسن را برای استفاده‌های ضروری وارد کشور شده و در برخی موارد هم با کشور دیگر به طور مشترک واکسن تولید شود، موضوعی که مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد ملی مقابله به آن اشاره کرده است. البته واکسن‌های وارداتی باید شروطی داشته باشند تا مورد تایید قرار گیرند، به طور نمونه در صورت واردات واکسن خارجی، فرصتی برای تست کردن آن روی تعداد محدود، قبل از تزریق همگانی وجود ندارد از سوی دیگر برای واردات این واکسن، پول پرداخت می‌‌شود، بنابراین باید حداقل تأیید سازمان جهانی بهداشت را داشته باشد تا پس از وارد کردن و تأیید سازمان غذا و دارو به افراد تزریق شود. موضوعی که مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا از آن سخن گفته است.
براین اساس باید گفت که در حال حاضر در جهان سه سازمان شامل سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و آژانس دارویی در اتحادیه اروپا (EMA) برای تأیید فرآورده‌‌های بیولوژیک وجود دارد و بنابراین واکسن‌‌های وارداتی باید تأییدیه آنها را داشته باشد.

 تزریق واکسن باید همگانی شود
حال اینکه تزریق واکسن‌ها به چه‌صورت انجام خواهد شد و آیا این اقدام اجباری است، نیز پرسشی بوده که قانعی درباره آن بیان کرده است که اجباری شدن یا نشدن تزریق واکسن کووید ۱۹ به تصمیم‌گیران کشوری بستگی دارد، با این وجود ولی اگر واکسن، همگانی نشود زنجیره انتقال قطع نخواهد شد. وی در این میان توضیحی هم درباره واکسن فایزر داده است، اینکه واکسن مذکور نیاز به زنجیره سرد انتقال در دمای ۷۰ درجه زیر صفر دارد و براین اساس به دلیل اینکه امکانات انتقال از جمله هواپیمای تخصصی مورد نیاز را نداریم، چنین واکسنی را سفارش نداده‌ایم و خواهان انواع دیگر واکسن از سازمان جهانی بهداشت شده‌ایم.

 یلدا را متفاوت برگزار کنیم
این در حالی است که البته وزیر بهداشت این قول را داده است که موثرترین واکسن دنیا را برای کشور تامین می‌کنیم، روزهای آینده این خبر خوش را خواهیم داد که این واکسن از معتبر ترین منابع وارد می‌شود. نمکی به موضوع دیگری نیز در لابه‌لای سخنان خود اشاره کرده است، اینکه واکسن پدیده‌ای نیست که بشریت را از کرونا نجات دهد؛ هرچند تاثیرگذار است، اما تمام داستان نیست، بنابراین از مردم درخواست کرده است که امسال یلدا را به شیوه‌ای متفاوت برگزار کنند، زیرا که نمی‌توان پیش بینی کرد در پیک جدید با چه هجمه جدیدی مواجه خواهیم شد. به هر حال آنگونه که عنوان شده روند واکسن کرونای ایرانی در سازمان جهانی بهداشت به ثبت رسیده است و پس از اینکه تست و تأیید شد، باید مورد تأیید سازمان غذا و داروی کشور نیز قرار گیرد و پس از آن مردم در برابر این ویروس منحوس واکسینه خواهند شد، با این وجود تا آن زمان باید همچنان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را مدنظر داشت تا شاهد موج‌های جدید از این ویروس منحوس در کشور نباشیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.