کد خبر : 26143
تاریخ انتشار : دوشنبه 24 آذر 1399 - 15:27

شهردار تهران در مراسم بهره برداری از باغ سلیمانیه:

توسعه فضای سبز داخل شهر از اهداف راهبردی مدیریت شهری است

توسعه فضای سبز داخل شهر از اهداف راهبردی مدیریت شهری است
توسعه فضای سبز داخل شهر از اهداف راهبردی مدیریت شهری است

باغ سلیمانیه در منطقه 14 با حضور شهردار تهران و مسئولان شهری برای استفاده عموم افتتاح شد.
پیروز حناچی، شهردار تهران، در این آیین افتتاح و بهره برداری از باغ سلیمانیه منطقه ۱۴ گفت: خوشحالم فرصتی پیش آمد تا به قول هایی که داده بودیم عمل کنیم توسعه فضای سبز در داخل شهر یکی از راهبردهای شورای پنجم و مدیریت شهری در دوره فعلی بوده است.
او در ادامه افزود: در دوره جدید مدیریت شهری تا کنون ۱۷ باغ در تهران به فضای سبز تبدیل شده است و تا خاتمه دوره ۱۷ باغ دیگر نیز به باغ های داخل محدوده شهر تهران اضافه خواهد شد. هدف این است که این باغها در مناطقی انتخاب شوند که سرانه فضای سبز آنها پایین است. بخشی از این باغ ها سالهاست که متروک بوده که با تصمیمات مدیریت شهری و همکاری دستگاه ها این اتفاق های خوب در حال شکل گیری است .
همچنین شهردار تهران گفت: یکی از دستاوردهای این دوره شورای شهر تعیین راهبردهای درست و توسعه فضای سبز است که تهران به آن نیاز دارد و بر عکس اتفاقاتی که افتاده است تلاش می شود باقیمانده ظرفیت های زیست محیطی شهر تهران حفظ شود.
شهردار تهران در ادامه به باغ سلیمانیه اشاره کرد و گفت: فضای سبز منطقه ۱۴ حدود ۹.۵ متر مربع است و ناحیه دو این منطقه یعنی همین ناحیه سرانه فضای سبزش پایین تر و در حدود ۳.۲ مترمربع است ، این اقدامات باعث افزایش سرانه فضای سبز منطقه می شود، این در حالی است که سرانه استاندارد در داخل باید ۱۲ متر باشد.
او افزود: یکی از کارهای خوب در این دوره از مدیریت شهری این بود که در خزانه حساب جدایی برای توسعه فضای سبز در نظر گرفته شد و عوارضی که از قطع اشجار گرفته می شود خاص توسعه فضای سبز هزینه می شود. این شکل هزینه کرد باید در بخش های دیگر هم انجام شود تا مردم در اداره شهر بیشتر مشارکت کنند .در خیلی کشورهای دنیا مردم در منطقه خود خرید می کنند که عوارض و مالیات هم در منطقه خودشان هزینه شود و چه خوب که در بودجه سال ۱۴۰۰ این نکته مورد توجه قرار گیرد. این شیوه تخصیص بودجه برای پارکینگ ها هم در حال رخ دادن است.
او ادامه داد: باغ های دیگری هم در مناطق مختلف وجود دارد برای نمونه یک باغ بزرگ در منطقه ۶ وجود دارد که در حال مذاکره هستیم و امیدوارم به نتیجه برسیم. یکی از خصیصه های این باغ توجه به باغ سازی ایرانی است که به دلیل وجود کوشک و تناسباتش این ظرفیت را داشته است .
حناچی گفت: یکی از نکات دیگر در این باغ مناسب سازی برای معلولان است این کار را ما به طور کامل انجام دهیم یک سیاست است و تا کامل نباشد افتتاح نمی کنیم.
او خبر داد: توافق با وزارت بهداشت و نظام پزشکی انجام دادیم که شرکت شهر سالم با شبکه سلامت وزارت بهداشت همکاری کند بر خلاف تصورات شبکه سلامت در تهران ضعیف است و بنا به پیشنهاد همکاران در وزارت بهداشت قرار شد شهرداری امکانات سلامت خود را به خانه سلامت تبدیل کند و علاوه بر سرویس به کارمندان به مردم هم سرویس بدهد ما الان هم این کار را می کنیم اما ماموریت وزارت بهداشت به ما نبود یا شبکه داروخانه های ما در شبکه قرار می گیرد که کار بزرگی است . به این ترتیب ۱۹ مرکز درمانی در سطح مناطق و ۹ درمانگاه بزرگ هم مجهز می شو د و هم مورد پشتیبانی قرار گیرد.
او همچنین گفت : در ستاد ملی کرونا مصوبات خوبی برای حمل و نقل عمومی داشتیم قرار شد ۵ هزار دستگاه اتوبوس به شبکه اتوبوسرانی کشور اضافه شود که ۵۰ درصد به تهران می رسد و اعتبار برای بازسازی واگن های نسل اول هم مصوب شده است که دریافت کنیم و انشاءالله این فشار را از روی حمل و نقل عمومی تهران برداریم. از همه کسانی که در این پروژه نقش داشتند از جمله روسای قبلی وفعلی بنیاد مستضعفان تشکر می کنم.

حناچی ادامه داد: امروز یک اتفاق دیگر خوب هم افتاد در کمیسیون ماده ۵ طرح تفصیلی منطقه ۲۲ به تصویب رسید. انضباط بخشی به شهر وعده ما بود و با این مصوبه در منطقه ۲۲ به نتیجه خواهد رسید و در این زمینه شورای عالی شهرسازی و اعضای کمیسیون ماده ۵ همراهی و همکاری کامل داشتند.

*تهران در گذشته یک باغشهر بود

در این مراسم مراسم محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت: تهران در گذشته یک باغشهر بوده است به طوری که در سال ۱۳۳۹ اداره باغات تهران تاسیس شد اما طی سال های گذشته کم کم باغات تخریب شدند به طوری که از یک میلیون پارسل شهر تهران بیش از یک دهم باغات مهمی بوده است. یکصد هزار قطعه باغ در تهران وجود داشت که در طول سال ها بخش مهمی از بین رفته و به جای آن ساختمان ها بر آمدند و در عین حال تلاش شد که پارک و فضای سبز هم در تهران ساخته شود.
او افزود: تهران قبل از انقلاب ۲۰۰ پارک داشته است اما الان بالای ۲۲۰۰ پارک دارد. این عددی است که جای تشکر دارد و دراکثر آنها زحمات آقای مختاری را می بینیم. الان در بودجه شهرداری تهران بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای فضای سبز هزینه می شود که نگهداری و هم ساخت که عدد خوبی است و معلوم است که شهرداری بر توسعه فضای سبز مصر است. باید توجه داشت که عمده این هزینه صرف کارکنان می شود. یکی از مسائل این است که مساحت ها دقیق باشد تا هزینه ها هم مشخص باشد ، باید کاری کنیم که در آینده هم کسی نتواند به فضای سبزتهران چشم طمع داشته باشد.
هاشمی ادامه داد: این جا یک مجموعه ۲۵ هکتاری بوده است که بخشی ازآن که در اختیار بنیاد مستضعفان بوده و تهاتر شده است که امروز شاهد فضای سبز بسیار مناسب در دو هکتارآن هستیم که می تواند ادامه یابد. از همین عوارض قطع اشجار این بوستان ها ساخته می شود این روند مانع قطع درختان و خرید باغات دیگر می شود و امیدوارم این روند را ادامه دهیم.
او در پایان گفت: لازم است مصوبه اخیر دولت پیگیری و تبدیل به اتوبوس و مترو شود که تا آخر دوره ما شاهد ورود اتوبوس ها به خصوص برقی به تهران باشیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.