کد خبر : 26512
تاریخ انتشار : دوشنبه 1 دی 1399 - 10:28

53 هزار و 625 نفر مجموع جان‌باختگان ناشی از بیماری کووید19

استان قرمز کرونایی نداریم

استان قرمز کرونایی نداریم
استان قرمز کرونایی نداریم
اگرچه همچنان روزانه تعدادی از مردم کشور به بیماری کووید19 دچار می‌شوند اما آمارها روند نزولی به خود گرفته‌اند، با این وجود اما همچنان تدابیر پیشگیرانه و مقابله‌ای در دستور کار قرار دارد.
 فوت ۱۷۷ نفر در ۲۴ ساعت
روند نزولی امارهای ابتلا، بستری، همچنین فوت در شرایطی همچنان نزولی است که هنوز هر روزانه تعداد زیادی از هموطنان در اثر بیماری کووید19 جان خود را از دست می‌دهند، آماری که اگرچه در خصوص جان‌باختن افراد پیش‎تر به بیش از 400 نفر نیز رسیده بود، اما خوشبختانه چند روز است که به زیر عدد 200 رسیده با این وجود هنوز تعداد زیادی از خانواده روزانه داغدار عزیزان خود می‌شوند، این در حالی بوده که در روز گذشته با فوت  ۱۷۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا مجموع جان‌باختگان ناشی از این بیماری به 53 هزار و 625 نفر رسید. اعداد و ارقامی که روز گذشته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از آن خبر داد. با این توضیح که طبق معیارهای قطعی تشخیصی، 6312 بیمار جدید مبتلا به کووید19 نیز در بازه زمانی 24ساعته اخیر شناسایی شده‌اند و براین اساس تعداد کل بیماران یک میلیون و 158 هزار و 384 نفر شد.
 کاهش 60درصدی آمار فوتی‌ها
این در حالی بوده که اجرای تدابیری از جمله طرح شهید سلیمانی که از دوم آذرماه با همکاری مردم، بسیج، سپاه و سازمان‌های دیگر عملیاتی شده است، در کنار شیوه نامه‌های بهداشتی توانسته اثرگذاری قابل توجهی در این زمینه داشته باشد. آنگونه که محمد آسایی، مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی در این باره اظهار کرده است، در زمان اجرایی شدن این طرح دو هزار و ۱۶۰ بستری در روز داشتیم که قرار بود بر اساس طرح شهید سلیمانی در ماه اول این تعداد ۳۰ درصد کاهش یابد، اما در ۲۸ آذر این تعداد به هزار و ۸۵ بستری کاهش یافت که معادل ۵۰ درصد بود. از سوی دیگر باید گفت که در ابتدای اجرای طرح ۴۷۵ فوتی روزانه داشتیم که قرار بود در ماه نخست ۱۰ درصد و در سه ماه ۳۰ درصد آمار فوتی‌ها کاهش یابد، اما اکنون تعداد مرگ و میر به علت کرونا ۶۰ درصد کاهش داشته و تعداد مبتلایان جدید از ۱۳ هزار نفر به هفت هزار نفر رسید.

 مبارزه با کووید19 همچنان ادامه دارد
به این ترتیب طرح موردنظر در کنار سایر تدابیر ازجمله اعمال محدودیت تردد و تعطیلی دو هفته‌ای بسیاری از اصناف توانست، روند صعودی آمارها را نه تنها متوقف کرده، بلکه شیب آن را نزولی کند. با این وجود اما همچنان شاهد فوت تعدادی از مبتلایان به بیماری کووید19 در کشور هستیم، انچه که هشدار می‌دهد هر گونه بی‌توجهی به توصیه‌ها و تاکیدان مسئولان حوزه بهداشت و درمان می‌تواند روند نزولی اعداد و ارقام را دوباره تغییر جهت دهد. موضوعی که ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت نیز درباره آن هشدار داده است. به گفته وی مبارزه با کووید ۱۹ همچنان ادامه دارد اما با کوچک‌ترین غفلتی دوباره کرونا روند صعودی می‌گیرد. از سوی دیگر اگر بخواهیم نگاهی به اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت بهداشت در این زمینه  داشته باشیم، باید گفت خوشبختانه تاکنون 885 هزار و 54 نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌‌اند. با این وجود اما طبق اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت 5563 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. بیمارانی که امید می‎رود به زودی سلامت خود را بازیابند.

 وضعیت شهرهای کشور
اما وضعیت در استان‌های مختلف به چه نحوه است، در این خصوص نیز باید گفت که 205 شهرستان در وضعیت نارنجی و 243 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و با توجه به اقدامات صورت گرفته مناطق مختلف کشور از وضعیت قرمز خارج شده‌اند.البته حریرچی توضیحات بیشتری درباره سیر بیماری کووید19در استان‌های مختلف داده است، طبق سخنان وی در همه استان‌ها سیر بیماری کاهشی است به غیر از استان مازندران که شیب ملایم صعودی دارد.این در حالی بوده که به نظر می‌رسد عوامل اقلیمی و فرهنگی در استان‌های مختلف بر میزان و کیفیت بیماری کرونا اثر داشته‌اند. به طور نمونه معاون کل وزارت بهداشت معتقد است که در استان گرمسیری مانند خوزستان باید در دو ماه آینده مراقب بود به واسطه اینکه حضور در فضاها و اتاق‌های بسته از عوامل شیوع بیماری در این استان‌ها به شمار می‌رود.
به هر حال همانطور که گفته شد اکنون دیگر استانی قرمز نیست و بیشتر استان‌ها نارنجی و زرد شده‌اند، با این وجود همانطور که بارها اعلام شده است؛ هرگونه ساده انگاری، عادی انگاری و تسامح در رعایت کردن پروتکل‌ها و مقاومت در برابر اجرای دستورالعمل‌ها باعث بازگشت بیماری به سیر صعودی و افزایش مرگ و میرها و بازگشت محدودیت‌ها می‌شود، توجه داشته باشید ویروس کرونا ثابت کرده است که با کمترین غفلت به مردم آسیب خواهد زد.

 اجرای تدابیر مقابله‌ای ادامه دارد
البته تدابیر مقابله ای با این بیماری از جمله طرح شهید سلیمانی همچنان ادامه دارد، به طور مثال طبق اظهارات مشاور وزیر بهداشت علاوه بر اقدامات پیشگیرانه حدود ۹۶ هزار تخت برای قرنطینه بیماران در هتل‌ها و مهمانسراهای سراسر کشور آماده شده است که ظرفیت افزایش به ۱۵۰ هزار تخت را دارد و از این تعداد حدود ۸ هزار تخت در تهران است، اما با توجه به اینکه هزینه قرنطینه بیماران را در هتل‌ها و مهمانسراها دولت می‌پردازد استقبال چندانی از این مراکز قرنطینه نشده است.
براین اساس همچنان باید پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری را رعایت و از تجمعات و دورهمی‌ها به جد دوری کرد، کرونا ایدئولوژی ندارد هر نوع تجمعی با هر نیتی و رسمی منجر به انتقال ویروس و افزایش بیماری خواهد شد.

زمان احتمالی دسترسی به واکسن ایرانی کرونا
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه تا زمان در دسترس بودن واکسن کرونا باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم، گفت: اگر فازهای مطالعاتی واکسن در ایران به خوبی پیش برود، احتمالا اواخر بهار ۱۴۰۰ در دسترس قرار خواهد داشت اما تا آن زمان باید آماده باشیم و برای چهار تا پنج ماه همچنان پروتکل‌ها را رعایت کنیم.
علیرضا رئیسی بیان کرد: حدود سه هفته‌ قبل چهار استان اردبیل، گیلان، گلستان و مازندران در وضعیت قرمز بودند. خوشبختانه از این هفته همه استان‌ها از وضعیت قرمز خارج شدند و گیلان هم هیچ شهر قرمزی ندارد و روند بیماری در این استان هم نزولی است. از ۱۶ شهرستان استان گیلان، ۶ شهرستان زرد و ۱۰ شهرستان نارنجی هستند.

مدیریت کرونا در نقطه مطلوب
وزیر بهداشت با بیان این‌‌که در نقطه بسیار مطلوبی در مدیریت بیماری قرار گرفته‌ایم، گفت: این امر را که حاصل توانمندی‌های کشور است، می‌توان در اعداد و ارقام بیماری در کشور مشاهده کرد. امروز در سایت‌های بین‌المللی می‌تواند دید که جایگاه ایران و سایر کشورها چگونه است.سعید نمکی یادآور شد: خوشبختانه امروز شرایط ما نسبت به ماه‌های گذشته به مراتب قدرتمندانه‌تر جلو می‌رود. به اول منحنی بیماری در کشور بازگردیم و ببینیم فاصله مرگ‌ومیر بیماران و بستری آنها چقدر نزدیک بود و اکنون نیز این موضوع را مشاهده کنید که این فاصله چقدر دور است، این حاصل 10 ماه تلاش شبانه‌روزی است که می‌توانیم بیمار کووید19 که داروی مشخص و واکسن قطعی ندارد را نجات دهیم.

​​​​​​​شرط برگزاری حضوری امتحانات
رییس مرکز سنجش و پایش کیفیت با اشاره به ابلاغ بخشنامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و تربیتی دوره‌های تحصیلی به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و مدارس اظهار کرد: در اجرای تبصره ذیل بند (ب) این بخشنامه، صرفاً در خصوص برگزاری حضوری ارزشیابی تحصیلی و تربیتی پایه‌های اول و دوم ابتدایی، صرفاً در مناطق دارای وضعیت زرد و پس از اخذ مجوز کتبی از کارگروه مدیریت و کنترل بیماری کرونا استان امکان‌پذیر است.خسرو ساکی افزود: بر اساس بخشنامه ارسالی، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و تربیتی نوبت اول از دانش آموزان پایه‌های اول و دوم ابتدایی در دروس فارسی (خواندن و نوشتن) و ریاضی، آزمون عملکردی به‌صورت حضوری در مدرسه، با گروه‌بندی دانش آموزان و رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.