کد خبر : 26728
تاریخ انتشار : جمعه 5 دی 1399 - 18:50

مد و پوشاک در مقام یک صنعت و اقتصاد خلاق

مد و پوشاک در مقام یک صنعت و اقتصاد خلاق
مد و پوشاک در مقام یک صنعت و اقتصاد خلاق
امروزه صنعت مد و لباس بعنوان یکی از صنایع خلاق با پتانسیل تجاری بالا و در بستر کارآفرینی فرهنگی و اقتصاد خلاق بسیاری از کشورها را تحت تاثیر خود قرار داده است. کشور ایران با برخورداری از پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی هنوز نتوانسته در عرصه مد و پوشاک پیشرفت چشمگیری داشته باشد و به جای تاثیرگذاری بر جامعه و دنیای مد، بیشتر تحت تاثیر مدهای غیرایرانی قرار گرفته است.
پوشاک جزو صنایعی است که با سرمایه اندک شغل ایجاد می شود. درحالیکه در صنایع دیگر سرمایه زیادی می خواهد و فرصت زیادی برای اشتغال زایی است البته پوشاک فصلی است و به مد بستگی دارد و اینها از چالش های این شغل است و اگر تولید در زمان خود عرضه نشود تولیدکننده دچار مشکل می شود. تولیدات خانگی و زیرپله ای پوشاک باید در جرگه سرانه تولید کشور قرار گیرد. در کشور ما تولید پوشاک الزاما” نیاز به یک واحد صنعتی ندارد و می تواند دریک زیر پله انجا شود که این موضوع یک چالش است. زمانی که ما در تولید پوشاک قوی بودیم چین، اندونزی ودیگر کشورهای موفق در پوشاک حرفی برای گفتن نداشتند اما الان کشورهای همجوار ما در حوزه پوشاک قوی شده اند و ما درجا زده ایم. کره جنوبی اولین کشور دنیا است که از کارگاه های کوچک حمایت می کند و اکثریت کارگاه های تولیدی آن کوچک هستند، اما در ایران هر کارگاه کوچک باید به سازمان های مختلفی همچون مالیات، دارای و … پرداخت نماید. چون نیاز صنعت پوشاک در کشور کم است تنوع پارچه نیز محدود، تجهیزات این صنعت به روز نمی باشد و سفارش طرح های جدید صرفه اقتصادی ندارد لذا 80 درصد مواد اولیه صنعت پوشاک وارداتی است.
علیرغم اینکه تحریم ها در کشور آثار بدی داشت لکن در بخش نساجی و بخصوص پوشاک توانستیم بازار داخل را تامین کنیم. امروز اگر بستر صادراتی فراهم شود می توانیم سهمی درخور هم در بازار جهانی داشته باشیم.
فناوری نیز می تواند با ورود به زنجیره تامین صنعت مد (مواد اولیه، تولید، بازاریابی و فروش) سبب کاهش قیمت تمام شده محصولات این صنعت شود. فناوری می تواند با ایجاد خدمات برخط به مشتریان در حوزه فروش و بازاریابی تاثیرات بسزایی ایجاد کند.
مهندس زهرا بختیاری
فعال فناوری و نوآوری و مشار شتابدهنده بوستان (مد و پوشاک)
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.