کد خبر : 26820
تاریخ انتشار : یکشنبه 7 دی 1399 - 9:23

وضعیت ابتلا به کووید 19 استان‌های شمالی صعودی است

اجرای منع تردد شبانه در شهرهای زرد کرونایی

اجرای منع تردد شبانه در شهرهای زرد کرونایی
اجرای منع تردد شبانه در شهرهای زرد کرونایی
با جان‌باختن ۱۳۴ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا مجموع فوت شدگان ناشی از این بیماری به بیش از ۵۴ هزار نفر رسید، این در حالی است که روند کاهشی درآمارهای ابتلا و فوت ناشی از این بیماری در کشور همچنان ادامه دارد و با توجه به اثرگذار بودن تدابیر مقابله‌ای با بیماری کووید19 مقرر شده تا تدابیر مذکور از جمله طرح منع تردد شبانه از این پس در شهرهای زرد کرونایی نیز اجرایی شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره آخرین مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: وضعیتی که در اروپا رخ داده و ویروس‌ انگلیسی که کشورهای اروپایی را درگیر کرده در این جلسه بررسی شد، خوشبختانه در کشور ما 30 استان روند نزولی دارند البته در استان مازندران روند کرونا نزولی نشده و امیدواریم روند نزولی شود.

 شهر قرمز نداریم
علیرضا رئیسی افزود: در زمان حاضر در سطح کشور شهر قرمز نداریم. 330 شهر در وضعیت زرد و 108 شهر در وضعیت نارنجی هستند. این دستاورد نتیجه رعایت پروتکل‌ها و همکاری دستگاه‌ها، مردم و اصناف و نظارت‌هایی است که بر پروتکل‌ها اجرا می‌شود، اجرای طرح شهید سلیمانی نیز به روند رو به نزول بیماری بسیار کمک کرده است.وی با اشاره به ارزیابی که در سطح کشور صورت گرفته است، تصریح کرد: یکی از اقداماتی که بسیار موثر بوده و هزینه کمی دارد، منع ترددهای درون‌شهری از ساعت 9 شب تا چهار صبح است و بنابراین مصوب شد که در شهرهای زرد نیز منع تردد از ساعت 9 شب تا چهار صبح اجرا شود و ادامه یابد.

 با بازگشایی مدارس موافقت نشد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: یک بحث دیگر پیشنهاد بازگشایی مدارس در پایه‌‌های اول و دوم ابتدایی بود که با آن موافقت نشد و مدارس همچنان غیرحضوری برگزار خواهند شد؛ امیدواریم در سال آینده و بعد از واکسیناسیون و قطع زنجیره انتقال بیماری برای بازگشایی مدارس شرایط فراهم شود و به سمت بازگشایی مدارس برویم.
رییسی با بیان اینکه برخی از تجمعات باعث شعله‌‌ور شدن بیماری پس از اردیبهشت‌‌ماه امسال شده بود، یادآور شد: اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌‌کرد 50 هزار نفر بستری کرونایی بیشتر داشتیم؛ به دنبال اجرای طرح شهید سلیمانی میزان بستری روزانه در کشور حدود 40 درصد کاهش یافته است و میزان مرگ‌ومیر نسبت به ابتدای شروع طرح شهید سلیمانی بیش از 50 درصد کاهش یافته است؛ درواقع با اجرای این طرح، 7500 مرگِ کمتر اتفاق افتاده است.

 هشدار درباره دورهمی‌های خانوادگی
وی تأکید کرد: دورهمی‌های خانوادگی می‌تواند بر شیوع بیماری بسیار موثر باشد و اگر پروتکل‌‌های بهداشتی رعایت نشود شاهد پیک مجدد کرونا خواهیم بود.

 کاهش ۵۰ درصدی فوتی‌ها
رییسی گفت: در حال حاضر میزان بستری در کشور به شکل روزانه تقریبا بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته و مرگ و میر هم نسبت به شروع طرح که حدودا یک ماه قبل بود بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است. اما بازهم تاکید می‌کنم تجمعات، دورهمی‌ها و شب نشینی‌ها می‌تواند در افزایش آمار موثر باشد و اگر رعایت نشود ممکن است شاهد پیک مجدد باشیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد، ۵۰ هزار بستری بیشتر داشتیم و با اجرای طرح‌های اخیر شاهد کاهش ۵۰ درصدی بستری و در نتیجه هفت هزار و ۵۰۰ مرگ و میر کمتر بوده‌ایم. اگر رعایت نکنیم ممکن است شاهد پیک مجدد در بهمن ماه یا اسفندماه باشیم.

رایزنی‌ برای خرید واکسن کرونا
رییس جمعیت هلال احمر اظهار کرد: هلال احمر مانند وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا اقداماتی را برای خرید و واردات واکسن انجام داده است.کریم همتی با بیان اینکه خرید واکسن آنفلوانزا و کرونا در دستور کار است، گفت: تفاوت واکسن کرونا و آنفلوانزا به این صورت است که واکسن کرونا یک امر جدید است و بسیاری از واکسن‌های تولید شده سیف نیستند و تزریق آن موجب ایجاد برخی عارضه‌ها شده است. وی افزود: پیدا کردن منبع خرید واکسن که مطمئن و در دسترس باشد کمی زمان بر است. همتی گفت: با وزیر بهداشت  در این باره صحبت شده و وی هم تاکید داشتند هلال احمر نسبت به واردات واکسن اقدام کند و در پارت اول حداقل یک میلیون دوز انجام شود. واکسن خریداری شده توسط ما چینی است اما سازمان غذا و دارو همه داروها و واکسن‌ها را به شدت مورد نظارت قرار می‌دهد.

استان‎های رکورد دار آمار فوت
سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای  5760 بیمار جدید به کووید19 در کشور خبر داد و اظهار کرد: مجموع بیماران به یک میلیون و 194 هزار و 963 نفر رسیده است.سیما سادات لاری افزود: 134 بیمار دیگر جان‌خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به 54 هزار و 574 نفر رسید. همچنین5273 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. وی درباره اعلام استان‌های رکورددار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور هم گفت که وضعیت بیماری در استان‌های شمالی دارای روند نسبتا صعودی است و در مجموع شرایط حال حاضر بیماری در کشور را باید ناپایدار، حساس و شکننده تلقی کنیم. سخنگوی وزارت بهداشت همچنین افزود: بیشترین میزان بروز مرگ و میر نیز به ترتیب در استان های خراسان جنوبی، اردبیل، زنجان و گلستان بوده تعلق داشته است.

شرط برگزاری حضوری امتحانات
رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اعلام شروط امتحانات حضوری دانش‌آموزان گفت: برگزاری امتحانات به شیوه حضوری باید با نظر شورای مدرسه و اجازه ستاد مدیریت و کنترل بیماری کرونای استان باشد.خسرو ساکی افزود: اگر ستاد مدیریت کرونای استان اعلام کند شرایط زرد است و شورای مدرسه امکانات موجود را بررسی کرده و مشخص شد شرایط لازم را برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و برگزاری امتحانات دارند، مانعی برای امتحانات حضوری وجود ندارد.وی با اشاره به اینکه طبق دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا در مناطق نارنجی امتحانات حضوری معنا نخواهد داشت، گفت: در شرایطی که امکان حضور فیزیکی دانش‌آموزان دوره‌های اول و دوم متوسطه فراهم نباشد، امتحانات از طریق برگزاری آزمون آنلاین در سامانه شاد یا سایر سامانه‌های مورد تأیید شورای مدرسه و نمره ارزشیابی مستمر با استفاده از مستندات و شواهد جمع آوری شده تعیین می‌شود.

​​​​​​​مشکلی در انتقال واکسن نداریم
رییس جمهور با تاکید بر اینکه ما در نقل و انتقال یا نگهداری واکسن هیچ مشکلی نداریم، تصریح کرد: در خرید البته مشکل داریم اما روزانه و مورد به مورد از این تحریم‌ها عبور می‌کنیم.
حجت الاسلام حسن روحانی اظهار کرد: البته ما تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم ولی باید شرایط کنترل شده فعلی را همچنان نگه داریم.وی با اشاره به اینکه ما شاهد جهش کرونا در کشورهای اروپایی و مخصوصاً انگلیس هستیم، تصریح کرد: باید مراقبت‌ بیشتری برای ورود مسافرانی داشته باشیم که از این کشورها به ایران ممکن است بیایند. همچنین باید خیلی توجه داشته باشیم که تجمعات را تا جایی که ممکن است کاهش دهیم.وی با بیان اینکه مردم شب‌نشینی‌ها را کاهش داده‌اند، ماسک استفاده می‌کنند و فاصله گذاری هم کمابیش انجام می‌شود، گفت: آنچه ممکن است در این میان مشکل‌ساز شود تجمعات است که باید رعایت کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.