کد خبر : 27420
تاریخ انتشار : جمعه 19 دی 1399 - 18:48

مديرعامل شرکت کارآفرين زيما پاک آريا عنوان کرد

سنگ هاي بزرگ بر سر راه حمايت از توليدکنندگان کوچک

سنگ هاي بزرگ بر سر راه حمايت از توليدکنندگان کوچک
سنگ هاي بزرگ بر سر راه حمايت از توليدکنندگان کوچک

شرکت زيما پاک آريا  از جمله بخش هاي توليد در کشور است که در حوزه محصولات بهداشتي مصرفي فعاليت دارد، در اين ميان اما نکته اي که آن را از ساير واحدهاي توليدي مشابه خود متمايز مي کند، اين شاخصه است که بنيانگذار شرکت مذکور يک کارآفرين خانم بوده که توانسته در رقابت با رقيبان سرسخت و شايد صاحب نام بدون هيج پشتوانه و حمايتي در بازار موفق باشد و کار خود را وسعت دهد. لاله قاسمعلي، مدير عامل شرکت زيما پاک آريا که نخستين خشت اين واحد توليدي را در سال 97 بنا نهاده است، براي ما از کم و کيف کار و دغدغه هاي اين روزهاي اين واحد توليدي اش گفته است که در ادامه مي خوانيد.

 

دغدغه کرونايي اين روزهاي توليدکنندگان

2 1 1

به گفته مدير عامل شرکت زيما پاک آريا واحد توليدي موردنظر يک شرکت توليدي بازرگاني بوده که از دوسال قبل کارش را آغاز کرده است، محصولاتي مانند دستمال هاي رولي و محصولات بهداشتي مصرفي آشپزخانه، که بعضا توليد اين  مجموعه بود، همچنين کالاهاي ديگري که به صورت برون سپاري به شرکت هاي ديگر براي توليد سپرده مي‌شود.قاسمعلي با بيان اين مطلب که محصولات توليد شده مصرفي بوده و بنابراين چرخه زماني کمي دارند، افزود: بنابراين در چرخه فروش تقاضا براي اين محصولات تکرار مي شود، البته با توجه به مشکلات پيش آمده به دليل بروز اپيدمي بيماري کوويد19 مدتي است بازار دچار رکود نسبي شده است و تمامي توليد کنندگان تا حدي در بحث فروش دچار افت شده اند.وي ادامه داد: حدود 22 نوع کالا داريم که يک تعدادي در بحث توليد و برخي  به حوزه پلي اتيلن باز مي گردد که در اين بخش برون سپاري کرده ايم. مواردي که شامل سفره هاي يک بار مصرف، کيسه زباله، کيسه فريزر دستکش هاي يکبار مصرف و از اين قبيل مي شود. توليدات خودمان در بخش دستمال هاي رولي در انواع متفاوت هستند که نام هاي تجاري رابراي آنها انتخاب کرده ايم. اين اقلام نيز حدود هفت تا هشت نوع کالا را در بر مي گيرد.

 

60درصد نيروها خانم هستند

2 8

مديرعامل شرکت زيما پاک آريا  در پاسخ به اين پرسش که سرمايه گذاري اوليه براي راه اندازي اين واحد توليدي به چه ميزان بوده است، بيان کرد: سال 97 با 750 ميليون تومان سرمايه اوليه استارت اين کار زده شد، البته متاسفانه در آن بازه زماني ما دقيقا به نوسانات دلار و بالا رفتن بهاي ارز برخورديم که کار را براي ما بسيار سخت کرد، اما به ياري خدا موفق شديم به کارمان ادامه دهيم. اين را هم بگويم که در گام نخست کار با چهار نفر نيرو آغاز شد، اما اکنون در مجموعه 30 نفر نيرو در حال کار هستند، ضمن اينکه حدود 60 درصد اين افراد خانم ها هستند.اينکه چرا توليد در بخش پلي اتيلن در قالب برون سپاري صورت مي گيرد، نيز موضوع ديگر بود که قاسمعلي به آن پرداخت. وي گفت:  از آنجا که من به تنهايي و بدون هيچ حمايتي اين مجموعه را مديريت و تامين منابع مي کنم، با توجه به اينکه در بحث پلي اتيلن و تهيه مواد پتروشيمي نياز به چرخه مالي بالايي است، ترجيح دادم که وارد اين حوزه از مشکلات نشوم و از برون سپاري استفاده کردم.مديرعامل شرکت زيما پاک آريا با اشاره به اينکه در بازار توليد کنندگان زيادي وجود دارند که اين امر بازار را رقابتي مي کند و تا حدي کار براي توليدکنندگان خرد شايد دشوار باشد، درباره استراتژي مدنظر براي فائق شدن بر اين مشکل خاطرنشان کرد: در بحث فروش و دوام در بازار به طور قطع اين موضوع درست است، با توجه به اينکه  شرکت هاي بزرگ و روابط حرف اول را مي زنند، ما نيز سعي کرده ايم که با خودمان رقابت داشته باشيم. اينکه فردايمان را با امروز خود مقايسه کنيم و همين باعث دوام ما در بازار شده است. به عبارتي بي حاشيه و بدون در نظر گرفتن مشکلاتي که به هر حال رقبا و شرايط بازار براي ما ايجاد خواهد کرد، با تلاش  مداوم سعي کرده ايم تا راه خود را باز کنيم و به پيش برويم.در اين زمينه مي توان به موارد ديگري مانند؛ بازاريابي و ايجاد نمايندگي ها در شهرستان ها همچنين کمک گرفتن و ياري دوستان در حوزه فروش با همفکري کار را به خوبي پيش ببريم.

انجام رايزني هاي اوليه براي صادرات

2 7

قاسمعلي اين را هم گفت که در حوزه صادرات نيز رايزني هاي اوليه را انجام داده، منتهي هنوز به نتيجه قطعي نرسيده ايم. وي خاطرنشان کرد: تقريبا مي توان گفت حوزه صادرات بيشتر به مباحث رانت و ارتباطات باز مي گردد.

 

کيفيت شرط مهم دوام در بازار

2 6

مديرعامل شرکت زيما پاک آريا  با تاکيد براينکه به يقين مي توانم بگويم با توجه به اينکه کيفيت شاخص هاي اصلي دوام در بازار است، ما سعي کرده ايم که کيفيت توليدات خود را حفظ کنيم، افزود: چه بسا که در برخي از حوزه ها کيفيت توليدات ما نسبت به  رقباي صاحب نام بسيار بيشتر است. در حال حاضر با توان توليد دو هزار رول دستمال آشپزخانه توليدات مان را راهي بازار مي کنيم. البته اين را هم بگويم که با توجه شرايطي پيش آمده براثر پاندمي کرونا ويروس جديد، ميزان فروش و توليد ما نيز به نصف رسيده است، زيرا توليد به نسبت ميزان فروش صورت مي گيرد. از آنجا که فروش به ميزان قابل توجهي کاهش يافته، مقوله توليد نيز روند کاهشي را تجربه کرده است.قاسمعلي ادامه داد: پيش از پاندمي کرونا کارگاه تا ساعت 12 شب به صورت دو شيفت و با تعداد بيشتر از نيروهاي بخش توليد کار مي کرد، ولي متاسفانه بعد از نوروز 99 تعداد کارکنان ما کاهش يافت. با اين وجود خوشبختانه  دوام در توليد و فروش به بازار را داشته ايم و کار ادامه دار بوده است. به عبارتي تقاضاي اين محصولات با توجه به مصرفي بودنشان هميشه در بازار حتي تا چندين برابر ظرفيت توليد وجود دارد.وي در پاسخ به اين سئوال که آيا هيچ برنامه اي براي ورود به بازار تجهيزات پزشکي در نظر داريد؟ نيز گفت: دوره اي در بحث دستکش هاي يکبار مصرف، ملافه هاي بيمارستاني و شيت هاي مورد استفاده در بيمارستان ها فعاليت داشتيم اما متوجه شديم، نمي توانيم وارد اين بازار شويم.

 

وزارت صمت همکاري هاي لازم را ندارد

2 5

مديرعامل شرکت زيما پاک آريا تصريح کرد: زيرا در اين حوزه مقولاتي در خصوص اخذ مجوز براي برقراري ارتباط با مراکز و ارگان ها وجود دارد، اما متاسفامه وزارت صمت همکاري هاي لازم را در اين زمينه ندارد.قاسمعلي ادامه داد: دراين خصوص يکسري شروطي وجود دارد، به طور نمونه فاصله با تهران و اينکه حتما واحد توليدي بايد در شهرک هاي صنعتي حضور داشته باشد. شرايطي که فراهم کردن آنها براي  توليد کننده هاي کوچک چندان امکان‌ پذير نيست، براين اساس نمي توانند از اين امتيازات برخوردار شوند. به طور نمونه ما يکسري قرار دادهاي خيلي بزرگ را با نهادهاي مختلف به خاطر نداشتن اين مجوزها و شروط از دست داديم.

 

توان کار با مجموعه هاي بزرگتر را داريم

2 4

وي با بيان اينکه اگر زمينه صدور اين مجوزها فراهم شود، توان کار با مجموعه ها و سازمان هاي بزرگتر را نيز خواهيم داشت، ادامه داد: با توجه به اينکه پيش از نوروز 99 توان توليد محصولات در اين واحد دو برابر اکنون بود و کارکنان در دو شيفت بودن کار مي کردند، قادر به انجام اين امر هستيم، ضمن اينکه به هر حال ماجراي عرضه و فروش، همچنين توليد و تقاضا به نوعي زنجيروار به هم متصل هستند، هر چه شرايط فروش بيشتر مهيا شود، به طور قطع اوضاع اقتصادي واحدهاي توليدي نيز بهتر خواهد شد.

مديرعامل شرکت زيما پاک آريا در ادامه با بيان اينکه به لحاظ کرونا اين روزها رکود چشمگيري در بازار حاکم است که بخش قابل توجهي از آن به  نبود کاهش ميزان خريد در بازار باز مي گردد، از سوي ديگر با توجه به وارداتي بودن يکسري از مواد اوليه موردنياز و نوسانات پيش آمده در بازار ارز، قيمت مواد اوليه افزايش سرسام آوري داشته و براين اساس هم توان خريد مصرفي مردم پايين آمده است.

 

اما و اگرهاي ارائه تسهيلات و وام

2 3

قاسمعلي درخصوص اينکه وزارت صمت بخش هايي را براي حمايت از مشاغلي که تازه شروع به کار کرده اند دارد تا در قالب تسهيلات و وام از آنها حمايت کند، هم بيان کرد: در کل همانطور که اشاره کردم، براي بهره مندي از تسهيلات و حمايت هاي دولتي، سنگهاي بزرگي  جلوي راه ما گذاشته مي شود. وقتي بايد حتما در شهرک هاي صنعتي و واحدهاي توليدي با متراژ مشخص کار کرد، مواردي که امکان آن به دلايل متعدد براي ما فراهم نيست، بالاجبار بايد بدون اين حمايت ها کار را ادامه دهيم.  به طور مثال بعد مسافتي از اين شهرک ها به محل زندگي به ميزاني است که نمي توانم به راحتي تردد داشته باشم، آمد و شد به شهرک صنعتي دماوند براي من دشوار است براي همين عطاي آن را به لقايش مي بخشم. وي خاطرنشان کرد: البته براي براي ما اجباري وجود ندارد که بخواهيم در شهرک هاي صنعتي فعاليت کنيم، اما براي دريافت تسهيلات الزام به اين کار است.

 

شرط مهم براي افزايش توليد و توسعه کار

2 2

برنامه ريزي براي توسعه کار نيز موضوع ديگري بود که مديرعامل شرکت زيما پاک آريا از آن سخن گفت، اينکه اگر چرخه فروش به روال قبل خود بازگردد، به طور قطع چرخه توليد در اين واحد توليدي نيز بهتر خواهد چرخيد. براين اساس اين امکان فراهم مي شود که زميني را براي کارخانه خريداري شده و کار توسعه يابد.قاسمعلي با بيان اينکه مشتريان اين واحد توليدي بخش خصوصي است، ادامه داد: خوشبختانه در خواست مطالبات مشکلي نداريم و در مواردي که با بخش دولتي کار مي کنيم هم  توسط يک بخش خصوصي به اين مرکز فروش متصل شده ايم و به طور مستقيم طرف حساب نيستم. به هر حال همواره تلاش داريم تا هم از نظر کيفيت، بسته بندي و … نسبت به رقباي خود بالاتر باشيم، هم از نظر قيمت محصولات مان  يا قيمت مناسب راهي بازار کنيم تا بتوانيم در مقابل رقبا موفق بوده و در بازار رقابت کنيم. وي تصريح کرد: در حوزه کاري ما افرادي که اشتغال دارند، نرخ سودهاي بالايي دريافت مي کنند، براين اساس سعي کرده ايم تا از همان نرخ سود هاي توليد بهره ببريم . هزينه سر به سر توليد را حساب کرده و با يک سود معقول کالا را به بازار
عرضه مي کنيم.

برنامه ريزي براي فروش مستقيم به مصرف کنندگان

مديرعامل شرکت زيما پاک آريا ادامه داد: ضمن اينکه از جهت مستقيم با مشتريان خود کار کنيم، فرصت و شرايط را نداشتيم، اخيرا با يکسري شرکت ها که کارشان فروش  در مدل بي تو بي، يا همان تمرکز بر فروش محصولات و خدمات به شرکت هاي ديگر است، رايزني کرده ايم که بتوانيم ارتباط با آنها برقرار کنيم تا محصولاتمان را به طور مستقيم به مصرف کننده برسانند. البته تاکنون اين امر مهيا نشده است. از سوي ديگر از آنجا که ما در گير تامين مواد اوليه هستيم و عملا اين امر  توسط دو تا سه کارخانه مادر در کشور انجام مي شود، متاسفانه آنها نيز چون مي دانند تنها هستيم و در اين زمينه تا حدي شرايط را براي ما سخت مي کنند.قاسمعلي اين را هم گفت که متاسفانه بنگاه هاي خرد و کوچک مشکلات زيادي دارند، به طور نمونه يکي ديگر از اين دغدغه ها اين است که ازطرفي براي تهيه مواد اوليه با شرکت هاي مادر بايد پرداخت هاي نقدي داشته باشند و هيچ گزينه ديگري براي پرداخت وجود ندارد، از سوي ديگر براي برند شدن و اينکه بتوانند سهم خود را در بازار داشته باشند، بايد در شرايط تسويه با مشتري شان راه بيايند، يعني بايد خريد مواد اوليه را به صورت نقدي داشته باشيم ولي فروش را به شيوه اقساطي  و به صورت چک و شرايط مدت دار  داشته باشيم که اين امر خود ما را دچار مشکل  مي کند. اين موضوع به مجموعه هاي کوچک فشار زيادي وارد مي کند.وي تصريح کرد: علاوه بر آنچه که بيان شد مشکلات ديگري نيز ممکن است در روند کار پيش آيد، به طور نمونه در تامين مواد اوليه با توجه به اينکه اين مواد توسط چند شرکت محدود تامين مي شود، در مواردي ما پشت توقف مواد اوليه مدت ها مانده ايم، يا اکنون با توجه به شيوع کرونا شرکت تامين کننده گفته است که ما روي بحث توليد ماسک هستيم و مواد اوليه ماسک را توليد مي کنيم، بنابراين مجبور شديم تا حدود  چهار تا پنج ماه در صف انتظار باشيم تا سفارشات مان را تحويل دهند. با توجه به اين شرايط دو تا سه قرارداد خوب را که منتظر نمونه دادن و روابط اداري اوليه بودند از دست داده ايم.مديرعامل شرکت زيما پاک آريا در پاسخ به اينکه به محصولات و توليدات خود چه نمره اي مي دهيد؟ گفت: به محصول از نظر کيفيت نمره 18 و از نظر نوع محصول که کالاي لوکس است، نمره 20 را مي دهم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.