کد خبر : 27437
تاریخ انتشار : شنبه 20 دی 1399 - 9:08

مدیرعامل احیا استیل فولاد بافت خبر داد

راه‌اندازی فاز 2 فولاد بافت در سال 1401

راه‌اندازی فاز 2 فولاد بافت در سال 1401
ایرانیزه بودن فاز 2 فولاد بافت

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت با بیان اینکه کارخانه شماره دو اواخر سال 1401 تا اوایل 1402 راه اندازی خواهد شد، گفت: براساس تدابیر اندیشیده شده این فاز را ایرانیزه شده اجرایی می کنیم.

سورنا زمانیان در گفت و گو با «اقتصاد ملی» با اشاره به اینکه تاریخچه ایجاد شرکت استیل فولاد بافت به سال 86 به عبارتی اوایل دولت نهم  باز می گردد، اظهار کرد: در آن زمان مقرر شد هشت طرح ملی فولادی در هشت نقطه کشور ایجاد شود. همه این طرح ها دو فاز داشت، فاز نخست تولید آهن اسفنجی 800 هزار تنی می باشد که 4طرح به روش پرد و 4طرح به روش میدرکس بوده و همچنین فاز دوم همه این ها فولاد سازی بود و قرار بر این بود که در مدت حداکثر 30 تا33 ماه به بهره برداری برسند.

01

تصمیم گیری برای استفاده از مشارکت بخش خصوصی

وی در ادامه با تاکید براینکه بروز بحران ها و مسائل مالی کشور در آن دوران، همچنین تحریم ها موجب شد تا طرح های مذکور در ادامه مسیر به مشکل بر بخورند، بیان کرد: در سال 1392 وقتی دولت یازدهم روی کار آمد تصمیم گرفته شد برای اتمام این طرح ها به دلیل اینکه دولت منابع مالی لازم را در اختیار نداشت، مشارکت بخش خصوصی نیز در نظر گرفته شود. البته پیش تر از این، یک مورد در بافق جدا سازی و به بخش خصوصی واگذار شده بود.

به گفته مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت، هفت طرح باقی مانده در سال 93 به بخش خصوصی واگذار شد که یکی از آنها طرح فولاد بافت بود. در گام نخست گروه انتخاب در همان سال حدود 60 درصد سهام را در اختیار گرفت و در بیست خردادماه سال 94 این شرکت تاسیس شد که پنج عضو هیات مدیره دارد که سه عضو مربوط به بخش خصوصی و دو کرسی هیات مدیره هم متعلق به سهامداران 40درصدی است که دولت هست .

زمانیان در ادامه با بیان این مطلب که با این وجود گروه مذکور به هر دلیلی نتوانست کار را پیش ببرد و در نتیجه دو سال نیز این طرح مسکوت ماند، توضیح داد: تا اینکه در فروردین ماه سال 95 گروه مالی گردشگری از طریق هلدینگ صنایع و معادن ماهان با توافق سهام داران و با خروج سهامدار بخش خصوصی اولیه ،  60 درصد سهام را به خود اختصاص داد. به این ترتیب از 29فروردین ماه 95 وارد کار شد و هیات مدیره جدید از مرداد ماه همان سال شروع به کار کردند براین اساس کارخانه نیمه ساز در فاز یک را تحویل گرفتند.

 

تولید نخستین محصول در فروردین ماه 98

1 5

وی خاطرنشان کرد: در ادامه راه گروه جدید به رغم مشکلاتی که وجود داشت، در پایان سال 97 تست های گرم آغاز شد و در 18 فروردین ماه سال 98 هم نخستین محصول تولید شد. براین اساس ما هر سال 18 فروردین را روز بهر ه برداری می دانیم.

 

مهمترین مشکلات برای ادامه کار پروژه

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت در پاسخ به این پرسش که مشکلاتی که این پروژه با آن در آغاز مسیر مواجه شد چه بود؟ اظهار کرد: طرح مذکور از سال 86 شروع شده بود و حدود 9 تا 10سال از عمر آن می گذشت، چندین مدیر و مجری عوض کرده بود که هر یک آمده و رفته بودند. به عبارتی در مسیر کار خود به نوعی دو بار سکته کرده بود. به این ترتیب راه اندازی پروژه ای که دوبار خوابیده است و سهام دار عوض کرده، بسیار دشوار است. اما در فاز دو طرح ، فولاد بافت تنها طرحی بود که به دلیل مسائل متعدد ازجمله زیست محیطی و تامین آب، برق و گاز در منطقه بافت با مشکلاتی روبرو بوده و تشخیص سهامداران و دولت براین بود که اجرای فولاد سازی در فاز 2به صرفه نیست.

2 9

براین اساس فاز دو به شورای اقتصاد برده شده و در سال 95 در شورای اقتصاد تغییر محصول آن گرفته شد. به عبارتی به طور نمونه برای فولادسازی ما به برق 400  نیاز داشتیم، آن هم در شرایطی که بافت این ظرفیت را ندارد. ضمن اینکه مقدار مصرف آب مورد قرارداد با سازمان آب منطقه­ به هیچ عنوان مناسب فولادسازی نبود، در نتیجه پیگیری­ها را برای تغییر محصول در فاز دوم انجام دادیم. مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت ادامه داد: این روند تا اسفند ماه سال 98 طول کشید، براین اساس فاز دوم فولاد بافت تغییر کرد و  یک واحد آهن اسفنجی دیگر به نام کارخانه احیا مستقیم شماره دو به ظرفیت 800 هزار تن مانند کارخانه شماره یک و یک واحد گندله سازی 5/2 میلیون تنی در سال فاز دو را در بر گرفت.

 

85 درصد  تجهیزات تولید داخل است

4

زمانیان در ادامه از تصمیمات اتخاذ شده برای استفاده از محصولات ایرانی در این واحد تولیدی سخن گفت. وی با اشاره به اینکه در آن زمان بحث هایی درباره استفاده از فاینانس چین به میان آمده است، اظهار کرد: در این زمینه صحبتی را شهریورماه و مهرماه با سهام داران داشتیم، فلذا جمع بندی هیات مدیره بعد اخذ نظرات مشورتی متعدد براین اساس واقع شد که وقتی 80 تا 85 درصد تجهیزات موردنظر داخلی است، به چه دلیلی به طور مثال ما باید تابلو برق را از چین بخریم، وقتی کرمان تابلو، الکترو کویر و ایران تابلو همه و همه محصولات با کیفیتی را تولید می کنند، این مقوله در مورد ترانس های برق نیز صدق می کند. یا کوره مورد نیاز را به چه دلیل باید از کشور چین تهیه کرد وقتی در کشور خودمان در کرمان، اراک و اصفهان این تجهیزات تولید می شود.  ضمن اینکه واردات چنین کالاهایی نیز روند دشواری را باید پشت سربگذارد مانند ثبت سفارش و …، همچنین فرصت های شغلی را نیز در تولید این تجهیزات برای هموطنان ایجاد می کند.

 

فاز 2 ایرانیزه شد

3

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت ادامه داد: این توصیه ها موجب شد تا مجمع برگزار شود و نتیجه این شد که فاز دو را ایرانیزه شده اجرایی کنیم. با این وجود در سال 97 ما به مشکل تحریم ها برخوردیم، به طور مثال به شرکت زیمنس که کمپرسورهای ما را می ساخت و … نامه نوشتیم که برای راه اندازی تجهیزات  اقدام کنند، با این وجود به ما پاسخ داده شد که به دلیل تحریم ها این اقدام میسر نیست.

مشکلات راه اندازی فاز یک با توجه به محدودیتهای تحریمی

در سال 97 کار راه اندازی فاز اول سرعت خاصی یافت و براین اساس با همت متخصصان داخلی این تجهیزات راه اندازی شد. زمانیان تصریح کرد: به‌رغم همه مشکلات با همت و برنامه ریزی سهامداران و کارکنان کارها پیش رفت تا سرانجام فروردین ماه سال گذشته اولین محصول فولاد بافت قدم در چرخه تولید گذاشت و تولیدات خود را آغاز کرد. وی با بیان اینکه طبق استانداردهای میدرکس در سال 98 ما باید 480 هزار تن تولید به ثبت می رساندیم که 60 درصد ظرفیت رادر بر می گرفت، اظهار کرد: اما ما توانستیم بیش از 500 هزار تن تولید داشته باشیم. مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت تصریح کرد: اگرچه پیش بینی شده بود تا آذرماه سال 98 بهره برداری از این واحد تولیدی آغاز شود، اما با همت و غیرت همه کارکنان 9 ماه زودتر بهره برداری را آغاز کردیم. 450 نفر نیرو در دو هفته تعطیلات سال نو به خانه نرفتند و  پای کار ایستاند تا فاز مذکور راه اندازی شود.

553هزار تن تولید در سال نخست

زمانیان با تاکید براینکه به هیچ عنوان از تسهیلات بانکی استفاده نشد و توانستیم با فروش محصول اعتبار مورد نیاز برای تهیه قطعات یدکی را تامین کنیم، ادامه داد: در سال اول موفق شدیم  شرایط سوددهی کارخانه را رقم بزنیم، ضمن اینکه همانطور که پیش تر اشاره شد رکودهایی را در خصوص تولید توانستیم به ثبت برسانیم. به طور مثال در سال اول 553 هزار تن تولید داشتیم در حالی که استاندارد میدرکس 480 هزارتن است که همه این تولیدهم به مصرف داخل اختصاص دارد.

برنامه ریزی در راستای چشم انداز 20 ساله

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت در ادامه با اشاره به این مطلب که طرح مطالعاتی در راستای چشم انداز 20 ساله انجام گرفته که نتیجه آن برای سهامداران ارسال شده است، گفت: ما 616 هکتار زمین داریم، حدود 200 هکتار آن مورد استفاده است و براین اساس تصمیم داریم در400 هکتار دیگر صنایعی را که با وضعیت آب، برق و گاز هماهنگی دارد مدنظر قرار دهیم، تا این منطقه تبدیل به منطقه صنعتی شود. براین اساس با کمک نهادهای جامع ذی ربط طرح 20 ساله تدوین شد.

بومی بودن 95 درصد نیروها

زمانیان همچنین از راه اندازی کارخانه شماره دو در اواخر سال 1401 تا اوایل 1402 خبر داد و افزود: برنامه ریزی شده تا کارخانه احیای دو و گندله سازی داشته باشیم، که به تناسب موجبات اشتغال حدود یک هزار نفر را در پایان فاز دو فراهم می آورد. این در حالی است که 95درصد نیروهایی که در این کارخانه کار می کنند، بومی بوده و به این ترتیب می توان گفت که به انحای مختلف تلاش می شود، تا موجبات آبادانی در منطقه بافت فراهم گردد.

مدیرعامل احیاء استیل فولاد بافت در ادامه اشاره ای هم به زمان اعتبار ال سی این کارخانه داشت، اینکه تا پایان سال جاری ال ‌سی ما اعتبار دارد، ضمن اینکه در صورت تمدید، این زمان دوساله خواهد بود. البته بازپرداخت اقساط از خردادماه  سال آینده آغاز می شود، آن هم در شرایطی که هنوز فاز دوم راه اندازی نشده و کارخانه گندله‌سازی هم ساخته نشده است.

با این وجود اما زمانیان به این موضوع اشاره کرده است که در مهر ماه امسال مشورتی با سهامداران داشتیم که نتیجه آن این شد؛ کار واحد آهن اسفنجی شماره دو را با ظرفیت 800 هزار تن آهن اسفنجی آغاز کنیم که این امر به  روش سرد از محل افزایش سرمایه صورت بگیرد و براین اساس مجبور نباشیم تا راه‌اندازی این واحد را به خاطر فاینانس عقب بیاندازیم. هر چند در صورتی هم که فاینانس چین برقرار شود، می توانیم آن را به تکمیل احیای مستقیم شماره سه و گندله ‌سازی اختصاص دهیم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.