کد خبر : 28077
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 بهمن 1399 - 9:32

علاج مشکلات اقتصادی تکیه بر توان داخلی است

علاج مشکلات اقتصادی تکیه بر توان داخلی است
علاج مشکلات اقتصادی تکیه بر توان داخلی است
اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که بن مایه آن تکیه به توان داخلی و مردمی کردن اقتصاد و هدف آن مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارهای اقتصادی کشور با رویکردی جهادی بوده است در حالی از سوی مقام های مسئول خوب ارزیابی می شود که با اهداف اسناد بالادستی کشور همچنان فاصله زیادی دارد. یکی از مهمترین محورهای اقتصاد مقاومتی” مردمی کردن اقتصاد ” است ، به طوری که مردم خود را در مجموعه منافع و مصالح اقتصاد ملی شریک بدانند و در برنامه‌ها، طرح‌ها و فعالیت‌های اقتصادی مشارکت داشته باشند، اما متاسفانه شاهدیم در برخی موارد بنگاه‌های بزرگ صنعتی و تولیدی در انحصار قرار دارد. «حمایت» در گفتگو با دکتر محمدرضا سبزعلیپور، رییس مرکز تجارت جهانی ایران و همچنین دکتر حجت الله عبدالملکی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) موانع اجرای این سیاست‌ها را بررسی کرد.
با توجه به کامیابی‌های ایران در عرصه‌های داخلی و خارجی به خصوص در دو دهه اخیر، تلاش هماهنگی از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا برای ایجاد مانع در استمرار موفقیت های جمهوری اسلامی آغاز شد و بر این اساس سیاست تحریم های اقتصادی برای تضعیف جایگاه و اقتدار ایران در پیش گرفته شد. بر این اساس یکی از توصیه های رهبر معظم انقلاب، اتکا به توان داخلی و استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی در راستای اجرای احکام اقتصاد مقاومتی بوده است. هر چند در راستای تحقق این احکام برخی نهاد‌های ارزشی اقدامات متعددی انجام دادند، اما به باور بسیاری از کارشناسان  اجرای این احکام از سوی دولت باید با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود.

   در اجرای احکام اقتصاد مقاومتی هنوز در پله اول هستیم
محمدرضا سبزعلیپور، رییس مرکز تجارت جهانی ایران و رییس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی کم توجهی به بخش خصوصی را از مهمترین موانع تحقق اجرای اقتصاد مقاومتی و مردمی کردن اقتصاد در کشور عنوان کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی یک سیاست و برنامه است و دولت باید بستری ایجاد کند تا بخش خصوصی وارد میدان شود.
وی با بیان اینکه در اجرای احکام اقتصاد مقاومتی هنوز در پله اول هستیم اظهار کرد: موضوع  اقتصاد مقاومتی زمانی اعلام شد که کشور در جنگ اقتصادی و تحریم بود و نظر رهبری این بود که اقتصاد کشور را قوی کنیم؛ کمااینکه این سیاست را با نام دیگر در اکثر کشورهای ابرقدرت و قوی شاهد بوده ایم.  رییس مرکز تجارت جهانی ایران با بیان اینکه اجرای اقتصاد مقاومتی و اتکا به توان داخلی کشور عاملی برای کاهش نرخ بیکاری است افزود: متاسفانه در حال حاضر شاهد نرخ بیکاری بالا در کشور هستیم که علاوه بر کم توجهی به استفاده از ظرفیت داخلی، کرونا نیز مزید بر آن شده است.

   حضور پررنگ دولت مانع از میدان دادن به بخش خصوصی
رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی با بیان اینکه دولت باید از دخالت مستقیم در امور اقتصادی پرهیز و بستر حضور بخش خصوصی را فراهم کند گفت: طبق برنامه پنجم و ششم توسعه این مساله باید تحقق می یافت، اما متاسفانه منافع حضور دولت ها در اقتصاد مانع از استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و توان داخلی کشور می شود. وی در ادامه افزود: بخش دولتی در اقتصاد کشورمان علی رغم سهم 60 تا 70 درصدی بازهم بخش خصوصی را همانند رقیب خود می داند و این نگرش مانع از تحقق اجرای اقتصاد مقاومتی می شود.  رییس مرکز تجارت جهانی ایران، مدیریت دولتی در صنعت خودروسازی کشور را یکی از موانع اجرای اقتصاد مقاومتی در این بخش عنوان کرد و گفت: زمانی که مدیری دولت باشد انگیزه ای برای تحول در صنعت خودروسازی وجود نخواهد داشت؛ چرا که منافع این گونه ایجاب می کند که رقابتی نباشد و در این شرایط منافع ملی قربانی منافع شخصی می شود.  وی با ذکر نمونه هایی از خودروسازانی که در چند سال گذشته مجالی برای ماندگار شدن پیدا نکردند گفت: این موضوع در همه بخش های اقتصادی کشور قابل تعمیم است.
رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی نیاز به قرارگاه و فرمانده دارد گفت: متاسفانه در سال های گذشته جلسات شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی خروجی نداشته است و پس از چند سال اعلام شده که ابزار آن فراهم نیست.
سبزعلیپور در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه کاهش واردات یکی از راه های حمایت از تولیدات داخلی است گفت: متاسفانه به جای قوی کردن صنایع داخلی شاهد بودیم که اهتمام بیشتری به واردات و یا انعقاد قرارداد با پژو و ایرباس و …. شد.
وی با اشاره به ضرورت تکیه بر توان داخلی، خودکفایی در تولید بنزین و راه اندازی فازهای مختلف ستاره خلیج فارس را یکی از اقدامات مهم سپاه در این زمینه عنوان کرد و گفت: ضروری است تا دستگاه های اجرایی با میدان دادن به بخش خصوصی اهتمام جدی به این مساله داشته باشند.

   القا فلج شدگی اقتصاد در شرایط تحریم مانع از اجرای اقتصاد مقاومتی
حجت الله عبدالملکی، اقتصاددان نیز در این خصوص گفت: اقدامات اقتصادی انجام شده طی چند سال گذشته در سه محور بوده است. بخشی از آنها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، بخشی بدون ارتباط با اقتصاد مقاومتی و دسته سوم ضد اقتصاد مقاومتی بوده است.
عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه امام صادق (ع)  مذاکرات بین المللی در راستای تسهیل نقل و انتقالات را یکی از اقدامات مهم دولت در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
عبدالملکی در بخش دیگری از اظهارات خود القا فلج شدگی اقتصاد در شرایط تحریم را یکی از اقدامات ضد اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: هر چند تحریم ها یکی از موانع اقتصاد کشور بوده است، اما 80 درصد مشکلات اقتصادی کشور ناشی از سوء مدیریت داخلی است و بر این اساس بزرگنمایی 20 درصد و تمرکز به آن، به مثابه آدرس غلط دادن و اقدامی علیه اقتصاد مقاومتی در کشور است که اثرات نامناسبی بر اقتصاد کشور گذاشته است.  این اقتصاددان در بخش دیگری از اظهارات خود ناهمخوانی صادرات نفتی با اهداف و ظرفیت های در نظر گرفته شده و همچنین عدم عمق بخشی به بازار سرمایه در هشت ماه اخیر علی رغم توصیه کارشناسان را از دیگر اقدامات ضد اقتصاد مقاومتی دانست. وی در بخش دیگری از اظهارات خود علت عدم عقب ماندگی از اجرای احکام اقتصاد مقاومتی را ناشی از ناباوری به توان داخلی عنوان کرد و گفت: این دیدگاه که برای توسعه کشور ضروری است تا به کشورهای دیگرمتصل شویم نگاهی  است که مانع از تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه افزود: این نگاه می گوید که کشورمان امکان پیشرفت ندارد و باید همانند یک واگن به لوکوموتیو کشورهای غربی متصل شد. این در حالی است که اگر از ظرفیت های موجود استفاده صحیح  کنیم و با اصلاح برخی از ساختارها از جمله نظام بانکی، تجارت خارجی کشور، نفت و کشاورزی می توانیم خود لوکوموتیوی قدرتمند باشیم.  این کارشناس اقتصاد مقاومتی با ذکر مثالی در خصوص نمونه های موفق ثمره اعتماد به توان داخلی گفت: فناوری های نوین در کشور از جمله رتبه چهارم ایران در فناوری نانو، پیشرفت های پزشکی، صنایع نظامی، دستاوردهای ICT و همچنین تولید واکسن کرونا از سوی شرکتهای دانش بنیان که نشان می دهد در این زمینه عقبه داشته ایم از نمونه های موفق اتکا به توان داخلی بوده است که از این حکایت دارد که هر کجا به ظرفیت های داخلی کشور اعتماد کردیم و انرژی درستی گذاشتیم توانستیم در دنیا جایگاه ویژه ای کسب کنیم.
بسیاری از کارشناسان ظرفیت های موجود ملی را برای تحقق و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی کافی می‌دانند و معتقد هستند برخی از نگاه های جناحی باعث شده که کشور از بکار گیری همه این ظرفیت ها محروم بماند. بر این اساس ضروری است تا با اهتمام به این مساله موانع تحقق اجرای اقتصاد مقاومتی که منافع عامه مردم را در برگیرد هر چه سریع تر برداشته و بر اجرای صحیح آن از سوی دستگاه‌های اجرایی اتفاق نظر ایجاد شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.