کد خبر : 28152
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 2 بهمن 1399 - 9:14

دلار تا کجا پایین می آید؟

سیگنال تازه بانک مرکزی به بازار ارز

سیگنال تازه بانک مرکزی به بازار ارز
سیگنال تازه بانک مرکزی به بازار ارز

پس از افت 13 درصدی قیمت دلار در دی ماه، رییس کل بانک مرکزی از ادامه این روند خبر داد. عبدالناصر همتی روز گذشته در حاشیه نشست هیات دولت با بیان اینکه حیثیت و اعتبار رییس بانک مرکزی به تعدیل نرخ ارز است از آزادشدن بخشی از منابع بلوکه شده خبر داد. فعالان بازار ارز نیز معتقدند دلار استعداد افت به سوی نرخ‌های پایین تر را دارد. قیمت دلار در معاملات روز گذشته 22 هزار و 700 تومان بود و این در حالی است که به باور برخی از کارشناسان با آزادشدن منابع قیمت دلار به زیر 20 هزار تومان نیز کاهش می یابد.

عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اخبار جدیدی از بازپسگیری ارزهای مسدودشده ایران در کشورهای مختلف گفت: داریم تلاش می‌کنیم و بخشی از آن باز شده و راه افتاده است و داریم از آن استفاده می‌کنیم. بخش دیگری هم ان شاءالله با تحولاتی که دارد تامین خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود بانک مرکزی مابه‌ازای ریالی ارزهای ایران در کره جنوبی را در اختیار دولت قرار داده و بازگشت این مبالغ به کشور تاثیری در بازار ارز ندارد، گفت: این پول‌ها عمده‌اش برای بانک مرکزی است و قدرت بازارسازی را بالا می‌برد و اتفاقاً چون مال بانک مرکزی است قدرت این نهاد را در بازارسازی بالا می‌برد.
همتی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت به دنبال کاهش قیمت ارز است یا آنطور که گفته می‌شود علاقه‌ای به این کار ندارد، تاکید کرد: من یک بار گفتم بازهم می‌گویم که رییس کل بانک مرکزی اولین کسی است که طرفدار ارزش پول ملی است. حیثیت و اعتبار رییس بانک مرکزی به تعدیل نرخ ارز است نه اینکه نگذارد پایین بیاید.
رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: سامانه نیما با بازار تفاوتش این است که در بازار خیلی سریع این تحولات رخ می‌دهد اما در بازار نیما به دلیل اینکه صادرکننده و واردکننده عرضه و خرید انجام می‌دهند و معاملات طول می‌کشد تا انجام شود این روند کندتر است اما در عین حال روند کاهنده است. همتی تصریح کرد: باید فعالان اقتصادی بتوانند خود را با تحولات همراه کنند و این کار یکی دو روزه رخ نمی‌دهد.
وی همچنین در یک برنامه تلویزیونی نیز  در خصوص برنامه بانک مرکزی برای بازار ارز گفت: فارغ از اینکه چه دولتی سر کار باشد، ما روندی را که برای مدیریت ارزی و پولی انتخاب کرده‌ایم، ادامه خواهیم داد. طبق آمار، رشد نفتی و غیر نفتی ما در 6 ماهه امسال مثبت شده است، چون ما از نظر هدایت اقتصاد داخلی موفق بوده‌ایم و این جریان را ادامه می‌دهیم. اگر طرف مقابل (آمریکا) با دیدگاه‌های ایران همراهی کرد که چه بهتر اما در غیر اینصورت هم ما روند مدیریتی که در پیش گرفته‌ایم را به جلو خواهیم برد.
وزیر اسبق بازرگانی نیز با تاکید بر اینکه نرخ ارز نزولی است، گفت: با توجه به شرایط حاکم بین المللی و داخلی روند نرخ ارز نزولی است و لذا بازیگران ارزی حواس‌شان باشد که با تجربه شوک ارزی 598 مواجه نشوند.
یحیی آل اسحاق با تحلیل وضعیت قیمت ارز، گفت: واقعیت این است که قیمت ارز که در قسمت‌های اساسی اقتصادی ما فعلا نقش جدی دارد به دلایل متعدد از جمله جنبه روانی، انتظارات مردم، ملاک‌های تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلف واقعی نیست و تقریبا همه اقتصاددان‌ها این را قبول دارند اما وضعیت و شرایطی که بر ما حاکم شده چنین قیمتی را درباره ارز ایجاد کرده است.
این کارشناس اقتصادی افزود: قیمت ارز عمدتاً ناشی از جو روانی، تحریم‌های بیرونی، برداشت‌های سیاسی در حوزه تحریم‌ها و مسائل مدیریتی داخلی است و لذا عوامل متعدد غیراقتصادی بیشتر از اقتصادی قیمت ارز را در این وضعیت قرار داده است.
وی اظهار داشت: محاسبات انجام شده توسط فعالین اقتصادی، کارشناسان و بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ ارز باید بین 11 تا 17 هزار تومان باشد. بنابراین نرخ ارز بستگی به این دارد که کدامیک از محاسبات را بپذیریم و کدام برآورد را قبول داشته باشیم.
این کارشناس اقتصادی افزود: البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این نرخ‌ها بر اساس معادله ریاضی تعیین نشده، بلکه بر اساس محاسبات، تخمین و پیش بینی برآورد شده است و به عبارتی این نرخ یک طیف است. آل اسحاق بیان داشت: حدود 40 میلیارد دلار و حتی بیشتر پول در خارج از کشور و در کشورهایی مانند چین، کره، عراق و امثل آنها داریم که در حال حاضر در رابطه با این پول‌ها قدرت مانور نداریم، اما اگر به جریان بیفتد، حتماً قیمت دلار به 13 تا 14 هزار تومان می‌رسد. وی اظهار داشت: با توجه به مجموع شرایط حاکم از جمله شرایط بین المللی، شرایط داخلی و جو روانی قطعا نرخ ارز نزولی خواهد بود. این کارشناس اقتصادی بیان داشت: البته ممکن است بازیگران ذی‌نفع و کسانی که منافع عظیمی در این زمینه دارند مقاومت‌هایی داشته باشند، اما شرایط حاکم در تأمین مواد اولیه، بازار مسکن و جاهای دیگر با یک زاویه‌ای فضای عمومی بر روند نزولی بودن نرخ ارز تا بالا رفتن ‌آن را محتمل‌تر می داند.
وی با تأکید بر این که بازیگران ارزی باید حواس‌شان جمع باشد گفت: اگر درست تصمیم نگیرند ممکن است شوک کاهش شدید قیمت ارز بعد از قطع‌نامه 598 دوباره تجربه شود.
آل اسحاق در پاسخ به این سؤال که شنیده می‌شود در بازار دلالان ارز فقط خریدارند و فروشنده نیستند و این واکنش به چه معناست، گفت: میل به پایین آمدن نرخ ارز محتمل‌تر از هر برآورد دیگری است. واکنش‌های بازار و عدم فروش ارز توسط دلالان در بازار ارز اقدامات مقاومتی ایادی بازیگران اصلی ارز است.
این کارشناس اقتصادی گفت: بازیگران اصلی می‌دانند که خطر بزرگی بیخ  گوش‌شان است اما سعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که فضا را نگه دارند و جلو جریانی که شروع شده را بگیرند، اما واقعیت آن است که نرخ ارز با توجه به شرایط حاکم نزولی خواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.